Umów wizytę Booksy

Laseroterapia w medycynie estetycznej

Spis treści

Obecnie laseroterapia jest jedną z najpowszechniej stosowanych metod w medycynie estetycznej. Skuteczność leczenia i możliwość uzyskania spektakularnych efektów w nieinwazyjny sposób sprawiają, że coraz więcej pacjentów decyduje się na skorzystanie z innowacyjnych zabiegów w celu skorygowania mankamentów urody i poprawienia swojej atrakcyjności. Jakie dokładnie zastosowanie w medycynie estetycznej znajduje laser?

Zastosowanie laseroterapii w medycynie estetycznej

Zabiegi z użyciem lasera cieszą się ogromną popularnością ze względu na szerokie spektrum zastosowania, działanie terapeutyczne, przeciwstarzeniowe oraz rezultaty niemożliwe do osiągnięcia za pomocą innych technik, np. farmakologicznych. Dzięki nowoczesnym urządzeniom możliwe jest wykonanie precyzyjnego zabiegu na niewielkim obszarze ciała bez ingerencji w tkanki zlokalizowane wokół miejsca zabiegowego. Poddanie się laseroterapii wiąże się również z odczuwaniem mniejszych dolegliwości bólowych czy brakiem blizn, jak ma to miejsce w przypadku procedury chirurgicznej.

Lasery używa się najczęściej w zabiegach:

 • odmładzających i ujędrniających, podczas których dochodzi do stymulacji kolagenu i elastyny, wypełnienia zmarszczek, poprawy napięcia i elastyczności skóry,
 • redukujących przebarwienia i blizny – koloryt twarzy zostaje wyrównany a struktura skóry wyraźnie poprawiona, przez co cera nabiera blasku i młodzieńczego wyglądu,
 • przyspieszających wzrost włosów – włosy zostają zagęszczone, ich wypadanie zahamowane, a skóra głowy zregenerowana,
 • depilacji niechcianego owłosienia.

Popularne zabiegi medycyny estetycznej z użyciem lasera

Zabiegi z użyciem lasera, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród pacjentów to:

1. Fotona 4D, czyli skuteczne odmłodzenie i lifting twarzy laserem Nd:YAG i Er:YAG. Zabieg jest połączeniem aż czterech procedur w jednej terapii, takich jak:

 • EndoLifting – opierający się na skanowaniu laserem Er:YAG w trybie SMOOTH mięśni znajdujących się wewnątrz jamy ustnej, mięśni jarzmowych oraz ust. W ten sposób dochodzi do zredukowania bruzd znajdujących się w obszarze zabiegowym, poprawienia owalu twarzy, uniesienia policzków i zwiększenia napięcia.
 • FRAC3 – laser Nd:YAG w sposób nieablacyjny oddziałuje na głębokie warstwy skóry, powodując mikrouszkodzenia termiczne, które z kolei stymulują produkcję kolagenu, odbudowują i regenerują. Skóra staje się bardziej napięta, ujędrniona i zagęszczona.
 • PIANO – procedura opiera się na kontrolowanym podgrzaniu skóry do określonej temperatury, co działa liftingująco.
 • Superfacial – peeling laserowy Fotona 4D wpływa bezpośrednio na wierzchnią warstwę skóry. W trakcie zabiegu zlikwidowane zostają zmarszczki, przebarwienia i rozszerzone pory. Twarz staje się zdrowsza, promienna, wygładzona.

W trakcie terapii można również zredukować zmiany trądzikowe, piegi, rumień czy melasmę. Zabieg Fotona 4D jest całkowicie bezpieczny i bezbolesny. Rekomendowana seria to 3 sesje co 4-6 tygodni. Wśród przeciwwskazań można wymienić: ciążę, laktację, nowotwory, padaczkę, atopowe zapalenie skóry oraz świeżą opaleniznę.

2. Peeling laserowy Fotona (resurfacing) to zabieg laseroterapii frakcyjnej, dzięki któremu możliwe jest skuteczne odmłodzenie twarzy. Podczas procedury odnowiona zostaje powierzchnia skóry. Cera staje się gładsza, rozświetlona, pozbawiona zmarszczek, bruzd, przebarwień i innych niedoskonałości. Dzięki pobudzeniu produkcji kolagenu, skóra dodatkowo zostaje ujędrniona.

Pacjenci mogą się zdecydować na:

 • resurfacing łagodny przeznaczony dla młodych osób – ma na celu odświeżenie naskórka, wyrównanie kolorytu i struktury skóry,
 • resurfacing średniogłęboki (peeling Las Vegas) – większe złuszczenie zapewnia bardziej zauważalne efekty niż w przypadku wersji łagodnej peelingu,
 • resurfacing głęboki – dedykowany dla pacjentów z wyraźnymi oznakami starzenia, takimi jak wiotkość, zmarszczki, bruzdy.

Polecana seria zabiegu Fotona to 1-3 terapie w odstępie 4-6 tygodni.

3. Trójwymiarowa regeneracja kolagenu, czyli Fotona FRAC3 i PIANO to innowacyjny lifting laserowy, który ujędrnia ciało oraz napina i odmładza twarz. W trakcie zabiegu dochodzi do mikrouszkodzeń w skórze, co przyczynia się do regeneracji kolagenu i elastyny,. Zostają również skrócone włókna kolagenowe, co z kolei prowadzi do powstania nowych cząsteczek kolagenu. Zabieg poprawia owal twarzy, modeluje sylwetkę, niweluje bruzdy i zmarszczki, a także napina, tym samym redukując zwiotczenia. Najlepsze efekty terapii można uzyskać po przeprowadzeniu 3 sesji co 4-6 tygodni. Przeciwwskazania do wykonania procedury to ciąża, karmienie piersią, choroby nowotworowe czy infekcje bakteryjne i wirusowe w miejscu zabiegowym.

4. Bezinwazyjne odmładzanie Fotona 3T to terapia ujędrniająca, wygładzająca powierzchnię skóry oraz wyrównująca koloryt cery, dzięki zastosowaniu specjalnego lasera Nd:YAG. Zabieg jest połączeniem trzech spektakularnych procedur, takich jak:

 • TIGHTENING, czyli lifting termiczny – terapia polegająca na podgrzaniu głębokich warstw skóry, skutkiem czego jest wyraźne poprawienie napięcia naskórka.
 • TONING – użycie trybu VERSA lasera Nd:YAG nie tylko ujednolica koloryt twarzy, lecz także likwiduje rozszerzone naczynka i przebarwienia.
 • TEXTURING – dzięki stymulacji fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, skóra staje się zagęszczona i napięta, a jej struktura wyrównana.

Zabieg jest polecany przede wszystkim pacjentom, którzy preferują bezinwazyjne metody odmładzania, niewymagające rekonwalescencji, a także borykają się z kilkoma problemami równocześnie (wiotkość, widoczne oznaki starzenia, przebarwienia).

Przeciwwskazania do terapii Fotona 3T to:

 • ciąża i laktacja,
 • padaczka,
 • AZS,
 • łuszczyca,
 • infekcje bakteryjne bądź wirusowe,
 • przyjmowanie takich leków, jak tetracykliny, retinoidy,
 • choroby nowotworowe,
 • świeża opalenizna.

5. Laserowa stymulacja wzrostu włosów przy użyciu lasera Fotona Er:YAG w trybie SMOOTH to idealne rozwiązanie dla pacjentów cierpiących z powodu łysienia androgenowego. Podczas procedury dochodzi do podgrzania głębszych warstw skóry, bez jednoczesnego naruszenia naskórka, co zwiększa dopływ krwi do mieszków włosowych, uwalnia czynniki wzrostu TGFB3 i EGF oraz regeneruje. W ten sposób dochodzi do wytworzenia nowych, zdrowych włosów.

Mimo że zabieg jest całkowicie bezpieczny, istnieją przeciwwskazania do jego wykonania. Są to:

 • ciąża i laktacja,
 • nowotwory,
 • infekcje wirusowe lub bakteryjne na skórze,
 • padaczka.

Rekomendowana seria zabiegu Fotona to 4 sesje co 2-4 tygodnie.

4.9/5 - (7 głosów)
Barbara Goździkowska
Barbara Goździkowska
Od ponad 25 lat pracuję z kobietami i dla kobiet w branży Beauty, i wiem, że każda kobieta jest piękna, ale czasem trzeba kobietom pomóc to piękno wydobyć i pomóc w nie uwierzyć. Kobieta, która czuje się piękna w swojej skórze i akceptuje siebie i swoje ciało jest pewna siebie i szczęśliwa. Sama szukałam jednego miejsca, gdzie będę mogła zadbać o twarz i ciało w bardzo skuteczny, ale mało inwazyjny sposób, opóźnić procesy starzenia, wykorzystując najnowocześniejsze możliwości technologii urządzeń Hi-tech i medycyny estetycznej, ale bez bólu i męczącej rekonwalescencji. I stworzyłam takie miejsce. To jest realizacja moich marzeń i pasji. Zapraszam do świata kliniki Absolu. Co jest dla mnie najważniejsze w klinice Absolu? Przede wszystkim zrozumienie potrzeb naszych Pacjentów, bo każdy z nas jest inny i do każdego należy podejść indywidualnie dostosowując terapię do oczekiwań. Po drugie – najwyższa jakość i standardy zabiegowe, tak aby Pacjenci cieszyli się efektami zabiegów, ale jednocześnie czuli troskę i komfort. Największą radość i satysfakcję daje mi zadowolenie naszych pacjentów z efektów zabiegów i opieki w Absolu. Jestem wielką fanką profilaktyki - sama korzystam z nowoczesnych zabiegów na twarz i ciało, aby opóźnić procesy starzenia się, bo łatwiej zapobiegać, niż cofnąć pewnie zmiany. Wszystkie zabiegi testuję na sobie, żeby mieć pewność, że są skuteczne, bezpieczne i mogę je polecać Pacjentom. To co robię, jest moją pasją. Wciąż uczę się i rozwijam na kongresach międzynarodowych AMWC i na szkoleniach wraz z zespołem Absolu, tak aby oferować naszym Pacjentom to co najlepsze , służyć im wiedzą dotyczącą holistycznego dbania o siebie, bo piękno to wypadkowa zdrowia, dobrego samopoczucia i pięknego, naturalnego, młodego wyglądu!