EN

Migrena

Migrena jest rodzajem choroby neurologicznej, często niesłusznie bagatelizowanej i traktowanej jak zwykły ból głowy. Przyczyny migreny nie do końca są jasne, dlatego sposoby leczenia nie zawsze bywają skuteczne. Szacuje się, że około 10% światowej populacji może cierpieć na migrenę.

Migrena - Objawy

Migrena objawia się silnymi napadowymi bólami głowy, nie są one powiązane z żadnym innym problemem zdrowotnym. Najczęściej jest to silny pulsujący ból głowy. Już w czasach starożytnych uczniowie Hipokratesa próbowali badać to schorzenie. Objawy migreny nie są jednorodne, mogą różnić się. U niektórych pacjentów migrenie towarzyszą krótkotrwałe zaburzenia wzroku, światłowstręt, a nawet nudności czy wymioty, czy nadwrażliwość na bodźce.

Utrata elastyczności skóry - przyczyny

Utrata elastyczności skóry to proces, który powoduje wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. Na skutek elastyczności skóry staje się ona wiotka, pojawia się nadmiar skóry w okolicy żuchwy, podbródka, na udach, brzuchu, ramionach.
Na utratę elastyczności skóry ma wpływ szereg przyczyn. Przede wszystkim tryb życia – czyli jakość odżywiania, regularne picie wody, palenie papierosów, aktywność fizyczna oraz stres, który ma duży wpływ na jakość skóry. Po drugie – sposób w jaki dbamy o skórę – regularna odpowiednia pielęgnacja, nawilżanie skóry od zewnątrz jak i od wewnątrz, ekspozycja skóry na słońce i opalanie się. Po trzecie – naturalne procesy starzenia się, po 30 roku życia zaczynamy tracić ok 1% kolagenu rocznie.
Finalnie – uwarunkowania genetyczne. Prawda jest taka, że genetyka to tylko 10% jakości skóry, a główny wpływ na utratę elastyczności ma tryb życia i sposób dbania o skórę, oraz naturalne procesy starzenia się, które przyspieszają po 40 roku życia. Utratę elastyczności w dużej mierze powoduje przesuszanie skóry oraz nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV.

Sposoby leczenia migreny

Leczenie farmakologiczne -decyduje o nim lekarz

Leczenie doraźne – ma na celu złagodzić dolegliwości bólowe, najczęściej są to środki przeciwbólowe

Botoks na migreny – najnowsze rekomendacje Amerykańskiej Akademii Neurologii zalecają toksynę botulinową jako skuteczny sposób leczenia migreny. Leczenie migreny toksyną botulinową jest uznawane za jeden z najbardziej skutecznych sposobów leczenia migreny również przez przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy. Skuteczność potwierdzona jest badaniami naukowymi.

Zapraszam

Barbara Goździkowska

Masz pytania?

Barbara Goździkowska

Masz pytania?

Jak oceniasz tę stronę?