Szukaj
Umów wizytę Booksy
Szukaj
Close this search box.

Hirsutyzm

To stan patologiczny, który charakteryzuje się nadmiernym owłosieniem u kobiet. Owłosienie u kobiet charakterystyczne jest z typem owłosienia u mężczyzn, jest grube, szorstkie, ciemne. Hirsutyzm występuje na skutek wzrostu androgenów, męskich hormonów płciowych, które występują również u kobiet, a ich nadmiar powoduje zaburzenia związane z nadmiernym owłosieniem. Hirsutyzm występuje u około 5-10% kobiet.

Androgeny mogą być produkowane przez gruczoły nadnerczy lub jajniki. Nadmierne owłosienie pojawia się najczęściej na twarzy, na klatce piersiowej, plecach i brzuchu

Hirsutyzm objawy

Hirsutyzm może występować pod różnymi postaciami i z różnym nasileniem. Może to być meszek na twarzy czy klatce piersiowej, po wyraźne, grube, ciemne owłosienie.
Hirsutyzm pojawia się na obszarach androgenozależnych, takich jak twarz, broda, klatka piersiowa, nogi, brzuch, uda.

Hirsutyzm na twarzy

Zaburzenie objawiające się nadmiernym owłosieniem u kobiet, które może wystąpić na twarzy, np. nad górną wargą, na brodzie czy na linii żuchwy. Owłosienie, które występuje jest charakterystyczne dla mężczyzn, czyli ciemne, grube włoski. Podłożem hirsutyzmu jest najczęściej wysoki poziom męskich hormonów

Hirsutyzm na brodzie

Skąd u kobiet bierze się owłosienie na brodzie? Jeśli włoski na brodzie są jasne, cienkie, delikatne, to jest to zupełnie naturalne. Jeśli włoski są typu męskiego- ciemne, grube, sztywne, może być to efekt hirsutyzmu, czyli nadmiernego owłosienia u kobiet, które ma najczęściej genezę o podłożu hormonalnym. W takim przypadku należy wykonać badania i sprawdzić, czy nie ma zaburzeń hormonalnych.

Hirsutyzm na całym ciele

Hirsutyzm, to nazwa nadmiernego owłosienia u kobiet, które jest spowodowane najczęściej zbyt wysokim poziomem męskich hormonów u kobiet. W efekcie owłosienie typu męskiego pojawia się nad górną wargą, na brodzie, na brzuchu, udach. Należy odróżnić hirsutyzm od hipertrychozy. Hipertrychoza to nadmiar owłosienia na całym ciele, a nie tylko na obszarach androgenowrażliwych. Hipertychoza ma podłoże genetyczne, lub może być wywołana lekami. Jeśli obserwujesz u siebie nadmierne owłosienie na całym ciele – należy skonsultować to z lekarzem i wykonać zestaw badań.

Hirsutyzm przyczyny

Główną przyczyną hirsutyzmu jest podwyższony poziom androgenów. Zdarza się również, że hirsutyzm występuje u kobiet o prawidłowym poziomie androgenów i ma podłoże genetyczne. Schorzenie może być również powodowane przyjmowaniem leków hormonalnych – androgenami, pochodnymi progesteronu czy sterydami.
Niektóre kobiety doświadczają nadmiernego owłosienia podczas ciąży, bo wpływ na to ma zaburzona gospodarka hormonalna.

Jak leczyć hirsutyzm?

Leczenie hirsutyzmu dostosowuje się do podłoża problemu, który wywołuje nadmierne owłosienie. Przede wszystkim należy zdiagnozować, czy problem jest na podłożu hormonalnym, czy genetycznym.
Leczenie farmakologiczne normujące działanie androgenów, najczęściej są to środki antykoncepcyjne.
W przypadku hirsutyzmu o podłożu genetycznym leczenie farmakologiczne nie sprawdza się i pozostaje usuwanie owłosienia – najbardziej polecana jest depilacja laserowa, ale seria może wymagać więcej niż standardowe 6-8 zabiegów. Metody usuwania nadmiernego owłosienia depilatorem czy golenie są mało skuteczne przy nadmiernym owłosieniu

Metody leczenia hirsutyzmu

Zapraszam

Barbara Goździkowska

Masz pytania?

Barbara Goździkowska

Masz pytania?

Jak oceniasz tę stronę?
Odkryj nasz Bestseller
PROMIENNA SKÓRA
3 w 1
  • Hydrafacial Red Carpet
  • Mezoterapia Igłowa Vital Injector
  • Drenaż limfatyczny na ciało
Promocja! Do -40%