EN
Szukaj
Szukaj
Close this search box.

Nadmiar sebum na twarzy

Sebum jest produkowane przez gruczoły łojowe, inaczej nazywane jest łojem skórnym. Jest to rodzaj substancji lipidowych, wosków, tłuszczy, steroli, które spełniają ważną rolę w procesach funkcjonowania skóry. Sebum pełni ważną rolę, jest naturalną ochroną skóry. Sebum zabezpiecza skórę przed wysychaniem, promieniowaniem UV, chroni przed bakteriami, zapewnia właściwe pH skóry.
Najwięcej łoju skórnego, czyli sebum jest na twarzy, głowie, klatce piersiowej, plecach.
Jeśli organizm produkuje za mało sebum, to skóra jest cienka i przesuszona. Natomiast nadmiar sebum prowadzi do problemów skórnych, tłustej świecącej skóry, trądziku.

Tlusta skora

Nadmiar sebum - przyczyny

  • Okres dojrzewania – produkcja sebum przez skórę wzmaga się w okresie nastoletnim, może być przyczyną tłustej skóry, trądziku
  • Zaburzenia hormonalne- nadmierna produkcja sebum przez skórę może być wynikiem zachwianej równowagi hormonalnej. Testosteron wzmaga produkcję gruczołów łojowych.
  • Klimat i temperatura – lato, wilgoć, wysoka temperatura to czynniki sprzyjające nadmiernemu wydzielaniu sebum przez gruczoły łojowe.
  • Styl życia – ma również wpływ na produkcję sebum. Brak aktywności fizycznej, dieta uboga w warzywa , za to obfitująca w tłuste potrawy i fast food, cukier może prowadzić do nadmiernego wydzielania sebum.
  • Niewłaściwa pielęgnacja- również może być przyczyną zaburzonej produkcji sebum. Źle dobrane kosmetyki, zbyt agresywne składniki, zawierające alkohol mogą powodować nadmiar sebum na skórze

Skutki nadmiernego wydzielania się sebum

  • Tłusta skóra- to jeden z głównych problemów powiązanych z nadmiernym wydzielaniem sebum. Najczęściej nadmiar sebum pojawia się w strefie T, czyli na czole, nosie , brodzie, te obszary pokryte są większą warstwą łoju.
  • Szybko przetłuszczająca się, świecąca skóra, przetłuszczone włosy – nadmiar sebum wydzielany przez gruczoły łojowe sprawia, że skóra wciąż się świeci, ma wyraźną tłustą warstwę. Problem dotyczy skóry na twarzy, ale również na głowie, wiąże się z przetłuszczaniem włosów
  • Powiększone pory
  • Trądzik – zmiany trądzikowe to jeden z problemów powiązanych z nadmiernym wydzielaniem sebum i zaburzeniami pracy gruczołów łojowych

Jak pozbyć się nadmiaru sebum?

Codzienna pielęgnacja – aby pozbyć się problemu z nadmiernym wydzieleniem sebum należy przede wszystkim zwrócić uwagę na codzienną pielęgnację. Należy wyeliminować kosmetyki zawierające alkohol, bo wysuszają skórę i powodują, że produkcja sebum jeszcze się wzmaga.

Należy nawilżać tłustą skórę. Badania pokazują, że przy nadmiarze sebum odpowiednie nawilżanie pomaga normalizować procesy w skórze i wydzielanie sebum.
Warto stosować maseczki, zarówno oczyszczające i normalizujące, jak i nawilżające.

Dieta– odpowiednia dieta ma ogromne znaczenie przy nadmiarze wydzielania sebum przez skórę i trądziku – Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na regularne picie wody 1,5-2 litrów. Należy wyeliminować z diety cukier, słoczycze, czekoladę, tłuste potrawy i fast food. Ważne są warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, dobrej jakości białko.

Nadmiar sebum – zabiegi

W przypadku nadmiaru sebum warto stosować zabiegi oczyszczające i normalizujące skórę, takie jak Hydrafacial. Przy serii 3-4 zabiegów skóra ma szansę wyregulować poziom wydzielania sebum i w widoczny sposób poprawić swoją kondycję.

Po drugie doskonale sprawdzają się peelingi chemiczne, które normalizują wydzielanie sebum, pomagają obkurczyć i oczyścić pory, zmniejszyć je, w widoczny sposób poprawić kondycję skóry. Szczególnie polecamy nowoczesne preparaty takie jak PRX-T33 i BioRePeel. Charakteryzują się wysoką skutecznością przy zabiegach na skórę tłustą, przy nadmiernym wydzielaniu sebum, oraz przy skórze trądzikowej.

Finalnie w przypadku nadmiaru wydzielanego serum i powiększonych porach doskonale sprawdza się resurfacing laserowy, który przebudowuje skórę, termicznie normalizuje wydzielanie sebum, pomaga zmniejszyć widoczność porów. Szczególnie polecamy Fotona Resurfacing

Zabiegi redukujące nadmiar sebum

Barbara Goździkowska

Masz pytania?

Jak oceniasz tę stronę?
Światowa Innowacja!
Jedyny Laser Wolumetryczny
Red Touch PRO
NIEPOWTARZALNA PROMOCJA