Szukaj
Close this search box.

Cellulit to problem przede wszystkim estetyczny, związany z wyglądem ciała. Dotyka przede wszystkim kobiet, bo jest powiązany z budową tkanki tłuszczowej i gospodarką hormonalną u kobiet. Cellulit dotyka około 90 % kobiet, coraz częściej są to kobiety młode 20 i 30 letnie. Cellulit może wystąpić również u szczupłych kobiet.

Cellulit – co to?

Cellulit przejawia się jako nierówna struktura skóry na udach, pośladkach, brzuchu. Często wygląd cellulitu porównuje się do nierównej skórki pomarańczowej, a w bardziej zaawansowanych stadiach do kalafiora.

Cellulit

Przyczyny powstawania cellulitu

Przyczyny powstawania cellulitu to zaburzenia w mikrokrążeniu w tkankach. Komórki tłuszczowe adipocyty naciskają na naczynia krwionośne i limfatyczne. Na skutek zaburzeń mikrokrążenia tworzą się zastoje i obrzęki. Efektem tych problemów z mikrokrążeniem jest zaburzony metabolizm w tkankach. Toksyny nie są prawidłowo odprowadzane i gromadzone są w tkance, bo krew nie płynie efektywnie, komórki mają zaburzony proces absorbcji tlenu i składników odżywczych. Komórki tłuszczowe zaczynają się miejscowo rozrastać, co jeszcze bardziej nasila problemy z metabolizmem i krążeniem krwi. Struktura skóry robi się nierówna, grudkowata i sprawia, że ciało wygląda nieefektownie. Cellulitowi sprzyjają siedzący tryb życia i zbyt mała ilość ruchu, zbyt ciasne ubrania, problemy z krążeniem, nieodpowiednia dieta.

Cellulit ma tendencję do powstawania tam, gdzie jest najwięcej tkanki tłuszczowej. Dlatego najczęściej cellulit pojawia się na udach, pośladkach, na brzuchu, ramionach

Pomimo tego, że cellulit wygląda tak samo, ma formę grudek i nierówności na skórze, to ze względu na genezę jego powstawania można wyróżnić kilka rodzajów cellulitu:

  • Cellulit tłuszczowy – jest efektem nadmiaru komórek tłuszczowych i powstaje na skutek nadmiernego tycia
  • Cellulit wodny– jest rezultatem nieprawidłowego krążenia krwi i limfy, zaburzeń w mikrokrążeniu. Powodem może być zbyt niska aktywność fizyczna, siedzący tryb pracy. Pojawia się u kobiet, które mają problem z zatrzymywaniem wody w organizmie. Może dotykać również osób szczupłych
  • Cellulit mieszany – to cellulit , który wynika z połączenia cellulitu tłuszczowego i wodnego. To problem osób, które mają nadmiar tkanki tłuszczowej i prowadzą siedzący tryb życia, nie korzystają regularnie z aktywności fizycznej, co prowadzi do zaburzeń krążenia, powstawania zastojów i przy jednoczesnym rozroście tkanki tłuszczowej

Gdy cellulit jest mały ( stadium pierwsze, które polega na tworzeniu zastojów w krążeniu w tkankach) można działać profilaktycznie, aby nie dopuścić do jego dalszego rozwoju. Profilaktyka cellulitu polega na pobudzaniu słabego krążenia w tkankach. Warto regularnie szczotkować ciało suchą szczotką ( domowy masaż limfatyczny suchą szczotką). Aktywność fizyczna – regularne szybkie spacery, bieganie, pływanie , siłownia również wspomagają krążenie i hamują rozwój cellulitu. Domowe sposoby wymagają dyscypliny i regularności i działają prewencyjnie.

Skuteczne są zabiegi kosmetologii hi-tech, które działają na przyczyny powstawania cellulitu, czyli zaburzenia w tkance łącznej, zachodzące w głębi skóry.

Najskuteczniejsze zabiegi na pomarańczową skórkę

Masażedrenaż limfatyczny, który stymuluje przepływ krwi i limfy. Redukuje obrzęki, wspiera terapię redukcji cellulitu

Endermologia – pobudza krążenie, działa stymulująco na tkankę łączną, skutecznie likwiduje cellulit

Fala radiowa – energia cieplna intensywnie stymuluje redukcję komórek tłuszczowych, pobudza krążenie i odżywienie tkanek, stymuluje fibroblasty do syntezy nowego kolagenu, dzięki temu zagęszcza i ujędrnia skórę, która staje się gładsza, wyrównana, jędrna

Fala uderzeniowa ( akustyczna) – rozbija zastoje i zwłóknienia w tkance łącznej, pobudza krążenie, ukrwienie, dotlenienie tkanki, pomaga zlikwidować komórki tłuszczowe

Niezwykle innowacyjny jest zabieg Emtone dostępny w klinice Absolu, który łączy w jednym zabiegu skuteczność dwóch technologii, fali radiowej i fali uderzeniowej ( akustycznej). To jedyne takie połączenie technologii gwarantujące dużo wyższą skuteczność zabiegową w porównaniu do pojedynczych technologii.

Cellulit na brzuchu

Cellulit w okolicy brzucha jest problemem dotykającym liczne osoby niezależnie od płci, jednakże kobiety są na niego bardziej narażone z uwagi na specyfikę budowy ich ciała i sposób, w jaki rozkłada się u nich tkanka tłuszczowa. Kluczowe jest monitorowanie swojej diety. Spożywanie dużej ilości owoców, warzyw, produktów bogatych w błonnik oraz zdrowych tłuszczów może przyczynić się do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej, co z kolei może skutkować zmniejszeniem efektu cellulitu na brzuchu. Zaleca się unikanie pokarmów przetworzonych, a także ograniczenie spożycia soli i cukru.

Cellulit na łydkach

Cellulit na łydkach to problem dotykający wiele osób, powodując nieestetyczny wygląd skóry, przypominający pomarańczową skórkę. W tej okolicy ciała, cellulit może być szczególnie uporczywy z powodu specyficznej budowy tkanki tłuszczowej oraz mniejszej aktywności mięśniowej w porównaniu z innymi częściami ciała. Czynniki takie jak słaba cyrkulacja krwi, zastój limfatyczny, a także czynniki hormonalne mogą przyczyniać się do jego powstawania. Nie bez znaczenia jest również tryb życia, w tym dieta bogata w tłuszcze i cukry, brak aktywności fizycznej oraz nawyki takie jak palenie papierosów. Problem cellulitu na łydkach może być trudny do wyeliminowania, ale odpowiednie metody, takie jak regularne ćwiczenia fizyczne, szczególnie te poprawiające krążenie i wzmacniające mięśnie nóg, mogą znacząco pomóc w jego redukcji. 

Cellulit na udach

Cellulit na udach to powszechny problem estetyczny, który dotyka wiele osób, niezależnie od ich wagi czy kondycji fizycznej. Jest to wynik nierównomiernego rozkładu tkanki tłuszczowej, płynów i toksyn pod skórą, co prowadzi do pojawienia się charakterystycznego wzoru przypominającego „pomarańczową skórkę”. Przyczyny powstawania cellulitu w okolicy ud są różnorodne i obejmują czynniki genetyczne, hormonalne, dietę oraz brak aktywności fizycznej. 

Cellulit na brodzie, szyi, twarzy

Cellulit to defekt skóry, który widoczny jest w postaci nierówności, zwłóknień i charakterystycznych grudek na skórze. Cellulit najczęściej pojawia się tam, gdzie znajduje się więcej komórek tłuszczowych, na udach, brzuchu, pośladkach czy ramionach.
Na twarzy nie mówimy o cellulicie, a o nadmiarze tkanki tłuszczowej, która często gromadzi się w okolicy policzków , żuchwy, podbródka, często pojawia się charakterystyczny drugi podbródek.
Mimo stosowania diet trudno jest pozbyć się tkanki tłuszczowej z twarzy czy podbródka. Tu z pomocą mogą przyjść zabiegi medycyny estetycznej, które pozwolą zniwelować tkankę tłuszczową, drugi podbródek, a również poprzez zabiegi liftingujące podnieść owal twarzy i sprawić, że drugi podbródek będzie uniesiony i mniej widoczny.

Zabiegi na tkankę tłuszczową na twarzy, brodzie, drugi podbródek

Endermolift – masaż podciśnieniem, który pozwala pozbyć się obrzęków, ujędrnia skórę twarzy
Lipoliza iniekcyjna – zabieg iniekcyjny, polega na wprowadzeniu pod skórę substancji aktywnej rozbijającej komórki tłuszczowe
Laser fotona – lifting termiczny, uniesienie owalu, modelowanie linii żuchwy. Poprzez lifting termiczny i ujędrnienie skóry drugi podbródek będzie mniej widoczny
HIFU – skoncentrowane ultradźwięki, redukują tkankę tłuszczową, ujędrniają i liftingują.
Radiofrekwencja Mikroigłowa – energia fali radiowej zagęszcza, napina, ujędrnia skórę. Działa jak naturalny lifting, podnosi owal , redukuje drugi podbródek

Jak wygląda cellulit?

Cellulit to nieestetyczne zmiany w strukturze tkanki tłuszczowej, które objawiają się w formie nierówności na powierzchni skóry, często opisywanych jako „pomarańczowa skórka”. Te niepożądane zmiany najczęściej pojawiają się na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach. Charakterystyczne wgłębienia stają się szczególnie widoczne podczas nacisku lub ściskania skóry, nadając jej mniej jędrny i gładki wygląd. Co więcej, nawet osoby o normalnej wadze ciała mogą być dotknięte tym problemem. Cellulit wynika z gromadzenia się tkanki tłuszczowej pod skórą, co prowadzi do utraty jej elastyczności oraz pogorszenia krążenia krwi. W zaawansowanych przypadkach może towarzyszyć uczucie tkliwości lub dyskomfortu.

Jak wygląda cellulit

Metody leczenia cellulitu

Barbara Goździkowska

Masz pytania?

5/5 - (2 głosów)
Prezent, który sprawi radość?
Voucher na zabiegi

Kup voucher tradycyjny lub on line bez terminu ważności

Podaruj troskę i piękny młody wygląd!