Bruksizm
Co to jest bruksizm?
Bruksizm to określenie medyczne powszechnego zgrzytania zębami podczas snu.
Budzisz się rano i czujesz mocno zaciśnięte zęby i silne napięcie mięśni żuchwy? Twój partner mówi, że zgrzytasz w nocy zębami? Na skutek stresu i nadmiernego przeciążenia emocjonalnego dochodzi do nadmiernej aktywności i napięcia mięśni żuchwy.
Około 60% osób dorosłych i 30% dzieci w ten sposób reaguje na stres, nazywa się to bruksizm. Bruksizm jest uznawany za chorobę cywilizacyjną.
W efekcie bruksizmu następuje silne zaciśnięcie mięśni żuchwy, co prowadzi do tarcia zębami, zgrzytania zębami podczas snu. Może to powodować bóle głowy, bóle szyi, uszkadza szkliwo a nawet niszczy i ściera zęby, mogą pojawić się też inne problemy stomatologiczne. Dlatego nie należy lekceważyć bruksizmu.
Bruksizm objawy
Bruksizm to zaburzenie polegające na zgrzytaniu zębami, ścieraniu zębów i niekontrolowanym zaciskaniu szczęki podczas snu.
Objawy, które mogą wskazywać na występowanie bruksizmu:
- Ból i napięcie szczęki, uczucie zmęczenia szczęki
- Sztywność mięśni szczęki
- Bóle głowy
- Uszkodzenie szkliwa i uszkodzenie zębów
Bruksizm przyczyny
Przyczyny bruksizmu nie są do końca znane. Dolegliwość uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Niektóre z przyczyn to :
- Stres – szacuje się, że około 70% przypadków bruksizmu związanych jest ze stresem i nadmiernym napięciem emocjonalnym.
- Nadmiernie intensywna praca mięśni mimicznych żuchwy
- Nieprawidłowy zgryz – osoby z nieprawidłowym zgryzem mogą być bardziej narażone na wystąpienie tej dolegliwości.
- Czynniki genetyczne mogą mieć wpływ na występowanie dolegliwości
Jak leczyć bruksizm?
Bruksizmu nie należy lekceważyć, bo może powodować bóle głowy, szyi, problemy stomatologiczne. Leczenie bruksizmu wymaga indywidualnego podejścia i dostosowania terapii w zależności od przyczyn problemu.
- Leczenie ortodontyczne – jeśli przyczyny bruksizmu wywołane są problemami z nieprawidłowym zgryzem lekarz może zalecić leczenie ortodontyczne. Wykonuje się specjalne nakładki na zęby, które pomogą zrelaksować napięcie mięśni żuchwy i ograniczą tarcie zębów
- Leczenie toksyną botulinową – jeśli powodem choroby jest nadmierna praca mięśni żuchwy i zaciskanie podczas snu można ją leczyć zabiegiem z zastosowaniem toksyny botulinowej, która relaksuje mięśnie i zmniejsza napięcie
- Leczenie farmakologiczne – jeśli bruksizm jest wynikiem stresu, problemów emocjonalnych czy zaburzeń snu lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne