EN
Szukaj
Szukaj
Close this search box.

Blizny

Blizny powstają w procesie gojenia się ran. Gojenie się to skomplikowany proces, na który wpływ ma wiele czynników, dlatego często zostawia pamiątki w postaci blizn. Blizny to pozostałości na twarzy i ciele po uszkodzeniach skóry, trądziku, zabiegach chirurgicznych, cesarskim cięciu, czy po wypadkach. Blizny są dużym problemem estetycznym, trudnym w leczeniu ze względu na swój złożony charakter. Blizny łączą w sobie trzy problemy – zaburzoną strukturę skóry, często zmianę kolorytu skóry i konsystencję skóry, która wynika z zaburzeń proporcji składników.

Blizny mogą się łączyć z ubytkiem tkanki ( tzw blizny zanikowe) lub nadmiarem tkanki ( blizny przerostowe), może być nierówna struktura tkanki ( często blizny pooparzeniowe), w przypadku blizn częstym problemem są też zrosty, które ciągną blizny do wewnątrz.

Kolor blizny – mogą być czerwone, brązowe, zdarzają się też blizny białe, które są najtrudniejsze do usunięcia.
Konsystencja blizn – zależy od proporcji kolagenu typu I i III. Zdrowa skóra zbudowana jest z kolagenu typu I, ale w świeżej bliźnie występuje kolagen typu III, który z czasem powinien zostać zastąpiony kolagenem typu I. Zdarza się, że taka przebudowa i zmiana kolagenu nie następuje i w tkance dominuje kolagen typu III skóra staje się gruba i sztywna.
Ze względu na swój złożony charakter blizny są trudne do leczenia, do każdej blizny należy podchodzić indywidualnie, i dopasować plan leczenia.
Czasem należy zastosować kilka technologii, aby trwale usunąć problem.
Proces leczenia blizn jest długotrwały, trwa kilka miesięcy, bo wymaga serii zabiegów i regeneracji skóry pomiędzy zabiegami.

Blizny potrądzikowe

Blizny potrądzikowe to pozostałość po ostrych stanach zapalnych skóry związanych z trądzikiem. Kiedy zmiany ropne ulegną wyleczeniu pozostają po nich blizny. Blizny potrądzikowe najczęściej należą do blizn zanikowych. Wraz z wiekiem ubywa kolagenu, na skutek tego blizny stają się jeszcze bardziej widoczne

Blizny po oparzeniu

Mają nierówną strukturę i nieprawidłowe proporcje kolagenu, nadmiar kolagenu typu III sprawia, że blizny po oparzeniu są bardzo twarde. To bardzo trudne do leczenia blizny.

Blizny na twarzy

Blizny, które pojawiają się na twarzy, mogą być efektem stanów zapalnych skóry, chociażby trądziku, choroby- np. ospy wietrznej, czy doznanych urazów, czy wypadków. Bez względu na to, jaki charakter mają blizny na twarzy są bez wątpienia dużym dyskomfortem i mają wpływ na samoakceptację. Blizny na twarzy leczy się odpowiednio dostosowując terapię do rodzaju problemu –w zależności od tego, czy są to blizny zanikowe na twarzy ( na przykład po trądziku), czy blizny przerostowe ( np. blizny, które długo się goiły po wypadku)

Blizny zanikowe

Blizny zanikowe wiążą się z miejscowym zapadnięciem skóry, mają wklęsły kształt. Przykładem blizn zanikowych są blizny potrądzikowe, blizny po ospie, rozstępy są też formą blizny zanikowej.

Blizny przerostowe

To blizny, które powstają wskutek przedłużającego się procesu gojenia. Jak nazwa wskazuje blizna rozrasta się nadmiernie, wystaje ponad skórę i jest wypukła, często ma kolor czerwony. Aby zapobiec przerostowi blizny należy bliznę masować, aby nie robiła się twarda i wypukła.

Blizny po operacji

To blizny powstałe po zabiegach chirurgicznych. Przykładem są blizny po cesarskim cięciu, czy operacjach plastycznych. Należy pamiętać, że rozległe blizny to nie tylko defekt estetyczny, ale taka blizna może powodować ograniczenia ruchomości, ze względu na to, że jest sztywna i nieelastyczna.

Blizny są jednym z trudniejszych problemów skórnych do leczenia ze względu na fakt, że są bardzo różne, jest wiele typów blizn, więc do każdej należy dostosować strategię leczenia.
Na leczenie blizn ma również wpływ ogólna kondycja organizmu i styl życia. Blizny łatwiej leczy się o osób aktywnych, z dobrą przemianą materii.

Leczenie blizn polega na odbudowie kolagenu w skórze, tak aby wyrównać strukturę skóry i pozbyć się charakterystycznych ubytków skóry przy tego rodzaju bliznach. Najbardziej skuteczne sposoby leczenia blizn zanikowych polegają na stymulowaniu syntezy kolagenu w skórze. Po pierwsze laser frakcyjny – zabieg resurfacing Fotona. To sposób na przebudowę struktury skóry przy jednoczesnej syntezie kolagenu. Należy wykonać 3-5 zabiegów co 4 tygodnie.
Drugą, alternatywną metodą, którą można łączyć naprzemiennie z resurfacingiem laserowym jest radiofrekwencja mikroigłowa. Połączenie mikronakłuć na głębokość 3 mm z dostarczeniem w głąb skóry energii cieplnej fali radiowej, która stymuluje fibroblasty do syntezy kolagenu. Zarówno resurafcing laserowy fotona jak i radiofrekwncja mikroigłowa pobudzają odbudowę kolagenu i ‘wypchnięcie’ tkanki na zewnątrz, obydwa zabiegi działają na zasadzie frakcjonowania, dzięki temu następuje przebudowa i wyrównanie skóry. Zarówno frakcyjna RF mikroigłowa jak i resurfacing laserowy nie wymagają rekonwalescencji, nie bolą, są komfortowe dla pacjenta. To bardzo skuteczna a zarazem komfortowa terapia blizn.

W bliznach przerostowych proces leczenia polega na pozbyciu się nadmiaru tkanki. Terapia wymaga często łączonych planach zabiegowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb.
W przypadku, kiedy blizna jest bardzo twarda, sztywna warto ją w pierwszym etapie nawilżyć i zmiękczyć – w takim przypadku dobrze sprawdza się osocze bogatopłytkowe. Następny etap to redukcja nadmiaru tkanki, przebudowa i wygładzenie skóry serią zabiegów laserowych frakcyjnych ablacyjnych -doskonale sprawdza się resurfacing laserowy fotona.

Leczenie blizn jest procesem długotrwałym, co najmniej kilku miesięcznym, często nie ma stu procentowej gwarancji, że blizna całkowicie zniknie.

Metody leczenia blizn

Masz pytania?

Barbara Goździkowska

Masz pytania?

5/5 - (1 głosów)
Światowa Innowacja!
Jedyny Laser Wolumetryczny
Red Touch PRO
NIEPOWTARZALNA PROMOCJA