Wągry na nosie i twarzy
Wągry (inaczej zaskórniki) to charakterystyczne czarne kropki na twarzy, przede wszystkim na nosie, czole, brodzie i policzkach. Czarne wągry mogą pojawiać się również na plecach i dekolcie. Najczęściej problem zaskórników dotyczy osób z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową, zarówno nastolatków, jak i ludzi starszych.
Wągry - jak powstają?
Wągry powstają na skutek produkowania przez skórę zbyt dużej ilości łoju, który zatyka pory. Nadmiar sebum wraz z martwym naskórkiem i zanieczyszczeniami blokuje ujście mieszka włosowego, a następnie utlenia się w porach pod wpływem powietrza, zmieniając kolor na czarny.
Przyczyny powstawania wągrów
Najczęstsze przyczyny powstawania zaskórników na twarzy, dekolcie i plecach to:
- nieodpowiednia dieta (produkty przetworzone, bogate w cukry itd.),
- zmiany hormonalne, np. zachodzące w okresie dojrzewania,
- zanieczyszczenie powietrza,
- niewłaściwe oczyszczanie skóry,
- brak demakijażu,
- stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, np. tłustych kremów zapychających pory,
- niedobory witamin,
- przewlekły stres,
- wysoka temperatura,
- predyspozycje genetyczne.
Wągry na nosie jak się pozbyć?
Aby pozbyć się wągrów na nosie i twarzy, warto regularne oczyszczać twarz, stosować peeling aby złuszczać martwy naskórek, używać kosmetyków do pielęgnacji twarzy podatnej na wągry, a także skorzystać z zabiegów kosmetycznych na twarz. Warto pamiętać, że pozbycie się wągrów na nosie wymaga cierpliwości i konsekwencji w pielęgnacji skóry twarzy. Dla szybkiego efektu polecam zabieg Hydrafacial oraz Oxygen facial w naszej klinice.