Rozstępy
Czym są rozstępy?
Rozstępy to nieestetyczny defekt skóry, w postaci białych lub czerwonych prążków widocznych na skórze. Jest to efekt zerwania włókien kolagenu i elastyny, na skutek zbyt intensywnego rozciągania skóry, albo kiedy włókna kolagenowe są po prostu osłabione ( deficyty białka). Pojawia się u kobiet w ciąży, osób, które w krótkim okresie przybrały dużo na wadze, u osób, które w krótkim okresie czasu zbudowały masę mięśniową
Przyczyny rozstepów
Rozstępy to efekt rozerwania włókien kolagenu i elastyny w skórze. Rozstępy mogą pojawić się, kiedy skóra ulega intensywnemu rozciąganiu, np. u kobiet w ciąży, a nawet kiedy szybko przybiera się, czy traci na wadze.
Rozstępy powstają również u młodzieży w okresie dojrzewania i szybkiego wzrostu. Włókna kolagenowe i elastyny są osłabione na skutek zmian hormonalnych, szybki wzrost powoduje uszkodzenie włókien kolagenowych i rozstępu.
Powstawanie rozstępów można podzielić na etapy. Pierwszy etap to faza zapalna, kiedy włókna kolagenowe ulegają zerwaniu w skórze. Ma skórze pojawiają się czerwona pasma. Ten etap jest najlepszy na podjęcie działań . Drugi etap – zanikowy, to etap kiedy rozstępy są już stare, zabliźnione. Jest to trudny mankament do usunięcia, należy przygotować się na serię zabiegów , min 4-6.
Aby zapobiegać powstawaniu rozstępów bardzo ważny jest styl życia i odżywianie. Dieta powinna być zbalansowana, dostarczać składniki odżywcze, minerały i witaminy oraz białko. Nieprawidłowa dieta, uboga w składniki odżywcze dla skóry jak również niedobory żywieniowe osłabiają jakość skóry, co przekłada się na jej mniejszą odporność.
Rozstępy na brzuchu
Jest kilka powodów powstawania rozstępów na brzuchu. Najczęściej problem rozstępów na brzuchu wiąże się z rozciąganiem i rozrywaniem słabych włókien kolagenowych. Ma na to wpływ np. przyrost wagi, ciąża. Rozstępy są też często uwarunkowane genetycznie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i zdrowa, zbalansowana dieta, która z jednej strony nie powoduje wzrostu wagi i ryzyka rozstępów, a po drugie dieta bogata w składniki odżywcze powoduje, że skóra jest bardziej elastyczna, odżywiona, w dobrej kondycji.
Rozstępy po ciąży
Ciąża to okres szczególnego ryzyka jeśli chodzi o powstawanie rozstępów na ciele, na brzuchu, piersiach, udach. Rozstępy mogą mieć formę kilku ‘pęknięć’ , ale też rozstępami może być pokryty cały brzuch czy piersi. Aby jak najlepiej zadbać o skórę w czasie ciąży i możliwie skutecznie zapobiec powstaniu rozstępów warto regularnie natłuszczać skórę oraz stosować masaż, tak aby pobudzać ukrwienie i odżywienie skóry i nie dopuścić do powstania rozstępów. W ciąży można wykonywać zabiegi endermologii.
Po ciąży rozstępy są tylko jednym z kilku problemów, z którymi borykają się Pacjentki. Może być nadmiar skóry, tkanki tłuszczowej, rozstęp mięśnia prostego brzucha. Dlatego należy dobrać indywidualny plan terapii, łączący technologie takie jak fala radiowa na ujędrnienie i redukcję tkanki tłuszczowej, energia elektromagnetyczna na wzmocnienie mięśni brzucha i likwidację rozstępu mięśnia prostego, oraz RF mikroigłową, na blizny, wiotką skórę i nadmiar skóry.
Rozstępy na piersiach
Rozstępy na piersiach są dużym problemem estetycznym i powodują dyskomfort u kobiet. Skąd się biorą?
Główne przyczyny to okres dojrzewania połączony ze zmianami hormonalnymi, oraz z szybkim wzrostem i rozwojem piersi. Kolejny powód to ciąża, kiedy ciało zmienia się szybko, a skóra i znajdujące się w niej włókna kolagenowe nie nadążają za tempem zmian i zwyczajnie pękają, rozrywają się z skórze.
Na rozstępy na piersiach wpływ mają również szybki przyrost masy ciała.
Rozstępy na udach
Powstają na skutek pogorszenia struktur kolagenowo-elastynowych skóry. W połączeniu ze zmianą masy, np. przybieraniem czy traceniem na wadze, powstają siły rozciągające skóre, która ulega osłabieniu i pojawiają się rozstępy. U kobiet rozstępy na udach często pojawiają się w okresie ciąży.
Można próbować zapobiegać rozstępom stosując odpowiednie kremy wzmacniające skórę, ale w momencie powstania rozstępów można je zlikwidować tylko zabiegami z zastosowaniem technologii.
Jak zlikwidować rozstępy?
Jest kilka skutecznych sposobów na pozbycie się rozstępów. Skuteczność metod zależy od tego jak bardzo zaawansowane są rozstępy, jak są głębokie, oraz kiedy powstały. Zdecydowanie trudniej pozbyć się starych rozstępów, tzw zanikowych, które już utrwaliły się na skórze.
Rozstępy można zredukować i usunąć działając na zaistniały problem, czyli pobudzając produkcję kolagenu i elastyny w skórze. Zadziała to na odbudowę i wzmocnienie włókien kolagenowych, poprawi elastyczność skóry.
Do najbardziej skutecznych metod należy radiofrekwencja mikroigłowa, jest to #1 w leczeniu rozstępów. Radiofrekwencja mikroigłowa działa dwutorowo na rozstępy – mikronakłuwanie przebudowuje skórę, a energia fali radiowej dostarczona w głąb tkanki pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, poprawia jakość i strukturę skóry. Włókna skracają się, zagęszczają, powstają między nimi nowe wiązania.
Dla przyspieszenia procesu regeneracji i przebudowy skóry przy zabiegach radiofrekwencji mikroigłowej na rozstępy można ją dodatkowo odżywić mezoterapią kolagenową. Podanie kolagenu w formie mezoterapii stworzy lepsze warunki dla fibroblastów do syntezy kolagenu.
Niezbyt głębokie, świeże rozstępy można usuwać laserem frakcyjnym. Jest skuteczny, ale działa płycej niż RF mikroigłowa, oraz trzecia alternatywa na płytkie rozstępy to dermapen, czyli mikronakłuwanie, które przebudowuje skórę.
Zabiegi na rozstępy
Zapraszam
Barbara Goździkowska