EN
Szukaj
Szukaj
Close this search box.

Otyłość

Otyłość to choroba cywilizacyjna, która dotyka około 300 milionów ludzi na świecie. Otyłość wiąże się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Otyłość definiuje się na podstawie BMI ( Body Mass Index), dzieląc wagę w kg przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. O otyłości mówimy jeśli ten wskaźnik wynosi powyżej 29,9 kg/m2. Otyłość to nie tylko nadmiar odkładającej się tkanki tłuszczowej w postaci fałdek na ciele. To również odkładanie się tłuszczu w naczyniach krwionośnych, otłuszczenie narządów wewnętrznych, etc.
Otyłość jest niebezpieczna. Otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny, bo prowadzi do wielu chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca.

Przyczyny otyłości

Główne czynniki prowadzące do otyłości to siedzący styl życia, brak aktywności fizycznej i nieprawidłowa dieta – nadmiar produktów przetworzonych, nadmiar cukru w produktach spożywczych, napoje gazowane i przekąski, zajadanie stresu, używki, nadmiar alkoholu

Przyczyną sprzyjającą otyłości mogą być też choroby – np. niedoczynność tarczycy, insulinooporność, czy czynniki genetyczne.

Ważnymi czynnikami, które mogą prowadzić do otyłości są problemy ze strony układu nerwowego – nerwice, depresja, zaburzenia odżywiania na podłożu stresu
Naukowcy uważają, że osoby, które były otyłe w dzieciństwie mają większe skłonności i predyspozycje do problemów z nadwagą i otyłością w dorosłym życiu, bo wpływ na to mają powstałe komórki tłuszczowe.

Można mówić o otyłości pierwotnej – jej przyczyną jest najczęściej styl życia, nieprawidłowe odżywianie, zbyt kaloryczne posiłki.

Otyłość wtórna – jest efektem innych chorób, np. powiązana z zaburzeniami gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Otyłość pierwszego stopnia – to otyłość kiedy BMI mieści się w przedziale od 30 – 34,9 kg/m2. To rodzaj otyłości, kiedy leczenie powinno oprzeć się o zmiany nawyków żywieniowych, wprowadzenie zdrowej diety, która doprowadzi do stopniowego obniżenia wagi, oraz o aktywność fizyczną, która będzie wspomagać procesy obniżenia masy ciała, wzmocnienia mięśni, poprawy przemiany materii.

Otyłość brzuszna – to określenie otyłości ze względu na umiejscowienie tkanki tłuszczowej. Aby zdiagnozować otyłość brzuszną należy wyliczyć indeks ( WHR – waist to hip ratio), czyli obwód talii podzielony przez obwód bioder. O otyłości brzusznej mówimy, kiedy WTH wynosi powyżej 0,85 u kobiet i 0,9 u mężczyzn. Otyłość brzuszna to nie tylko nieestetyczna oponka na brzuchu, ale jest to problem medyczny. Ten typ otyłości wiąże się z ryzykiem chorób układu sercowo- naczyniowego.

Otyłość - Leczenie

Podstawą leczenia otyłości jest zmiana nawyków i stylu życia. Dotyczy to zmiany nawyków żywieniowych- ograniczenia cukrów, słodyczy, żywności przetworzonej. Warto wprowadzić dietę opartą o produkty o niskim indeksie glikemicznym.
Drugim kluczowym elementem terapii otyłości jest wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, która wpłynie pozytywnie na wzmocnienie mięśni i spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zalecenia minimum WHO ( World Health Organization) to 3 x 30 x 130, czyli trzy razy w tygodniu 30 minut, tętno 130.

Terapię odchudzającą można wzbogacić o zabiegi modelowania ciała, które doskonale wspomagają procesy związane z redukcją tkanki tłuszczowej, poprawią ukrwienie, dotlenienie skóry i tkanek podskórnych, pomogą ujędrnić i pozbyć się nadmiaru wiotkiej skóry, która pojawia się przy utracie wagi.

o najlepszych zabiegów wspomagających odchudzanie i leczenie otyłości należą:

Zabiegi wspomagające leczenie otyłości

Barbara Goździkowska

Masz pytania?

Jak oceniasz tę stronę?
Światowa Innowacja!
Jedyny Laser Wolumetryczny
Red Touch PRO
NIEPOWTARZALNA PROMOCJA