EN
Szukaj
Szukaj
Close this search box.

Nadmiar tkanki tłuszczowej

Tkanka tłuszczowa pełni w organizmie ważną rolę, odpowiada za procesy termoregulacyjne oraz gromadzi substancje odżywcze. Zdrowy poziom tkanki tłuszczowej w organizmie to 20-25% masy ciała u kobiet i 15-20% u mężczyzn.
O nadmiarze tkanki tłuszczowej możemy mówić, kiedy jej udział w masie ciała przekracza 25% u kobiet i 20% u mężczyzn . Nadmierna tkanka tłuszczowa to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny, bo jest związana z ryzykiem wielu chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby nowotworowe i choroby serca.

Tłuszcz na udach

Nadmiar tkanki tłuszczowej - przyczyny

Nadmiar tkanki tłuszczowej najczęściej jest uwarunkowany stylem życia i długotrwałym spożywaniem nadmiernie kalorycznych potraw w stosunku do potrzeb organizmu oraz zbyt małą ilością ruchu, na skutek takiego trybu życia organizm magazynuje na zapas tłuszcze syntetyzowane z glukozy czy tłuszczów , co prowadzi do rozrostu tkanki tłuszczowej.
Nadmiar tkanki tłuszczowej może również wynikać z uwarunkowań genetycznych, zaburzeń hormonalnych czy stanów chorobowych. W takim przypadku należy zdiagnozować pierwotną przyczynę, która prowadzi do nadmiaru tkanki tłuszczowej i ją leczyć.

Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu

Brzuch to okolica ciała, na której chętnie gromadzi się nadmiar tkanki tłuszczowej. Nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu nie jest korzystny dla naszego zdrowia. Na brzuchu możemy wyróżnić dwa rodzaje tkanki tłuszczowej – podskórna tkanka tłuszczowa i tkanka trzewna. Ta pierwsza gromadzi się pod skórą, można ją wyczuć biorąc fałd w palce.
Tkanka trzewna to tłuszcz, który gromadzi się wokół organów wewnętrznych, takich jak trzustka, wątroba, nerki. Tłuszcz trzewny jest szkodliwy dla naszego zdrowia, może prowadzić do insulinooporności, przyczynia się do stanów zapalnych w organizmie. Zarówno tłuszcz podskórny jak i trzewny stanowią ryzyko dla zdrowia.

Zabiegi na tłuszcz na brzuchu:

 

Nadmiar tkanki tłuszczowej na udach

Wiele kobiet ma poczucie, że tkanka tłuszczowa odkłada im się głównie na udach i biodrach. Za dużo tłuszczyku na udach? Powodem mogą być zaburzenia hormonalne i zbyt wysoki poziom estrogenów. Zła dieta i brak aktywności fizycznej mają wpływ na niski poziom progesteronu i zbyt wysoki poziom estrogenów, a to powoduje tycie.
Czasem można mówić o lipodemii ( inaczej obrzęk tłuszczowy) czyli chorobie grubych nóg. W tym przypadku grube nogi nie wynikają z otyłości, ale są spowodowane zaburzeniem rozkładu tkanki tłuszczowej od bioder do kostek. Jest to najczęściej dolegliwość dziedziczna, może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi. W przypadku lipodemii nogi przypominają filary, tkanka tłuszczowa gromadzi się na udach, kolanach, łydkach i kostkach. Często obrzękowi tłuszczowemu towarzyszy uczucie ciężkości i puchnięcie nóg.
Najczęściej jednak tłuszcz na udach nie jest powodowany żadną chorobą, wynika z nadwagi spowodowanej stylem życia, nieprawidłową dietą i brakiem ruchu.

Polecane zabiegi na nadmiar tkanki tłuszczowej na udach

Endermologia – skutecznie zwalcza cellulit, zmniejsza obrzęki, poprawia krążenie, zmniejsza obwody

Fala radiowa i fala akustyczna Emtone – redukuje tkankę tłuszczową, wygładza i ujędrnia skórę, zwalcza cellulit

Lipoliza iniekcyjna – redukuje miejscową tkankę tłuszczową

Nadmiar tkanki tłuszczowej na karku

Nadmiar tkanki tłuszczowej w górnej części grzbietu nosi czasem określenie bawoli kark. To zgrubienie tłuszczowe nad łopatkami dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn i może występować zarówno u osób szczupłych jak i otyłych. Powodów może być kilka : zaburzenia hormonalne i nadmierny poziom kortyzolu we krwi, uwarunkowania genetyczne, choroby endokrynologiczne, zaburzenia układu limfatycznego.

Zabiegi na bawoli kark

Endermologia – intensywny masaż powoduje drenaż limfatyczny, rozmasowuje fałdy tłuszczowe na karku i pomaga pozbyć się bawolego karku.

Lipoliza Iniekcyjna – specjalna substancja podana iniekcyjnie powoduje uwolnienie tłuszczu z komórek tłuszczowych, transportowanie do wątroby i metabolizm.

Emtone – zasada działania polega na termicznym efekcie monopolarnej fali radiowej, która wywołuje proces lipolizy, czyli usunięcia komórek tłuszczowych. Dodatkowo fala akustyczna pobudza mikrokrążenie, rozbija komórki tłuszczowe, wywołuje efekt drenażu limfatycznego i wspiera proces usunięcia tłuszczu.

Nadmiar tkanki tłuszczowej na szyi – patrz PODWÓJNY PODBRÓDEK

Nadmiar tkanki tłuszczowej – leczenie

Nadmiar tkanki tłuszczowej wykraczający poza normy, czyli powyżej 25% masy ciała wymaga podjęcia działań prowadzących do zmiany stylu życia, a przede wszystkim nawyków żywieniowych, bo sposób odżywiania ma nr 1 wpływ na to czy mamy wagę i poziom tłuszczu w normie.
W przypadku lokalnie zgromadzonej tkanki tłuszczowej, na brzuchu, na udach, na pośladkach, boczki świetnie sprawdzają się nowoczesne zabiegi medycyny estetycznej, które pozwalają usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej i cellulit.
Zabiegi modelowania ciała wspierają procesy utraty wagi i redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale ich nie zastąpią. Podstawą dobrej smukłej sylwetki jest przede wszystkim odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, a zabiegi są trzecim elementem wspomagającym procesy modelowania ciała.

Najbardziej skuteczne zabiegi na nadmiar tkanki tłuszczowej

Barbara Goździkowska

Masz pytania?

5/5 - (1 głosów)
AKCJA CIAŁO!
Zredukuj tkankę tłuszczową, cellulit, ujędrnij ciało!

Najbardziej nowoczesne, skuteczne technologie modelowania ciała i redukcji tkanki tłuszczowej

PROMOCJA 6 zabiegów - 45% taniej!