EN
Szukaj
Szukaj
Close this search box.

Jaki stymulator wybrać? Porównanie Stymulatorów Tkankowych

Masz pytanie?

Spis treści

W ciągu ostatnich lat pojawił się trend na naturalność i zdrowy, wypoczęty wygląd. Smart aging, czyli oczekiwania Pacjentów, żeby opóźniać procesy starzenia poprzez stymulowanie skóry i tkanek oraz zachować naturalny wygląd wpłynęły na rozwój najnowszych preparatów medycyny estetycznej – stymulatorów tkankowych.

Czym są stymulatory tkankowe?

Stymulatory tkankowe to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się grup preparatów medycyny przeciwstarzeniowej. Są to preparaty, które wpływają na macierz międzykomórkową i poprawiają jej jakość i zapewniają korzystne środowisko dla fibroblastów do produkcji kolagenu. Podsumowując w uproszczeniu- pozwalają na odbudowę struktury skóry poprzez pobudzanie jej własnych komórek do produkcji włókien kolagenowych.

Stymulatory pozwalają uzyskać bardzo naturalne efekty poprawy jakości skóry – poprzez jej zagęszczenie, poprawę sprężystości i jędrności.
Grupa preparatów zaliczanych do stymulatorów rośnie. Są różne rodzaje stymulatorów, oparte są o zróżnicowane składniki aktywne i inne mechanizmy działania na komórki skóry. Dlatego istotne jest prawidłowe zakwalifikowanie Pacjenta do zabiegu i dobranie odpowiedniego stymulatora tkankowego, w oparciu o kondycję i potrzeby skóry, a nie modę.

Jak wybrać odpowiedni stymulator?

Przede wszystkim warto poznać, z jakich składników aktywnych się składa i jakie mają one działanie na skórę. Przedstawiam najbardziej znane oraz sprawdzone i przebadane składniki aktywne stymulatorów tkankowych.

Polinukleotydy – to niewielkie fragmenty kwasów nukleinowych, które dzięki zdolności do przyłączania dużych ilości cząsteczek wody poprawiają napięcie i nawilżenie skóry i tkanki podskórnej. Jednocześnie stymulują fibroblasty i wspomagają syntezę kolagenu. Efektem jest poprawa napięcia skóry, regeneracja i zagęszczenie skóry. Biostymulatory oparte na polinukleotydach nawilżają i ujędrniają skórę, sprawiają, że staje się bardziej sprężysta.

Polinukleotydy stosowane są często na okolicę oka, aby głęboko nawilżyć, odbudować i regenerować cienką skórę wokół oczu.
Do najbardziej znanych polinukleotydów należą: Nucleofill, Plinest Newest.

Kwas polimlekowy – należy do jednych z silniejszych stymulatorów tkankowych. Wywołuje kontrolowany stan zapalny w skórze, dzięki temu następuje ciągłe i intensywne stymulowanie fibroblastów do wytwarzania nowego kolagenu. Daje efekt naturalnego liftingu poprzez stopniową odbudowę kolagenu w skórze. W przypadku kwasu polimlekowego działanie jest opóźnione w stosunku do innych stymulatorów, dlatego jest przeznaczony dla Pacjentów świadomych, że na pierwszy efekt będą musieli poczekać min 2 miesiące. Doskonale sprawdza się przy skórach dojrzałych, nawet atroficznych, kiedy inne stymulatory mogą nie być wystarczające do uzyskania efektu naturalnego odmłodzenia. Kwas polimlekowy zwiększa syntezę kolagenu o ok 60%.

Tropokolagen / kolagen – to bardzo innowacyjne podejście do terapii odmładzania i opóźniania procesów starzenia w medycynie estetycznej. Czym jest tropokolagen? Tropokolagen to podstawowa molekularna jednostka kolagenu. Tropokolagen zbudowany jest z potrójnej helisy, czyli z trzech spiralnie skręconych łańcuchów polipeptydowych. Tropokolagen odbudowuje i regeneruje włókna kolagenowe skóry i tkanki podskórnej, bez potrzeby oczekiwania na pobudzenie mechanizmu neosyntezy kolagenu przez fibroblasty. W ten sposób następuje odbudowa biorusztowania skóry. Dodatkowo substancje pomocnicze zawarte w preparatach tropokolagenu ( np. W preparacie Guna) takie jak kwas askorbinowy, kompleks witamin czy bioflawonoidy przyspieszają metabolizm komórkowy, przyczyniając się do efektywniejszego procesu regeneracji tkanek oraz mają działanie antyoksydacyjne, hamujące oksydacyjne uszkodzenia DNA.

Najbardziej popularne stymulatory tkankowe na bazie kolagenu to NITHIA oraz tropokolagen GUNA.
Stymulatory na bazie kwasu hialuronowego – kwas hialuronowy, który zawiera łańcuchy o różnych masach cząsteczkowych i jest również zaliczany do stymulatorów tkankowych. Jest to zupełnie inny preparat, niż ten, który jest znany jako wypełniacz. Stabilizowane kompleksy hybrydowe kwasu hialuronowego poprawiają jędrność i gęstość skóry, odbudowują i regenerują skórę naturalnie, bez zwiększania jej objętości. Najbardziej znane stymulatory, oparte na nisko i wysokocząsteczkowym kwasie hialuronowym to Profhilo, oraz Jalupro SuperHydro. W Jalupro SuperHydro poza wysoko i niskocząsteczkowym kwasem hialuronowym znajduje się 7 aminokwasów i 3 peptydy biomimetyczne.

Aminokwasy– to substancje niezbędne do syntezy białek kolagenu. Najbardziej popularne są Glicyna, L-prolina, L-lizyna, L-leucytyna Dostarczanie tych składników drogą iniekcji przekłada się na gęstość i grubość skóry właściwej, zwiększenie nawilżenia skóry, spłycenie zmarszczek, a także ogranicza skutki stresu oksydacyjnego. Dostarczanie do skóry aminokwasów i peptydów można porównać do suplementacji składnikami odżywczymi, niezbędnymi do optymalnej syntezy kolagenu. Jednym z doskonałych produktów opartym na połączeniu aż 60 składników aktywnych, w tym aminokwasy i peptydy, który ma działanie stymulujące skórę i łączy się z innymi preparatami w celu optymalnego odżywienia skóry jest NCTF HA 135. Aminokwasy i peptydy są również zawarte w stymulatorach Jalupro, które bardzo skutecznie łączą aminokwasy z wysokocząsteczkowym kwasem hialuronowym.

Hydroksyapatyt wapnia ( CAHA) – mikrocząsteczki hydroksyapatytu wapnia, które naturalnie występują w naszych tkankach. Wokół cząsteczek hydroksyapatytu wapnia powstaje nowy kolagen, w tkankach odbudowuje ‘rusztowanie’. Skóra staje się grubsza i bardziej elastyczna. Do preparatów na bazie hydroksyapatytu wapnia zaliczamy m. im Radiesse.

Gdzie stosuje się stymulatory tkankowe?

Biostymulatory tkankowe sprawdzają się nie tylko na okolicę twarz, ale również są bardzo skuteczne na trudne obszary, takie jak okolica oka i szyja. Skóra pod oczami, jak i na szyi jest bardzo cienka, szybko ulega procesom starzenia i dlatego działanie stymulatorów tkankowych, które pobudzają procesy regeneracji kolagenu i poprawiają kondycję tkanki są niezastąpione na te obszary.
Podsumowanie

Stymulatory tkankowe to bardzo nowoczesne preparaty, które zyskują coraz większą popularność wśród pacjentów, ze względu na bezpieczne, regeneracyjne działanie na skórę w stylu slow-aging, oraz naturalne efekty.

Warto pamiętać, że zabiegi stymulatorem tkankowym należy wykonać w serii, można też naprzemiennie łączyć z zabiegami opartymi na technologii, takimi jak zabiegi laserowe czy radiofrekwencji mikroigłowej. Mają one działanie synergiczne i uzupełniają się. Stymulator tkankowy powinien dobrać lekarz medycyny estetycznej, w oparciu o kondycję i potrzeby skóry, aby jego działanie było optymalne dla skóry i przyniosło efekty.

 

Jak oceniasz tę stronę?
Picture of Barbara Goździkowska
Barbara Goździkowska
W branży Beauty pracuję już prawie 30 lat, moja pasja to holistyczna dbałość o zdrowie, urodę i samopoczucie, aby jak najdłużej utrzymać ciało i skórę w zdrowiu i dobrej kondycji. Stworzenie Absolu, Kliniki Medycyny Przeciwstarzeniowej i Estetycznej jest realizacją moich marzeń i pasji, aby oferować Pacjentom najbardziej nowoczesne rozwiązania i najwyższą jakość zabiegów, żeby zachować młody, zdrowy, naturalny wygląd na dłużej. Specjalizuję się w profilaktyce przeciwstarzeniowej, stawiam na nowoczesne, bezpieczne, skuteczne i minimalnie inwazyjne zabiegi, które w naturalny sposób odmładzają i regenerują skórę.
Top Zabiegi
AKCJA CIAŁO!
Zredukuj tkankę tłuszczową, cellulit, ujędrnij ciało!

Najbardziej nowoczesne, skuteczne technologie modelowania ciała i redukcji tkanki tłuszczowej

PROMOCJA 6 zabiegów - 45% taniej!