Główną przyczyną utraty jędrności skóry jest proces starzenia, który rozpoczyna się już po 20. roku życia. Wówczas dochodzi do spowolnienia procesów regeneracyjnych w skórze, które są spowodowane zmniejszającą się aktywnością biologiczną komórek. Proces starzenia się działa niestety wielowymiarowo – zarówno powierzchniowo, na skórze, na której pojawiają się zmarszczki, plamy, jak i na poziome tkanek, mięśni i struktur kostnych. W efekcie procesów starzenia się zarówno na skórze, jak i w głębi tkanek twarz powoli traci swój kontur, staje się wiotka, policzki zaczynają opadać. Pojawiają się również pierwsze zmarszczki i bruzdy. Doskonałą metodą odmładzającą jest lifting twarzy. Zabieg nićmi PDO zyskuje z roku na rok coraz większą popularność wśród pacjentów. Dlaczego? Czym są nici PDO? Na czym polega zabieg? Jakich efektów można się spodziewać?
Nici PDO – co to takiego?
Nici PDO wprowadzane są w tkankę podskórną, w której działają dwuetapowo. Po pierwsze, tworzą nowe rusztowanie skóry, które działa jak lifting. Po drugie, w skórze stymulują fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastyny, w efekcie czego skutecznie odmładzają i liftingują twarz, szyję, dekolt.
Nici PDO wykonane są z polidioksanonu, który od przeszło 30 lat stosowany jest w różnych dziedzinach medycyny. Dzięki temu materiał jest bezpieczny, przebadany i sprawdzony. Ww. nici są wchłanialne. Oznacza to, że ulegają stopniowemu rozpuszczeniu w tkance. Proces ten trwa około 6-12 miesięcy. Polidioksanon rozpada się do dwutlenku węgla i wody. Po biodegradacji, produkt jest metabolizowany i wydalany z moczem.
Skuteczny zabieg – nici PDO
Zabieg liftingujący nićmi PDO rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej, podczas której specjalista zapoznaje się z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Aby dokładnie ocenić problem i wektory siły potrzebne do korekcji mankamentów urody, lekarz wykonuje serię fotografii twarzy z różnych perspektyw. Następnie rysuje w miejscu zabiegowym przebieg nici oraz nakłada krem znieczulający, który zminimalizuje bolesne odczucia podczas zabiegu. W trakcie liftingu nićmi PDO pacjent odczuwa jedynie delikatne nakłucia.
Nici liftingujące wprowadzane są w skórę na określoną głębokość. Aby uzyskać efekt pełnego liftingu zwykle wkłuwa się od 4 do 6 nici na jedną stronę. Aby jednak osiągnąć efekt liftingu dolnej części twarzy i podbródka, wystarczy wprowadzić 2-3 nici na stronę. Podczas zabiegu specjalista stosuje w tym celu kaniulę.
W zależności od potrzeb pacjenta wykorzystuje się dwa rodzaje nici: bezhaczykowe i haczykowe.
Nici PDO – chomiki
Aby zredukować objawy wczesnego starzenia się skóry, czyli zwiotczenia w obrębie policzków (tzw. chomiki), brody, szyi, a także poprawić owal twarzy, stosuje się nici bezhaczykowe lub haczykowe. W zależności od nasilenia problemu, lekarz medycyny estetycznej dobiera właściwą metodę.
Nici rewitalizujące są krótkie (2-7 centymetrów), proste i nie mają haczyków. Delikatnie liftingują, odmładzają, ujędrniają i uelastyczniają skórę.
Nici haczykowe PDO
Nici PDO haczykowe są dłuższe niż rewitalizujące (7-15 centymetrów), dzięki czemu można uzyskać bardziej spektakularne efekty odmłodzenia i liftingu twarzy. Doskonale podnoszą trudne obszary, takie jak podbródek, policzki (chomiki) czy opadający owal.
Ten rodzaj nici PDO ma nacięcia wzdłuż nici, które po wkłuciu w skórę i naciągnięciu, otwierają się, tworząc tym samym niewielkie haczyki.
Zabieg przy użyciu nici haczykowych lub bezhaczykowych wykonuje się co 12-24 miesiące. Efekty uzyskane podczas liftingu utrzymują się przez okres około 2 lat. Warto nadmienić, że długotrwałość rezultatów jest zależna od wieku pacjenta, rodzaju skóry oraz trybu życia. Lifting nićmi PDO można przeprowadzać przez cały rok, również latem.
Nici liftingujące PDO – efekty zabiegu
Nici PDO to skuteczna i szybka metoda odmładzania i rewitalizacji skóry. Zabieg liftinguje twarz i szyję. Zwiększa gęstość skóry. Redukuje wiotkości powstałe z wiekiem na policzkach, brodzie, żuchwie, w okolicach oczu. Wypełnia zmarszczki bruzdy. Podnosi owal twarzy i przywraca jej utracone proporcje oraz naturalny, młodzieńczy wygląd. Nici PDO powodują mikrouszkodzenia i skurcze tkanki, pobudzając tym samym do wytwarzania kolagenu i elastyny. W ten sposób poprawia się sprężystość i jędrność skóry.
Nici PDO są doskonałym sposobem na naturalny i bezinwazyjny lifting. To idealna alternatywa do operacji plastycznych.
Nici PDO liftingujące – przeciwwskazania do zabiegu
Zabieg nićmi liftingującymi PDO jest bezpieczny i bezinwazyjny. Nie należy go jednak przeprowadzać w następujących sytuacjach:
- ciąża i okres laktacji,
- nowotwory,
- aktywne infekcje skórne,
- opryszczka,
- epilepsja.
Nici PDO – podsumowanie
Nici PDO to doskonały zabieg liftingujący i rewitalizujący twarz, szyję i dekolt. Polecany jest w sposób szczególny osobom, które chcą w szybki i nieinwazyjny sposób uzyskać efekt odmłodzenia skóry, bez konieczności wykonywania serii zabiegów i rekonwalescencji. Mogą z niego skorzystać również pacjenci, którzy chcą podnieść linię żuchwy czy policzki, jednak nie chcą stosować kwasu hialuronowego. Najlepsze efekty zabiegu z użyciem nici PDO uzyskuje się u osób w wieku 35-55 lat. W przypadku starszych pacjentów warto połączyć nici z wolumetrią i wypełnieniem kwasem hialuronowym. Do zabiegu liftingującego nie trzeba się przygotowywać w szczególny sposób. Po terapii w miejscu aplikowania nici może pojawić się niewielka opuchlizna i zaczerwienienie. Objawy ustąpią samoistnie.