Umów wizytę Booksy

Lwia zmarszczka – jak się jej pozbyć?

Spis treści

Lwia zmarszczka to pionowa bruzda pojawiająca się na czole pomiędzy brwiami, u nasady nosa. Znacznie wpływa na nasz wygląd i postrzeganie przez innych ludzi. Zdecydowanie dodaje lat i nadaje twarzy surowy i groźny wygląd. Sprawia, że jesteśmy postrzegani jako osoby groźne, surowe, niezadowolone, a nawet nieprzystępne. Może to wpływać bezpośrednio na relacje z innymi ludźmi (zarówno na kontakty biznesowe, jak i towarzyskie). Jak zatem nie dopuścić do powstania i utrwalenia się lwiej zmarszczki? W jaki sposób pozbyć się tej nieestetycznej zmiany, kiedy już na stałe zagości na naszym czole? Prewencyjnie zalecamy peeling laserowy lub mikronakłuwanie Dermapen 4.0. W celu zniwelowania niekorzystnej zmiany z zabiegu wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym lub toksyną botulinową. Na czym polegają terapie?

Lwia zmarszczka – co to takiego?

Lwia zmarszczka to pojedyncza lub podwójna głęboka bruzda powstała na skutek dużej aktywności konkretnych mięśni:

dwóch mięśni marszczących brwi, które są zlokalizowane bocznie u nasady nosa (biegną od części nosowej do miejsca powyżej brwi),
mięśnia podłużnego, który marszczy skórę u nasady nosa w poziome fałdy.

Lwia zmarszczka to jedna ze zmarszczek mimicznych, które tworzą się i utrwalają u osób o ekspresyjnej mimice twarzy. Jej występowanie zależne jest od siły mięśni i odziedziczonej anatomii. Bruzda tworzy się u osób, które często marszczą brwi, wyrażając w ten sposób złość, agresję, zmartwienie, głęboką refleksję czy zamyślenie. Może również pojawiać się u kobiet i mężczyzn, którzy mimo słabego wzroku, nie noszą okularów, przez co mrużą oczy.

Lwia zmarszczka powstaje w wyniku skurczu mięśni. Początkowo rozprostowuje się, gdy mięsień ulega rozluźnieniu. Z czasem jednak nieustannie powtarzane skurcze prowadzą do pogłębienia i utrwalenia bruzdy. Również na skutek wiotczenia i opadania skóry, zmarszczka dodatkowo się uwidacznia. Najczęściej problem ten dotyczy osób po 40. roku życia. W przypadku intensywnej mimiki lwia zmarszczka może się jednak utrwalać u osób młodych, w wieku około 30 lat.

Skuteczne zabiegi prewencyjne, zapobiegające i spłycające lwią zmarszczkę

Najbardziej skutecznym i rekomendowanym zabiegiem, który działa prewencyjnie i zapobiega powstawaniu lwiej zmarszczki jest zabieg podania toksyny botulinowej w obszar, gdzie zarysowuje się zmarszczka. Podanie toksyny botulinowej powoduje rozluźnienie pracy mięśni, relaksuje nadmierną mimikę i sprawia, że nie dochodzi do powstania i utrwalenia się lwiej zmarszczki. Dlatego zabieg toksyną botulinową zaleca się już młodym osobom, po 25 roku życia, u których jest silna mimika mięśni czoła i tendencja do powstawania zmarszczek mimicznych.

Dla osób, które nie chcą stosować toksyny botulinowej i zabiegów iniekcyjnych, a chcą działać zapobiegawczo i przeciwzmarszczkowo, warto regularnie stosować peeling laserowy lub resurfacing. Zabiegi te działają powierzchniowo, spłycając zmarszczki i bruzdy. Dodatkowo obkurczają włókna kolagenowe i pobudzają produkcję kolagenu w skórze. Natomiast peeling laserowy jedynie niweluje powstawanie zmarszczek, ale nie chroni przed ich powstawaniem, ponieważ nie zapobiega intensywnej pracy mięśni mimicznych.

Skuteczne zabiegi usuwające lwią zmarszczkę

 

Prostym i szybkim sposobem pozbycia się lwiej zmarszczki jest:

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

zabieg polegający na punktowym i precyzyjnym aplikowaniu w głąb skóry specjalnego preparatu na bazie kwasu hialuronowego. Iniekcję wykonuje się przy użyciu cienkich igieł. Następnie po wstrzyknięciu koktajlu wzdłuż lwiej zmarszczki, rozmasowuje się miejsce zabiegowe, w celu równomiernego rozprowadzenia kwasu w bruździe.

Zabieg rekomendowany jest wszystkim osobom, u których jest już widoczna i utrwalona zmarszczka. Efekt – wygładzona skóra, zredukowana lwia zmarszczka, odmłodzenie twarzy. Zaleca się wykonanie iniekcji raz na 12-24 miesiące. Uzyskane rezultaty wypełnienia zmarszczek mimicznych utrzymują się nawet do około dwóch lat.

Przed zabiegiem z użyciem kwasu hialuronowego aplikuje się na skórę krem znieczulający. Dzięki temu terapia jest bezbolesna. Pacjent może odczuwać jedynie delikatne nakłucia.

Terapia jest bezpieczna, nie wymaga specjalnych przygotowań i rekonwalescencji. Przeciwwskazania do zabiegu to:

 • ciąża i laktacja,
 • nowotwory,
 • aktywna opryszczka,
 • infekcje skórne w miejscu zabiegowym,
 • uczulenie na kwas hialuronowy,
 • nieleczona cukrzyca,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • schorzenia układu odpornościowego.

 

Toksyna botulinowa

zabieg polega na wstrzyknięciu za pomocą jednorazowej strzykawki i cienkiej igły specjalnego preparatu. W ten sposób dochodzi do zablokowania impulsów pomiędzy zakończeniami nerwów a mięśniami (które prowadzą do tworzenia się bruzd), rozluźnienia mięśni i wygładzenia lwiej zmarszczki. Regularnie przeprowadzany zabieg toksyną botulinową przywraca twarzy młody wygląd.

Toksyna bot rekomendowana jest pacjentom w wieku 20-30 lat mającym intensywną mimikę twarzy. Zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek oraz zahamowuje proces pogłębiania i utrwalania lwiej zmarszczki na czole. Terapię zaleca się wykonywać co 4-6 miesięcy. Efekty widać już po upływie 4-14 dni.

Zabieg toksyną botulinową jest bezpieczny, krótki (trwa około 15 minut) i prawie bezbolesny. Nie należy go wykonywać w następujących sytuacjach:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • gorączka,
 • uczulenie na składniki preparatu,
 • infekcje skórne,
 • choroby nerwowo-mięśniowe,
 • stosowanie niektórych leków, np. tubokuaryny, aminoglikozydy.

 

Podsumowanie

Lwia zmarszczka to nieestetyczna zmiana, która nie tylko dodaje lat, lecz także nadaje twarzy groźny wygląd. Najlepszą metodą usunięcia bruzdy jest zabieg kwasem hialuronowym  lub toksyną bot. Obie terapie są małoinwazyjne, bezpieczne i skuteczne. Doskonale wygładzają skórę, redukują lwią zmarszczkę, a jednocześnie odmładzają twarz.

4.8/5 - (6 głosów)
Barbara Goździkowska
Barbara Goździkowska
Od ponad 25 lat pracuję z kobietami i dla kobiet w branży Beauty, i wiem, że każda kobieta jest piękna, ale czasem trzeba kobietom pomóc to piękno wydobyć i pomóc w nie uwierzyć. Kobieta, która czuje się piękna w swojej skórze i akceptuje siebie i swoje ciało jest pewna siebie i szczęśliwa. Sama szukałam jednego miejsca, gdzie będę mogła zadbać o twarz i ciało w bardzo skuteczny, ale mało inwazyjny sposób, opóźnić procesy starzenia, wykorzystując najnowocześniejsze możliwości technologii urządzeń Hi-tech i medycyny estetycznej, ale bez bólu i męczącej rekonwalescencji. I stworzyłam takie miejsce. To jest realizacja moich marzeń i pasji. Zapraszam do świata kliniki Absolu. Co jest dla mnie najważniejsze w klinice Absolu? Przede wszystkim zrozumienie potrzeb naszych Pacjentów, bo każdy z nas jest inny i do każdego należy podejść indywidualnie dostosowując terapię do oczekiwań. Po drugie – najwyższa jakość i standardy zabiegowe, tak aby Pacjenci cieszyli się efektami zabiegów, ale jednocześnie czuli troskę i komfort. Największą radość i satysfakcję daje mi zadowolenie naszych pacjentów z efektów zabiegów i opieki w Absolu. Jestem wielką fanką profilaktyki - sama korzystam z nowoczesnych zabiegów na twarz i ciało, aby opóźnić procesy starzenia się, bo łatwiej zapobiegać, niż cofnąć pewnie zmiany. Wszystkie zabiegi testuję na sobie, żeby mieć pewność, że są skuteczne, bezpieczne i mogę je polecać Pacjentom. To co robię, jest moją pasją. Wciąż uczę się i rozwijam na kongresach międzynarodowych AMWC i na szkoleniach wraz z zespołem Absolu, tak aby oferować naszym Pacjentom to co najlepsze , służyć im wiedzą dotyczącą holistycznego dbania o siebie, bo piękno to wypadkowa zdrowia, dobrego samopoczucia i pięknego, naturalnego, młodego wyglądu!