EN
Szukaj
Szukaj
Close this search box.

Lwia zmarszczka – jak się jej pozbyć?

Masz pytanie?

lwia zmarszczka
Spis treści

Lwia zmarszczka to pionowa bruzda pojawiająca się na czole pomiędzy brwiami, u nasady nosa. Znacznie wpływa na nasz wygląd i postrzeganie przez innych ludzi. Zdecydowanie dodaje lat i nadaje twarzy surowy i groźny wygląd. Sprawia, że jesteśmy postrzegani jako osoby groźne, surowe, niezadowolone, a nawet nieprzystępne. Może to wpływać bezpośrednio na relacje z innymi ludźmi (zarówno na kontakty biznesowe, jak i towarzyskie). Jak zatem nie dopuścić do powstania i utrwalenia się lwiej zmarszczki? W jaki sposób pozbyć się tej nieestetycznej zmiany, kiedy już na stałe zagości na naszym czole? Prewencyjnie zalecamy peeling laserowy lub mikronakłuwanie Dermapen 4.0. W celu zniwelowania niekorzystnej zmiany z zabiegu wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym lub toksyną bot. Na czym polegają terapie?

Lwia zmarszczka – co to takiego?

Lwia zmarszczka to pojedyncza lub podwójna głęboka bruzda powstała na skutek dużej aktywności konkretnych mięśni:

dwóch mięśni marszczących brwi, które są zlokalizowane bocznie u nasady nosa (biegną od części nosowej do miejsca powyżej brwi),
mięśnia podłużnego, który marszczy skórę u nasady nosa w poziome fałdy.

Lwia zmarszczka to jedna ze zmarszczek mimicznych, które tworzą się i utrwalają u osób o ekspresyjnej mimice twarzy. Jej występowanie zależne jest od siły mięśni i odziedziczonej anatomii. Bruzda tworzy się u osób, które często marszczą brwi, wyrażając w ten sposób złość, agresję, zmartwienie, głęboką refleksję czy zamyślenie. Może również pojawiać się u kobiet i mężczyzn, którzy mimo słabego wzroku, nie noszą okularów, przez co mrużą oczy.

Lwia zmarszczka powstaje w wyniku skurczu mięśni. Początkowo rozprostowuje się, gdy mięsień ulega rozluźnieniu. Z czasem jednak nieustannie powtarzane skurcze prowadzą do pogłębienia i utrwalenia bruzdy. Również na skutek wiotczenia i opadania skóry, zmarszczka dodatkowo się uwidacznia. Najczęściej problem ten dotyczy osób po 40. roku życia. W przypadku intensywnej mimiki lwia zmarszczka może się jednak utrwalać u osób młodych, w wieku około 30 lat.

Skuteczne zabiegi prewencyjne, zapobiegające i spłycające lwią zmarszczkę

Najbardziej skutecznym i rekomendowanym zabiegiem, który działa prewencyjnie i zapobiega powstawaniu lwiej zmarszczki jest zabieg podania toksyny bot w obszar, gdzie zarysowuje się zmarszczka. Podanie toksyny botpowoduje rozluźnienie pracy mięśni, relaksuje nadmierną mimikę i sprawia, że nie dochodzi do powstania i utrwalenia się lwiej zmarszczki. Dlatego zabieg toksyną bot zaleca się już młodym osobom, po 25 roku życia, u których jest silna mimika mięśni czoła i tendencja do powstawania zmarszczek mimicznych.

Dla osób, które nie chcą stosować toksyny bot i zabiegów iniekcyjnych, a chcą działać zapobiegawczo i przeciwzmarszczkowo, warto regularnie stosować peeling laserowy lub resurfacing. Zabiegi te działają powierzchniowo, spłycając zmarszczki i bruzdy. Dodatkowo obkurczają włókna kolagenowe i pobudzają produkcję kolagenu w skórze. Natomiast peeling laserowy jedynie niweluje powstawanie zmarszczek, ale nie chroni przed ich powstawaniem, ponieważ nie zapobiega intensywnej pracy mięśni mimicznych.

Skuteczne zabiegi usuwające lwią zmarszczkę

 

Prostym i szybkim sposobem pozbycia się lwiej zmarszczki jest:

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

zabieg polegający na punktowym i precyzyjnym aplikowaniu w głąb skóry specjalnego preparatu na bazie kwasu hialuronowego. Iniekcję wykonuje się przy użyciu cienkich igieł. Następnie po wstrzyknięciu koktajlu wzdłuż lwiej zmarszczki, rozmasowuje się miejsce zabiegowe, w celu równomiernego rozprowadzenia kwasu w bruździe.

Zabieg rekomendowany jest wszystkim osobom, u których jest już widoczna i utrwalona zmarszczka. Efekt – wygładzona skóra, zredukowana lwia zmarszczka, odmłodzenie twarzy. Zaleca się wykonanie iniekcji raz na 12-24 miesiące. Uzyskane rezultaty wypełnienia zmarszczek mimicznych utrzymują się nawet do około dwóch lat.

Przed zabiegiem z użyciem kwasu hialuronowego aplikuje się na skórę krem znieczulający. Dzięki temu terapia jest bezbolesna. Pacjent może odczuwać jedynie delikatne nakłucia.

Terapia jest bezpieczna, nie wymaga specjalnych przygotowań i rekonwalescencji. Przeciwwskazania do zabiegu to:

 • ciąża i laktacja,
 • nowotwory,
 • aktywna opryszczka,
 • infekcje skórne w miejscu zabiegowym,
 • uczulenie na kwas hialuronowy,
 • nieleczona cukrzyca,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • schorzenia układu odpornościowego.

 

Toksyna bot

zabieg polega na wstrzyknięciu za pomocą jednorazowej strzykawki i cienkiej igły specjalnego preparatu. W ten sposób dochodzi do zablokowania impulsów pomiędzy zakończeniami nerwów a mięśniami (które prowadzą do tworzenia się bruzd), rozluźnienia mięśni i wygładzenia lwiej zmarszczki. Regularnie przeprowadzany zabieg toksyną bot przywraca twarzy młody wygląd.

Toksyna bot rekomendowana jest pacjentom w wieku 20-30 lat mającym intensywną mimikę twarzy. Zapobiega przedwczesnemu powstawaniu zmarszczek oraz zahamowuje proces pogłębiania i utrwalania lwiej zmarszczki na czole. Terapię zaleca się wykonywać co 4-6 miesięcy. Efekty widać już po upływie 4-14 dni.

Zabieg toksyną bot jest bezpieczny, krótki (trwa około 15 minut) i prawie bezbolesny. Nie należy go wykonywać w następujących sytuacjach:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • gorączka,
 • uczulenie na składniki preparatu,
 • infekcje skórne,
 • choroby nerwowo-mięśniowe,
 • stosowanie niektórych leków, np. tubokuaryny, aminoglikozydy.

 

Podsumowanie

Lwia zmarszczka to nieestetyczna zmiana, która nie tylko dodaje lat, lecz także nadaje twarzy groźny wygląd. Najlepszą metodą usunięcia bruzdy jest zabieg kwasem hialuronowym  lub toksyną bot. Obie terapie są małoinwazyjne, bezpieczne i skuteczne. Doskonale wygładzają skórę, redukują lwią zmarszczkę, a jednocześnie odmładzają twarz.

4.7/5 - (8 głosów)
Picture of Barbara Goździkowska
Barbara Goździkowska
W branży Beauty pracuję już prawie 30 lat, moja pasja to holistyczna dbałość o zdrowie, urodę i samopoczucie, aby jak najdłużej utrzymać ciało i skórę w zdrowiu i dobrej kondycji. Stworzenie Absolu, Kliniki Medycyny Przeciwstarzeniowej i Estetycznej jest realizacją moich marzeń i pasji, aby oferować Pacjentom najbardziej nowoczesne rozwiązania i najwyższą jakość zabiegów, żeby zachować młody, zdrowy, naturalny wygląd na dłużej. Specjalizuję się w profilaktyce przeciwstarzeniowej, stawiam na nowoczesne, bezpieczne, skuteczne i minimalnie inwazyjne zabiegi, które w naturalny sposób odmładzają i regenerują skórę.
Top Zabiegi
AKCJA CIAŁO!
Zredukuj tkankę tłuszczową, cellulit, ujędrnij ciało!

Najbardziej nowoczesne, skuteczne technologie modelowania ciała i redukcji tkanki tłuszczowej

PROMOCJA 6 zabiegów - 45% taniej!