Skóra naczyniowa – czym się charakteryzuje?
Skóra naczyniowa jest dość powszechnie występująca zarówno u kobiet jak i mężczyzn, najczęściej wiąże się to z jasnym fototypem skóry. Skóra naczyniowa charakteryzuje się nadwrażliwością, rumieniem, na skórze widoczne są teleangiektazje, czyli widoczne naczynia krwionośne. Skórze naczyniowej często towarzyszy uczucie pieczenia i ściągania, może dochodzić do przesuszenia. Rożny jest też stopień nasilenia problemów naczyniowych. Brak odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do rozwoju stanów zapalnych a nawet trądziku różowatego.
Skóra naczyniowa to typ skóry, który wymaga szczególnej uwagi i odpowiedniej troski.
Zacznijmy od tego , czego nie lubi skóra naczyniowa. Czyli jakie czynniki stymulują powstawanie zmian naczyniowych?
- Skóra naczyniowa nie lubi działania wysokiej temperatury, dlatego osoby z taką skórą powinny unikać sauny, jacuzzi, gorących kąpieli, wysokiej temperatury powierza, gorących napojów
- Nie lubi zimna i gwałtownej zmiany temperatur
Promieniowanie UV zaostrza problemy skóry naczyniowej - Skóra naczyniowa nie lubi agresywnych kosmetyków, np. z alkoholem, silnych preparatów złuszczających, np. peelingów ziarnistych, czy preparatów z kwasami AHA, które mają silne działanie złuszczające
- Problem nasila też palenie papierosów, czy alkohol
Co lubi skóra naczyniowa?
Skóra naczyniowa to najczęściej skóra wrażliwa, reaktywna. Potrzebuje łagodnej pielęgnacji, wzmacniania bariery skóry, ochrony i redukowania problemów naczyniowych. Skóra naczyniowa lubi:
- Poprawę mikrokrążenia, co usprawnia przepływ krwi w naczyniach
- Stymulację kolagenu, bo jest to budulec ścian naczyń krwionośnych
- Uszczelnianie i wzmacnianie naczyń włosowatych
- Działanie antyoksydacyjne
- Działania pielęgnacyjne wzmacniające funkcje bariery komórkowej
- Zabiegi obkurczające rozszerzone naczynia krwionośne
Jak pielęgnować skórę naczyniową?
Pielęgnacja i kosmetyki do skóry naczyniowej mają na celu działania profilaktyczne, wzmacniające barierę naskórkową i zmniejszające nadreaktywność skóry. Dlatego należy tak je dobrać, aby spełniały te kryteria.
- Nie należy stosować kosmetyków drażniących, należy wybierać łagodne formy, do mycia mleczka i pianki, jeśli peelingi to tylko enzymatyczne
- Witamina C, np. w postaci serum, jest bardzo dobra dla skóry naczyniowej, wzmacnia naczynia krwionośne
- Substancje łagodzące – D-pantenol, alantoina, flawonoidy
- Kwasy PHA, np. laktobionowy, glukonolakton
- Substancje wzmacniające barierę hydrolipidową skóry – emolienty
- Wyciągi roślinne – miłorząb japoński, zielona herbata, arnika, ostropest plamisty,
- Bezwzględnie filtry UV o każdej porze roku, bo promieniowanie UV zaostrza problemy skóry naczyniowej
Jakie zabiegi polecane są dla skóry naczyniowej?
Zabiegi odpowiednie dla skóry naczyniowej to takie, które łagodzą lub zmniejszają problemy skóry wrażliwej związane z rumieniem i naczynkami, oraz działają wzmacniająco na barierę ochronną skóry.
Szereg zabiegów bardziej inwazyjnych z zastosowaniem energii i ciepła i energii nie jest odpowiedni dla skóry naczyniowej, bo może nasilić problemy naczyniowe.
Jakie zabiegi warto stosować przy cerze naczyniowej?
Regeneracja Hydrafacial – to łagodne oczyszczanie i regeneracja, podczas którego dostarczamy do skóry składniki nawilżające, odżywcze i wzmacniające skórę. Dodatkowo wzbogacamy zabieg Hydrafacial o preparat kwasu laktobionowego, który ma działanie głęboko nawilżające i wzmacniające naskórek.
Laserowa redukcja rumienia – to procedura laserem Nd:Yag, która działa na hemoglobinę i melaninę, dlatego redukuje rumień, rozszerzone naczynka. W efekcie koloryt wyrównuje się, a pobudzenie fibroblastów do syntezy kolagenu zagęszcza, napina i wygładza skórę.
Lasery biostymulujące ( nieablacyjne) – nie naruszają naskórka, działają na skórę właściwą stymulując syntezę kolagenu. Laser Fotona daje możliwość wykonywania zabiegów na skórze naczyniowej, unikatowym trybem Frac3 , który umożliwia frakcjonowanie nieablacyjne skóry, stymuluje produkcję kolagenu, co jest bardzo istotne przy wrażliwej skórze naczyniowej. Pod wpływem działania tej procedury skóra zagęszcza się i napina w 3 wymiarach, od naskórka po skórę właściwą.
Laserowe zamykanie naczynek – laser Nd:Yag to złoty standard w leczeniu zmian naczyniowych. Laser działa na oksyhemoglobinę, która pochłania energię lasera i przekształca w ciepło. Rozszerzone naczynie zasklepia się.
Cera naczyniowa- podsumowanie
Podsumowując, skóra naczyniowa jest skórą bardzo delikatną i wymagającą, ale przy odpowiedniej pielęgnacji i dobrze dobranych zabiegach można utrzymać ją zdrową i w dobrej kondycji. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do zaostrzenia problemów, które mogą przerodzić się w trądzik różowaty, który jest już trudniejszy w leczeniu. Dlatego poznaj swoją skórę i otocz ją odpowiednią troską – a my w klinice Absolu pomożemy Ci w tym !