Umów wizytę Booksy

Alopecja – jak leczyć łysienie plackowate?

Spis treści

Utraty włosów obawia się aż 80% osób – mężczyzn i kobiet. Mimo że łysienie dotyczy głównie mężczyzn, coraz więcej kobiet cierpi z powodu nadmiernego wypadania włosów. Przyczyn utraty gęstości włosów jest bardzo dużo. Wzmożona utrata włosów może być spowodowana złą dietą, przewlekłym stresem, zmęczeniem, niewłaściwą pielęgnacją czy zaburzeniami hormonalnymi. Plackowate miejsca na głowie bez włosów mogą oznaczać alopecję. Jakie są przyczyny i objawy schorzenia? Jak leczyć łysienie plackowate?

Alopecja – co to takiego?

Alopecja (nazywana również łysieniem plackowatym) to choroba autoimmunologiczna, na którą cierpią zarówno mężczyźni, jak i kobiety, najczęściej poniżej 25. roku życia. Schorzenie objawia się uszkodzeniem mieszków włosowych, wypadaniem włosów, a w konsekwencji zanikaniem wytwarzania nowych włosów. Na skórze głowy pojawiają się charakterystyczne okrągłe skupiska bez włosów, kształtem przypominające placki. Alopecja nie dotyczy jedynie włosów na głowie, lecz także owłosienia na brodzie czy brwiach.

Łysienie plackowate – symptomy choroby

Chociaż zwykle pierwsze objawy alopecji można zauważyć na głowie, czasem w pierwszej kolejności dochodzi do utraty włosów na innych partiach ciała. Najpierw pojawiają się niewielkie plackowate plamy. Z czasem skupisk jest coraz więcej. W zależności od przypadku mogą to być plamy pojedyncze bądź mnogie.

Alopecja – przyczyny

Alopecja to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym. Bardzo często występuje u osób, które cierpią z powodu innych chorób związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu odpornościowego, takich jak:

  • bielactwo,
  • atopowe zapalenie skóry,
  • łuszczyca,
  • choroby układowe tkanki łącznej, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty,
  • schorzenia tarczycy, np. Hashimoto,
  • cukrzyca typu 1.

 

Łysienie plackowate może mieć również inne przyczyny. Bardzo często alopecja jest efektem zaburzeń hormonalnych, uwarunkowań genetycznych czy niedoboru składników odżywczych w organizmie (witamin, minerałów).

Leczenie łysienia plackowatego

Zastanawiasz się, co zrobić żeby zapobiec dalszemu wypadaniu włosów? Na początek warto zmienić nawyki żywieniowe. Przy okazji wzbogacając dietę o witaminę B, D, E, cynk, żelazo oraz kwas linolenowy i gamma linolenowy. W ten sposób poprawi się kondycję włosów. Dobrym pomysłem będzie także zastosowanie dermokosmetyków w codziennej pielęgnacji. Produkty mające w składzie cenne substancje odżywią mieszki włosowe oraz przyspieszą wzrost nowych włosów. To są działania profilaktyczne, które nie wyeliminują problemu, a jedynie pomogą go złagodzić. Dlatego niezwykle ważne jest szybkie zdiagnozowanie przyczyny wypadania włosów oraz w razie potrzeby rozpoczęcie leczenia.

Mezoterapia igłowa – Vital Injector

Podstawą leczenia utraty włosów i alopecji jest prawidłowa diagnostyka problemu i przygotowanie całościowego planu leczenia. Zabiegi medycyny estetycznej są świetnym uzupełnieniem terapii.

Doskonałym sposobem wspomagającym leczenie alopecji jest mezoterapia igłowa, czyli stymulacja skóry za pomocą mikronakłuć. W sposób szczególny polecamy innowacyjny zabieg przy użyciu urządzenie Vital Injector. Specjalny system próżniowego podawania preparatu gwarantuje precyzyjne, w pełni kontrolowane i równe podawanie ustalonych dawek koktajlu na wybraną głębokość. W trakcie jednego przyłożenia urządzenia do skóry, następuje aż pięć wkłuć.

Mezoterapia igłowa urządzeniem Vital Injector nie uszkadza mieszka włosowego. Nie istnieje również ryzyko zbyt głębokiej aplikacji preparatu. Zaletą terapii jest również wysoki komfort zabiegu, brak bólu i niepożądanych skutków ubocznych, takich jak grudki czy niewielkie siniaki, które mogą się pojawić po tradycyjnej mezoterapii.

Zabieg urządzeniem Vital Injector nie tylko zapobiega dalszemu wypadaniu włosów, lecz także wzmacnia osłabione włosy, regeneruje je oraz prowadzi do ich odrastania.

Inne zabiegi

Równie skuteczną metodą leczenie łysienia jest mezoterapia mikroigłowa Dermapen 4.0, która polega na wykonaniu serii kilku tysięcy nakłuć w miejscu zabiegowym. W trakcie terapii stosuje się innowacyjną głowicę wyposażoną w 16 sterylnych igieł. Dzięki automatycznemu nakłuwaniu zabieg jest efektywny, bezbolesny, a także zwiększa przenikalność substancji zawartych w preparacie do tkanek.

Pacjenci borykający się z problemem nadmiernie wypadających włosów mogą się również zdecydować na:

Łysienie plackowate – podsumowanie

Najczęściej wypadanie włosów jest objawem konkretnych dolegliwości bądź reakcją organizmu na stres, zmęczenie czy przyjmowanie określonych leków. Co jednak gdy łysienie stanowi oddzielny zespół choroby? W takiej sytuacji należy właściwie zdiagnozować chorobę i rozpocząć leczenie, oraz zdecydować się na skorzystanie ze specjalnych zabiegów zahamowujących wypadanie włosów i wspierających proces leczenia. Mezoterapia igłowa Vital Injector, mezoterapia mikroigłowa Dermapen 4.0, laser Fotona, terapia peptydowa czy wampirzy lifting to skuteczne zabiegi wzmacniające osłabione włosy, a jednocześnie przyspieszające ich odrastanie.

Jak oceniasz tę stronę?
Barbara Goździkowska
Barbara Goździkowska
Od ponad 25 lat pracuję z kobietami i dla kobiet w branży Beauty, i wiem, że każda kobieta jest piękna, ale czasem trzeba kobietom pomóc to piękno wydobyć i pomóc w nie uwierzyć. Kobieta, która czuje się piękna w swojej skórze i akceptuje siebie i swoje ciało jest pewna siebie i szczęśliwa. Sama szukałam jednego miejsca, gdzie będę mogła zadbać o twarz i ciało w bardzo skuteczny, ale mało inwazyjny sposób, opóźnić procesy starzenia, wykorzystując najnowocześniejsze możliwości technologii urządzeń Hi-tech i medycyny estetycznej, ale bez bólu i męczącej rekonwalescencji. I stworzyłam takie miejsce. To jest realizacja moich marzeń i pasji. Zapraszam do świata kliniki Absolu. Co jest dla mnie najważniejsze w klinice Absolu? Przede wszystkim zrozumienie potrzeb naszych Pacjentów, bo każdy z nas jest inny i do każdego należy podejść indywidualnie dostosowując terapię do oczekiwań. Po drugie – najwyższa jakość i standardy zabiegowe, tak aby Pacjenci cieszyli się efektami zabiegów, ale jednocześnie czuli troskę i komfort. Największą radość i satysfakcję daje mi zadowolenie naszych pacjentów z efektów zabiegów i opieki w Absolu. Jestem wielką fanką profilaktyki - sama korzystam z nowoczesnych zabiegów na twarz i ciało, aby opóźnić procesy starzenia się, bo łatwiej zapobiegać, niż cofnąć pewnie zmiany. Wszystkie zabiegi testuję na sobie, żeby mieć pewność, że są skuteczne, bezpieczne i mogę je polecać Pacjentom. To co robię, jest moją pasją. Wciąż uczę się i rozwijam na kongresach międzynarodowych AMWC i na szkoleniach wraz z zespołem Absolu, tak aby oferować naszym Pacjentom to co najlepsze , służyć im wiedzą dotyczącą holistycznego dbania o siebie, bo piękno to wypadkowa zdrowia, dobrego samopoczucia i pięknego, naturalnego, młodego wyglądu!