Generic selectors
Exact matches only
Szukaj w tyule
Search in content
Post Type Selectors
Umów wizytęBooksy
Powrót

Jaki wybrać peeling na przebarwienia?

Przebarwienia skórne są jednym z najczęstszych problemów, z którymi pacjenci zgłaszają się do klinik medycyny estetycznej. Przebarwienia mają negatywny wpływ na wygląd skóry, powodują, że twarz wygląda na starszą. Niestety jest to dość trudny defekt estetyczny do usunięcia, przebarwienia mają też tendencję do nawracania. Dlatego warto zrozumieć, co powoduje te niechciane zmiany pigmentacyjne i jak skutecznie im zapobiegać, oraz jak je usuwać.

Przyczyny przebarwień

Przebarwienia to zaburzenia pigmentacyjne, powstają na skutek nierównego nagromadzenia melaniny w komórkach.
Przebarwienia skóry mogą wynikać z wielu czynników. Głównym i najczęstszym powodem przebarwień jest ekspozycja na słońce. Chroniczne narażenie na promieniowanie UV sprawia, że skóra produkuje nadmierne ilości melaniny, co prowadzi do powstawania plam pigmentacyjnych.
Ponadto starzenie się skóry sprawia, że jest ona bardziej podatna na powstawanie zmian pigmentacyjnych i przebarwień.
Czynnikami predysponującymi powstawanie przebarwień są zaburzenia hormonalne, antykoncepcja hormonalna, choroby takie jak nadczynność tarczycy, czy nawet genetyka.
Przyjmowanie leków, a nawet niektóre kosmetyki ( np. krem z retinolem) mogą prowadzić do powstania przebarwień, jeśli nie ma odpowiedniej fotoprotekcji, czyli filtrów SPF.

Najczęstsze przebarwienia skóry

Piegi – to drobne plamki w warstwie naskórka, od jasno do ciemnobrązowych. Pojawiają się najczęściej u osób z jasną karnacją, czyli I i II fototypem skóry. Powstają tam, gdzie skóra narażona jest na promieniowanie słoneczne, na twarzy, dekolcie, przedramionach, ramionach
Plamy soczewicowate – to drobne plamki o brązowym zabarwieniu, najczęściej wiążą się z nadmierną ekspozycją na słońce. Są większe i ciemniejsze niż piegi, występują na twarzy, dłoniach , ramionach, przedramionach, klatce piersiowej. Jest to cecha fotostarzenia się skóry, ich częstotliwość nasila się wraz z wiekiem.

Melasma ( ostuda) – to nieregularne plamy przebarwień od jasno do ciemnobrązowego. Najczęściej występują u kobiet. Pojawiają się na policzkach, czole, nosie. Czynnikiem, który indukuje melasmę jest promieniowanie UV, często wiąże się ze zmianami hormonalnymi, ciążą, antykoncepcją doustną, menopauzą, zaburzeniami tarczycy. Melasma jest trudna do zlikwidowania, ma tendencję do nawrotów, np. przy kolejnej ekspozycji na słońce.
Przebarwienia pozapalne – powstają w następstwie chorób skóry, np. trądziku, AZS, zapalenie mieszków włosowych.

Zapobieganie przebarwieniom

Aby skutecznie zapobiegać przebarwieniom należy skutecznie hamować procesy melanogenezy, czyli nierównomiernego gromadzenia melaniny w komórkach. Aby skutecznie zapobiegać przebarwieniom, należy stosować codzienną ochronę przeciwsłoneczną, bez względu na porę roku, oraz unikać nadmiernego opalania. Dodatkowo, regularne stosowanie nawilżających kremów z witaminami C i E może wspomagać równowagę pigmentacji skóry.

Jaki peeling na przebarwienia

Likwidacja przebarwień jest trudnym procesem, który wymaga serii zabiegowej. Korzystne jest stosowanie terapii łączonych, bo wykazują większą skuteczność w walce z tym trudnym defektem estetycznym skóry.
Zabiegi ukierunkowane są na działania keratolityczne, czyli depigmentację poprzez złuszczanie komórek naskórka zawierających melaninę, oraz na przebudowę skóry, np. poprzez mikronakłuwanie czy zabiegi laserowe na przebarwienia. Doskonałym sposobem na przebarwienia są peelingi chemiczne, najlepiej w połączeniu z mikronakłuwaniem.

Jaki peeling chemiczny sprawdza się na przebarwienia?

1.Kwas azelainowy – ma wiele korzystnych właściwości. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwkeratynizujące. Jest dobrze tolerowany przez skórę.

2.Kwasy glikolowy – należy do grupy kwasów owocowych AHA. Działa keratolitycznie, poprzez złuszczanie naskórka pomaga wyrównać koloryt i zmniejszyć widoczność przebarwień.

3. Kwas pirogronowy – powoduje powierzchniowe złuszczanie, ma właściwości rozjaśniające. Dzięki szybkiej penetracji skóry pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów estetycznych w krótkim czasie.

3. TCA (kwas trójchlorooctowy) – to silny peeling głęboko penetrujący skórę. Jest skuteczny w redukcji ciemnych plam oraz oznak fotostarzenia. Ma działanie przeciwstarzeniowe.

4. PRX-T33 – To innowacyjne rozwiązanie oparte na połączeniu 33% kwasu trójchlorooctowego, 5% kwasu kojowego oraz nadtlenku wodoru. Preparat jest opatentowaną biorewitalizacją, doskonale sprawdza się przy przebarwieniach i hiperpigmentacji, zapewnia rewitalizację skóry bez złuszczania.

5. BioRePeel -to opatentowany dwufazowy peeling medyczny. Wykorzystuje kombinację kwasów, enzymów i substancji nawilżających, aby delikatnie złuszczyć skórę, redukując przebarwienia. Ma działanie regeneracyjne, keratolityczne i złuszczające. Ogromnym walorem jest bogaty skład – 35% TCA, kwas laktobionowy, salicylowy, winowy, cytrynowy, witaminy C i B2, arginina, skwalen.

Mikronakłuwanie wzmocnione peelingiem chemicznym

Przebarwienia posłoneczne są trudnym problemem estetycznym i zdecydowanie lepiej niż same peelingi sprawdzają się terapie łączone, szczególnie połączenie mikronakłuwania z peelingami.
Kombinacja zabiegu dermapen z odpowiednio dobranym peelingiem chemicznym stymuluje naturalną regenerację i przebudowę skóry, umożliwiając lepsze dotarcie substancji aktywnych z peelingu. Nasze najbardziej skuteczne protokoły zabiegowe z mikronakłuwaniem na przebarwienia to właśnie połączenie dermapen z peelingiem medycznym BioRePeel, lub PRX-T33.
Seria zabiegowa łącząca mikronakłuwanie i peelingi chemiczne daje bardzo dobre rezultaty ujednolicenia kolorytu skóry i redukcji przebarwień.

W nowoczesnej klinice medycyny estetycznej personalizacja jest kluczowym elementem. Dobór odpowiedniego zabiegu na przebarwienia powinien być poprzedzony starannym rozpoznaniem skóry pacjenta, uwzględniając jego indywidualne potrzeby i oczekiwania.

5/5 - 1 ocen

Sprawdź nasze zabiegi

Zobacz inne wpisy

  • Technologie

    Rola kolagenu w procesie starzenia się skóry

    Barbara Goździkowska

  • Dla mężczyzn

    Zabiegi estetyczne dla mężczyzn – top 2025

    Barbara Goździkowska

  • Zabiegi na twarz

    Jakie są najlepsze zabiegi na redukcję zmarszczek mimicznych?

    Barbara Goździkowska

  • Co kręci kobiety?

    Jak odmłodzić usta? Skuteczne sposoby na regenerację i odmłodzenie ust

    Barbara Goździkowska

  • Dla Kobiet

    Co przyspiesza starzenie skóry?

    Barbara Goździkowska

  • Dla Kobiet

    Fotostarzenie – fakty i mity

    Barbara Goździkowska

    fotostarzenie
  • Technologie

    Jak działa technologia BBL (światło szerokopasmowe)?

    Barbara Goździkowska

    Laser BBL
  • Dla Kobiet

    Trendy w Medycynie Estetycznej i Kosmetologii: Co będzie na topie

    Barbara Goździkowska

    trendy medycyny estetycznej 2025
  • Dla Kobiet

    Konturowanie ust – przegląd zabiegów i porady dotyczące ich pielęgnacji

    Barbara Goździkowska

    konturowanie ust
  • Dla Kobiet

    Jak zadbać o tłustą cerę? Pielęgnacja i najlepsze zabiegi

    Barbara Goździkowska

    tłusta cera
  • Zabiegi na twarz

    Jak dbać o skórę twarzy zimą ? Praktyczne porady pielęgnacyjne

    Barbara Goździkowska

    twarz zimą
  • Dla Kobiet

    Stop wypadaniu włosów, czyli najlepsze sposoby na wzmocnienie włosów.

    Barbara Goździkowska

  • Dla Kobiet

    Sposoby na piękne nogi – nasze TOP 5

    Barbara Goździkowska

    piękne nogi
  • Depilacja

    Co wpływa na skuteczność depilacji laserowej?

    Barbara Goździkowska

    skuteczność depilacji laserowej
  • Dla Kobiet

    Jaka jest różnica między kosmetykami, kosmeceutykami a dermokosmetykami?

    Barbara Goździkowska

  • Dla Kobiet

    Jak jesienią zadbać o skórę twarzy?

    Barbara Goździkowska

  • Dla Kobiet

    Pierwszy raz w klinice medycyny estetycznej

    Barbara Goździkowska

  • Zabiegi na twarz

    Jak pielęgnować skórę po trądziku?

    Barbara Goździkowska

  • Dla Kobiet

    Jak dbać o suchą cerę? Pielęgnacja suchej skóry

    Barbara Goździkowska

    zabiegi na zmarszczki
  • Zabiegi na twarz

    Przyczyny opadania policzków

    Barbara Goździkowska

    podniesienie policzków hifu
  • Szukaj

    Generic selectors
    Exact matches only
    Szukaj w tyule
    Search in content
    Post Type Selectors