EN
Szukaj
Szukaj
Close this search box.

Co warto wiedzieć o zabiegach z kwasem hialuronowym?

Masz pytanie?

Kwas hialuronowy
Spis treści

Jak należy postępować po zabiegach z wykorzystaniem kwasu hialuronowego

Zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Już od wielu lat nieprzerwanie cieszą się dużą popularnością zarówno u starszych jak i zupełnie młodych pacjentek. 

Są to zabiegi bardzo bezpieczne, jeśli są wykonywane przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy jest substancją naturalnie występującą w naszym organizmie, jest to najbardziej naturalny wypełniacz.

Zabiegi kwasem hialuronowym są szybkie, bezbolesne i w krótkim okresie pozwalają uzyskać pożądanie efekty.

Jakie zastosowanie ma kwas hialuronowy w medycynie estetycznej?

Kwas hialuronowy odpowiada za wiązanie wody w skórze właściwej, odpowiada za nawilżenie skóry. Sprawia, że skóra jest jędrna, napięta, elastyczna. Z upływem lat następuje jednak naturalny ubytek kwasu hialuronowego w skórze, co prowadzi do stopniowej utraty jędrności, powstawania zmarszczek, bruzd, opadania owalu czy powstawania ubytków w tkankach. Na te wszystkie problemy i efekty procesów starzenia się skóry doskonałym i szybkim remedium są zabiegi z kwasem hialuronowym.

Możliwości zabiegów kwasem hialuronowym jest bardzo dużo – od wypełnienia i zniwelowania bruzd czy zmarszczek, powiększenie czy wymodelowanie ust, uzupełnienie ubytków tkanki np. na skroniach, po wolumetryczny lifting twarzy, i modelowanie twarzy. Spektrum jest szerokie i praktycznie każdy może znaleźć zabiegi i efekty odpowiednie do swoich potrzeb. 

Pomimo tego, że zabiegi z kwasem hialuronowym są bezpieczne, minimalnie inwazyjnie i praktycznie nie wymagają rekonwalescencji, to warto mieć świadomość, że mogą ( ale nie muszą) wystąpić efekty uboczne po zabiegu, które przechodzą w ciągu 1-5 dni.

Kwas hialuronowy efekty uboczne

  • Po zabiegu kwasem hialuronowym mogą ( ale nie muszą) pojawić się krótkotrwałe efekty uboczne takie jak zaczerwienie czy lekka opuchlizna na leczonej okolicy przez około 2-5 dni. Nie wymaga to konsultacji lekarza, objawy samoistnie ustąpią po maksymalnie kilku dniach.
  • Siniaki po kwasie hialuronowym. Czy po zabiegu może pojawić się siniak? Tak, to jest absolutnie normalne, że przy zabiegu iniekcyjnym może pojawić się mały siniaczek, bo dochodzi do przerwania ciągłości skóry. Nie jest to problem zdrowotny, nie wymaga konsultacji z lekarzem, i problem zniknie samoistnie w ciągu kilku dni.  W celu przyspieszenia gojenia, jeśli już siniak się pojawi, należy smarować go kremem z arniką, która przyspiesza gojenie.
  • Jak zmniejszyć ryzyko powstania siniaków po kwasie hialuronowym? Przede wszystkim na około 2 tyg przed zabiegiem należy wzbogacić dietę o więcej produktów z witaminą C, lub suplementować witaminę C, która odpowiada za trwałość naczyń krwionośnych. Wzmacniając naczynia krwionośne ograniczamy i minimalizujemy ryzyko powstania siniaków po zabiegu

Jak długo układa się kwas hialuronowy?

Zabieg z zastosowaniem kwasu hialuronowego daje natychmiastowe efekty, dlatego jest tak ceniony przez Pacjentów. Natomiast na pełen efekt końcowy należy zaczekać około 10-  14 dni od wykonania zabiegu,  wynika to z faktu, że przez około 2 tygodnie kwas hialuronowy układa się pod skórą.

Czego nie należy robić po zabiegu wypełnienia kwasem hialuronowym

  • Unikamy rozgrzewania skóry 14 dni po zabiegu, czyli nie korzystamy z sauny, solarium, opalania się.
  • Unikamy masaży i wszelkiego ucisku w miejscu zabiegowym do 14 dni od wykonania zabiegu.
  • Unikamy intensywnego wysiłku fizycznego do 3 dni po zabiegu
  • Wskazane jest stosowanie filtrów SPF 50, nie tylko przez 14 dni po zabiegu, ale na stałe. 
  • Wskazane jest picie wody po zabiegu. Im lepiej nawodnisz organizm , tym dłużej utrzyma się efekt wypełnienia.

Jak długo utrzymują się efekty kwasu hialuronowego?

Przyjmuje się, że średni statystyczny czas utrzymywania się kwasu hialuronowego to 12 miesięcy, ale tak na prawdę długość utrzymywania się efektów usieciowanego kwasu hialuronowego jest bardzo indywidualną kwestią każdego pacjenta. Przyczyniają się do tego czynniki wewnętrzne  – indywidualny metabolizm który wpływa na szybkość naturalnej degradacji kwasu hialuronowego. Znaczenie ma również genetyka, choroby przewlekłe, czy wiek.

Niebagatelną rolę odgrywają również czynniki zewnętrzne takie jak styl życia, palenie papierosów, picie alkoholu, picie odpowiedniej ilości wody dziennie, która podnosi nawilżenie i trwałość kwasu hialuronowego. Ogromną rolę odgrywa stres, jakość snu, aktywność fizyczna. To wszystko ma znaczenie i wpływa na trwałość kwasu hialuronowego w skórze. 

Obszar zabiegowy również ma znaczenie. Wolumetria twarzy wystarcza zazwyczaj na 12-18 miesięcy, modelowanie i powiększanie ust 9 do 18 miesięcy. Wypełnienie lwiej zmarszczki kwasem hialuronowym czasem może wystarczyć na zaledwie kilka miesięcy, bo silne mięśnie mimiczne metabolizują kwas hialuronowy. 

Pacjenci często oczekują od lekarza deklaracji co do trwałości efektów zabiegu kwasem hialuronowym. Natomiast lekarz wykonujący zabieg nie jest w stanie zagwarantować długości utrzymywania się efektów. W niektórych przypadkach może to być 18 miesięcy, a czasem 6-12 miesięcy.

Warto wiedzieć, że wykonując regularnie zabiegi wypełnienia kwasem hialuronowym powodujemy, że utrzymuje się on dłużej. Co ciekawe, ok 15% kwasu hialuronowego pozostaje w skórze na dłużej i wspiera stymulację kolagenu.

Podsumowanie

Zabiegi kwasem hialuronowym to jedne z najbardziej popularnych zabiegów medycyny estetycznej. Są bardzo skuteczne, bezpieczne, dają doskonałe efekty odmłodzenia , odbudowy tkanki,  czy korekty rysów twarzy.

Decydując się na zabiegi kwasem hialuronowym warto wybrać doświadczonego lekarza medycyny estetycznej, jak również mieć świadomość, że efekty zabiegu u każdego pacjenta będą miały inną trwałość, oraz że mogą pojawić się przejściowe efekty uboczne, które samoistnie mijają po kilku dniach.

Zapraszamy do Kliniki medycyny estetycznej Absolu

5/5 - (1 głosów)
Barbara Goździkowska
Barbara Goździkowska
W branży Beauty pracuję już prawie 30 lat, moja pasja to holistyczna dbałość o zdrowie, urodę i samopoczucie, aby jak najdłużej utrzymać ciało i skórę w zdrowiu i dobrej kondycji. Stworzenie Absolu, Kliniki Medycyny Przeciwstarzeniowej i Estetycznej jest realizacją moich marzeń i pasji, aby oferować Pacjentom najbardziej nowoczesne rozwiązania i najwyższą jakość zabiegów, żeby zachować młody, zdrowy, naturalny wygląd na dłużej. Specjalizuję się w profilaktyce przeciwstarzeniowej, stawiam na nowoczesne, bezpieczne, skuteczne i minimalnie inwazyjne zabiegi, które w naturalny sposób odmładzają i regenerują skórę.
Top Zabiegi

HIT MIESIĄCA!

Program zabiegów Płaski Brzuch

3 najbardziej nowoczesne technologie modelowania ciała

PROMOCJA! DO -60% TANIEJ