EN
Szukaj
Szukaj
Close this search box.

Trądzik

Trądzik to problem, który dotyczy nie tylko nastolatków, lecz także osoby dorosłe. Zmiany trądzikowe powstają na skutek wzmożonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe. Wówczas nadmiar łoju wchodzi w reakcję z bakteriami, które znajdują się we wspomnianych wyżej gruczołach, w efekcie czego pojawia się trądzik na plecach, twarzy czy dekolcie. Główne przyczyny zmian trądzikowych to: zła dieta, stres, zaburzenia hormonalne (trądzik hormonalny), predyspozycje genetyczne, jak również brak odpowiedniej higieny i pielęgnacji.

Rodzaje trądziku

Wyróżnić możemy następujące odmiany trądziku:

Trądzik pospolity – występuje w okresie dojrzewania. Objawy trądziku młodzieńczego to zaskórniki otwarte i zamknięte, a także grudki czy krostki.

Trądzik różowaty – schorzeniu towarzyszy rumień, wykwity grudkowe i krostkowe, które rozwijają się wskutek nadmiernego wydzielania sebum oraz zaburzeń naczyniowych.

Trądzik zaskórnikowy – zmiany trądzikowe pojawiają się przede wszystkim u osób młodych, w okresie dojrzewania. Główne objawy to zaskórniki otwarte i zamknięte na twarzy i plecach.

Trądzik grudkowy – na skórze pojawiają się zmiany zapalne w postaci grudek.

Trądzik torbielowaty – na twarzy czy plecach powstają zapalne wypryski (torbiele ropne), które są głęboko umiejscowione w skórze. To jedna z najcięższych odmian trądziku.

Trądzik grzybiczy – ten rodzaj trądziku jest wywoływany przez drożdżaki, które powodują zapalenie mieszka włosowego.

Wykwity charakterystyczne dla trądziku:

  • Mikrozaskórnik,
  • zaskórnik,
  • krosta,
  • grudka,
  • guzek,
  • cysta,
  • torbiel,
  • blizna

W kontekście rozwoju trądziku istotną rolę odgrywa gospodarka hormonalna oraz czynniki genetyczne. Osoby, które dotyka problem trądziku genetycznie mają nadwrażliwość na bakterie Cutibacterium acnes oraz możliwe nieprawidłowości w budowie aparatu mieszkowo-włosowego. W rozwoju trądziku nie bez znaczenia jest styl życia, wpływ mają dieta, pielęgnacja skóry, a również zanieczyszczenie środowiska.
W krajach rozwiniętych liczba osób z trądzikiem jest znacznie większa niż w krajach mniej zurbanizowanych.

Leczenie trądziku

Pierwszym krokiem w leczeniu trądziku jest odnalezienie przyczyny, która nasila zmiany trądzikowe. Często niezbędne wykonanie jest badań laboratoryjnych, dzięki którym możemy dowiedzieć się co dzieje się wewnątrz organizmu. Często mogą być to nietolerancje pokarmowe, dysbioza jelitowa, niedobory, zaburzenia hormonalne, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem, ale też niewłaściwa dieta, nadmiar cukru w diecie, nieprawidłowa pielęgnacja skóry z tendencją do trądziku.

Dieta w leczeniu trądziku

W leczeniu trądziku niezwykle ważna jest dieta, która wpływa na poprawę kondycji skóry.

  • Przede wszystkim podstawą diety powinny być owoce i warzywa, oraz orzechy, pestki, nasiona, które są doskonałym źródłem NKKT
  • Produkty o niskim indeksie glikemicznym
  • Ryby, białko roślinne
  • Oleje bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, 6, 9
  • Woda niegazowana, min 2 litry

 

Produkty, które powinny być wyeliminowane z diety przy leczeniu cery trądzikowej:

  • Słodycze, czekolada
  • Cukier i produkty o dużej zawartości cukru
  • Fast food i produkty wysoko przetworzone
  • Napoje gazowane

Oczyszczanie twarzy trądzikowej

Najlepszym zabiegiem oczyszczającym dla skóry trądzikowej i profilaktykę skóry trądzikowej jest medyczne oczyszczanie Hydrafacial. Zabieg Hydrafacial opiera swoje działanie na specjalnych substancjach aktywnych oraz podciśnieniu, dzięki któremu możemy pozbyć się martwych komórek oraz zaskórników. Odblokowujemy tym samym skórę i pozwalamy na lepsze działanie i penetracje kwasów oraz pielęgnacji domowej. Zabieg Hydrafacial wzbogacany o produkt PRX- połączenie TCA 33%, kwasu kojowego oraz nadtlenku wodoru- wykazuje silne działanie przeciwtrądzikowe, rozjaśniające i wzmacniające skórę.

Najbardziej popularne i skuteczne zabiegi na trądzik to zabiegi z kwasami, czyli inaczej peelingami chemicznymi. Zabiegi z kwasami regulują wydzielanie sebum, mają działanie przeciwzapalne, wygładzają skórę i pomagają zwalczyć wypryski.

Takie działanie wykazują peelingi chemiczne, bazujące na: kwasie salicylowym, azelainowym, glikolowym czy retinoidach. W zależności od specyfiki danej skóry dobieramy odpowiednią terapie. Bardzo skutecznymi preparatami na walkę z trądzikiem są kosmetyki firmy PCA. Szeroki wachlarz dostępnych preparatów pozwala indywidualnie dobrać terapie przez kosmetologa. Przykładowa terapia bazuje produkcie Sensi Peel, który posiada w składzie kwas mlekowy i kwas TCA dzięki czemu działa silnie przeciwzapalnie oraz zapobiega migracji bakterii. Peeling ten zostaje wzmocniony poprzez maskę dyniową, która swoje działanie opiera na enzymach dyniowych. Zabieg kończymy nałożeniem Advanced Treatment Booster. Produkt ten posiada w składzie retinol, który działa silnie regulująco na skórę.

Codzienna pielęgnacja cery trądzikowej

Prawidłowy dobór kosmetyków do pielęgnacji domowej skóry trądzikowej ma ogromne znaczenie w skutecznej terapii trądziku.
W pielęgnacji domowej trądziku powinny znaleźć się składniki przeciwzapalne, antybakteryjne, regulujące sebum i rogowacenie oraz składniki nawilżające i odbudowujące barierę hydrolipidową. Ta ostatnia jest niezwykle ważna, gdyż agresywne środki chemiczne tj kwasy potrafią naruszyć płaszcz hydrolipidowy i tym samym powodować zaostrzenie się trądziku. W pielęgnacji pożądanymi składnikami aktywnymi są: niacynamid, kwas azelainowy, kwas migdałowy, kwas salicylowy, kwas mlekowy o działaniu nawilżającym i retinoidy. Również należy pamiętać, że terapie trądzikowe uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych, tym samym bezwzględnie należy stosować ochronę SPF 50. Dzięki temu będziemy się cieszyć zdrową skórą bez przebarwień.

Domowe oczyszczanie skóry trądzikowej

Odpowiednie mycie skóry trądzikowej jest jednym z najważniejszych kroków w codziennej pielęgnacji. Skórę trądzikową należy myć łagodnym preparatem przeznaczonym do skóry trądzikowej, dwa razy dziennie. Do oczyszczania skóry należy wybierać preparaty, które nie zaburzają PH skóry. Nie należy stosować agresywnych sposobów oczyszczania skóry trądzikowej, aby zapobiec dodatkowym podrażnieniom i nasileniom stanów zapalnych.
Nawilżanie skóry trądzikowej
W przypadku trądziku nawilżanie skóry jest niezwykle ważne, umożliwia bardziej skuteczną terapię trądziku. Skóra trądzikowa ma zmniejszone nawilżenie warstwy rogowej naskórka, dodatkowo leki stosowane w terapii trądziku wysuszają skórę. Dlatego należy stosować delikatne kremy nawilżające, o neutralnym PH dla skóry. Pozwolą łagodzić niektóre dolegliwości skóry trądzikowej, takie jaj pieczenie, czy łuszczenie, szczególnie przy terapii retinoidami.

Ochrona przeciwsłoneczna przy trądziku

Słońce nie sprzyja cerze trądzikowej. Chociaż pozornie wydaje się, że słońce łagodzi problemy z trądzikiem, i kondycja skóry poprawia się, to potem wracają z wzmożoną siłą. Ponadto większość leków miejscowych stosowanych na trądzik sprawia, że skóra staje się bardziej wrażliwa na promieniowanie UV. Dlatego przy skórze trądzikowej i podczas leczenia trądziku ochrona przeciwsłoneczna filtrem SPF 50 jest absolutnie niezbędna i konieczna.

Zabiegi na trądzik

Zabiegi kosmetologiczne na trądzik powinny polegać na działaniu przeciwzapalnym, hamować rozwój patogennych mikroorganizmów na powierzchni skóry oraz regulująco na sebocyty.
Podstawą skóry trądzikowej jest właściwe głębokie oczyszczanie naskórka z zanieczyszczeń, usuwanie martwego naskórka, aby nie był pożywką dla bakterii.

Laserowe leczenie trądziku

Kolejnym skutecznym zabiegiem na trądzik jest Laser Fotona. Stanowi doskonałą alternatywę dla bardzo obciążających organizm pacjenta kuracji farmakologicznych. Najlepiej sprawdza się w przypadku leczenia trądziku z łagodnymi lub średnio nasilonymi stanami zapalnymi. Umiarkowane zmiany trądzikowe, powodują większe ukrwienie chorych miejsc, dzięki temu energia lasera jest lepiej pochłaniana . Laser na trądzik gwarantuje bezpieczną penetrację przez skórę na optymalną głębokość, dzięki czemu dochodzi do termicznego i selektywnego zniszczenia gruczołów łojowych.

Zabiegi laserowe na trądzik

Laser Fotona Spectro SP wykorzystywany jest do zabiegów laseroterapii frakcyjnej w celu odmłodzenia i rozjaśnienia skóry. Laser ten w błyskawiczny, bezpieczny i bardzo skuteczny sposób pozwala uzyskać długotrwałe, a zarazem spektakularne efekty.

Peeling laserowy to najskuteczniejsza metoda peelingu skóry, czyli kontrolowanego usuwania wierzchniej warstwy skóry, w porównaniu z innymi metodami takimi jak peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja. Odpowiednio dobrana wiązka lasera powoduje kontrolowane i bardzo precyzyjne odparowanie naskórka bez efektu termicznego, tzw. zimna ablacja.

Zabieg laserem Fotona Spectro SP to wysoki poziom precyzji i spektakularne efekty, dzięki wykorzystaniu wszechstronnej, innowacyjnej technologii. Może być z powodzeniem stosowany do leczenia wszystkich rodzajów skóry – młodej, z pierwszymi objawami starzenia się, wrażliwej, problematycznej (np. z bliznami po trądziku).

Mezoterapia na trądzik

Skóra źle traktowana poprzez agresywną pielęgnację mocno przesusza skórę, narusza płaszcz hydrolipidowy wymaga wzmocnienia. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest mezoterapia igłowa z podaniem aminokwasów, witamin. Takie rozwiązanie znacznie przyśpieszy regenerację skóry.
Natomiast należy wiedzieć, że nie wykonuje się mezoterapii jeśli na skórze są ropne zmiany i stany zapalne, bo można doprowadzić do rozszerzenia trądziku. Aktywne, ropne zmiany na skórze są przeciwskazaniem do wykonania mezoterapii. Należy w pierwszej kolejności zaleczyć stany zapalne.

Metody leczenia trądziku

Sprawdź nasze zabiegi na trądzik:

Zapraszam

Barbara Goździkowska

Masz pytania?

Barbara Goździkowska

Masz pytania?

4/5 - (2 głosów)
Światowa Innowacja!
Jedyny Laser Wolumetryczny
Red Touch PRO
NIEPOWTARZALNA PROMOCJA