EN

Rozszerzone pory

Pory to ujścia mieszków włosowych, którymi jest pokryta cała nasza skóra. Mają wygląd maleńkich otworów, przy zdrowej skórze są praktycznie niewidoczne. To również ujście gruczołów łojowych, które odpowiadają za produkcję sebum w skórze.
Pory spełniają ważną rolę na skórze – służą usuwaniu substancji przemiany materii, sebum, potu, wspierają procesy termoregulacji skóry.
Rozszerzone pory – to powiększone, widoczne pory, które najczęściej pojawiają się przy skórze tłustej lub mieszanej, w strefie T ( nos, czoło, broda).
Często występowanie rozszerzonych porów wiąże się z tłustą skórą, łojotokiem, nadmiernym wydzielaniem sebum.
Rozszerzone pory sprawiają, że skóra wygląda nieestetycznie, a nadmiar sebum na skórze sprawia, że skóra się świeci, jest tłusta. Rozszerzone pory mogą prowadzić do powstania zaskórników, wągrów.

Powiekszone pory

Rozszerzone pory – przyczyny

Może być wiele przyczyn rozszerzonych porów.
Rozszerzone pory często towarzyszą procesowi dojrzewania, w tym okresie skóra często przetłuszcza się, ma tendencję do nadmiernego wydzielania sebum. Często towarzyszą cerze tłustej i mieszanej. Zdarza się, że rozszerzone pory zostają po zakończeniu okresu dojrzewania.
Niewłaściwa pielęgnacja – stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków, peelingów, które zaburzają barierę hydrolipidową skóry może prowadzić do zwiększenia łojotoku i rozszerzonych porów. Kosmetyki, które mają zawartość alkoholu mogą podrażniać skórę i sprzyjać powiększaniu porów.
Należy dbać o właściwą, kilkuetapową pielęgnację skóry tłustej czy mieszanei. Dokładnie oczyszczać odpowiednio dobranymi preparatami, które nie zaburzą bariery hydrolipidowej skóry,oraz nawilżać. Skórę tłustą należy nawilżać dobrze dobranymi preparatami, aby ukoić i normalizować skórę.
Warunki zewnętrzne – wysoka temperatura i wilgoć mogą prowadzić do zwiększonej aktywności mieszków włosowych, nadmiernego wydzielania sebum i powiększenia porów.
Zaburzenia endokrynologiczne – mogą powodować zaburzenia w regulacji i wydzielaniu sebum oraz prowadzić do rozszerzonych porów.

Jak zlikwidować rozszerzone pory?

Poprzez całościowy styl życia mamy wpływ na wygląd i zdrowie skóry. Aby pozbyć się rozszerzonych porów i nie dopuścić do ich utrwalenia należy:

Stosować właściwą pielęgnację skóry na co dzień – przede wszystkim dokładnie myć skórę odpowiednim preparatem, który nie zaburzy bariery hydrolipidowej skóry, należy nawilżać skórę, nawet tłustą, aby doprowadzić do jej stopniowej normalizacji
Dbać o czystość – przyborów do makijażu, pościeli, unikać dotykania skóry twarzy
Stosować ochronę przeciwsłoneczną – filtry SPF 50
Zdrowy styl życia – przy problemach ze skórą, tendencją do przetłuszczania i powiększania porów ważna jest dieta, bogata w warzywa, nienasycone kwasy tłuszczowe, pełnoziarniste węglowodany ( najlepiej zwracać uwagę na produkty z niskim indeksem glikemicznym).

Ważne jest picie ok 2 litrów wody dziennie. Skórze szkodzą słodycze, fast food, te produkty najlepiej wyeliminować z diety.

Warto stosować profesjonalne zabiegi, które pomogą normalizować skórę i zredukować powiększone pory

Jakie zabiegi są najlepsze na rozszerzone pory?

Hydrafacial – oczyszcza skórę z nadmiaru sebum i martwego naskórka, normalizuje procesy wydzielania sebum, poprzez dokładne oczyszczenie skóry i zastosowanie aktywnych preparatów i normalizuje powiększone pory

Fotona resurfacing laserowy – laser frakcyjny przebudowuje skórę, stymuluje syntezę kolagenu w skórze, sprawia, że skóra po zabiegu jest wygładzona, pory zmniejszone. Zabieg resurfacing wspomaga regulację wydzielania sebum i normalizuje skórę. Bardzo skutecznie zmniejsza widoczność rozszerzonych porów i zapobiega powstawaniu zaskórników.

Zabiegi z zastosowaniem peelingów medycznych ( kwasów) – kwas salicylowy, glikolowy, BioRePeel, PRX-T33 normalizują wydzielanie sebum, widocznie zmniejszają rozszerzone pory, poprawiają koloryt i strukturę skóry, wyciszają i zapobiegają powstawaniu zaskórników i zmian trądzikowych.

Rozszerzone pory- zabiegi

Barbara Goździkowska

Masz pytania?

Jak oceniasz tę stronę?