EN
Szukaj
Szukaj
Close this search box.

Rozszerzone pory

Pory to ujścia mieszków włosowych, którymi jest pokryta cała nasza skóra. Mają wygląd maleńkich otworów, przy zdrowej skórze są praktycznie niewidoczne. To również ujście gruczołów łojowych, które odpowiadają za produkcję sebum w skórze.
Pory spełniają ważną rolę na skórze – służą usuwaniu substancji przemiany materii, sebum, potu, wspierają procesy termoregulacji skóry.
Rozszerzone pory – to powiększone, widoczne pory, które najczęściej pojawiają się przy skórze tłustej lub mieszanej, w strefie T ( nos, czoło, broda).
Często występowanie rozszerzonych porów wiąże się z tłustą skórą, łojotokiem, nadmiernym wydzielaniem sebum.
Rozszerzone pory sprawiają, że skóra wygląda nieestetycznie, a nadmiar sebum na skórze sprawia, że skóra się świeci, jest tłusta. Rozszerzone pory mogą prowadzić do powstania zaskórników, wągrów.

Powiekszone pory

Rozszerzone pory – przyczyny

Może być wiele przyczyn rozszerzonych porów.
Rozszerzone pory często towarzyszą procesowi dojrzewania, w tym okresie skóra często przetłuszcza się, ma tendencję do nadmiernego wydzielania sebum. Często towarzyszą cerze tłustej i mieszanej. Zdarza się, że rozszerzone pory zostają po zakończeniu okresu dojrzewania.
Niewłaściwa pielęgnacja – stosowanie zbyt agresywnych kosmetyków, peelingów, które zaburzają barierę hydrolipidową skóry może prowadzić do zwiększenia łojotoku i rozszerzonych porów. Kosmetyki, które mają zawartość alkoholu mogą podrażniać skórę i sprzyjać powiększaniu porów.
Należy dbać o właściwą, kilkuetapową pielęgnację skóry tłustej czy mieszanei. Dokładnie oczyszczać odpowiednio dobranymi preparatami, które nie zaburzą bariery hydrolipidowej skóry,oraz nawilżać. Skórę tłustą należy nawilżać dobrze dobranymi preparatami, aby ukoić i normalizować skórę.
Warunki zewnętrzne – wysoka temperatura i wilgoć mogą prowadzić do zwiększonej aktywności mieszków włosowych, nadmiernego wydzielania sebum i powiększenia porów.
Zaburzenia endokrynologiczne – mogą powodować zaburzenia w regulacji i wydzielaniu sebum oraz prowadzić do rozszerzonych porów.

Jak zlikwidować rozszerzone pory?

Poprzez całościowy styl życia mamy wpływ na wygląd i zdrowie skóry. Aby pozbyć się rozszerzonych porów i nie dopuścić do ich utrwalenia należy:

Stosować właściwą pielęgnację skóry na co dzień – przede wszystkim dokładnie myć skórę odpowiednim preparatem, który nie zaburzy bariery hydrolipidowej skóry, należy nawilżać skórę, nawet tłustą, aby doprowadzić do jej stopniowej normalizacji
Dbać o czystość – przyborów do makijażu, pościeli, unikać dotykania skóry twarzy
Stosować ochronę przeciwsłoneczną – filtry SPF 50
Zdrowy styl życia – przy problemach ze skórą, tendencją do przetłuszczania i powiększania porów ważna jest dieta, bogata w warzywa, nienasycone kwasy tłuszczowe, pełnoziarniste węglowodany ( najlepiej zwracać uwagę na produkty z niskim indeksem glikemicznym).

Ważne jest picie ok 2 litrów wody dziennie. Skórze szkodzą słodycze, fast food, te produkty najlepiej wyeliminować z diety.

Warto stosować profesjonalne zabiegi, które pomogą normalizować skórę i zredukować powiększone pory

Zamykanie porów

Pory na twarzy są ujściem gruczołów łojowych i pełnią kluczowe funkcje dla zdrowia skóry, gdyż umożliwiają wydzielanie sebum, potu oraz usuwanie zanieczyszczeń. Choć są niezbędne dla zachowania zdrowego wyglądu cery i odbierania bodźców dotykowych, w wielu przypadkach ich ilość oraz nadmierna widoczność sprawiają, że stają się nieestetycznym defektem twarzy lub pleców. Dlatego osoby z rozszerzonymi porami, w których gromadzi się nadmiar łoju i zanieczyszczenia, decydują się na skorzystanie z zabiegów zamykających pory i oczyszczających skórę.
Zamykanie porów to proces mający na celu zmniejszenie ich widoczności. Aby to osiągnąć, należy w odpowiedni sposób oczyszczać i pielęgnować skórę. W przypadku skóry tłustej i mieszanej niezwykle ważne jest nawilżanie skóry i jej normalizowanie. Dobrze jest umówić się na konsultację kosmetologiczną , aby wraz z kosmetologiem opracować kilkuetapowy plan zabiegowy, który dobierze odpowiednie metody redukcji rozszerzonych porów i normalizacji skóry

Zamykanie porów laserem

W przypadku powiększonych porów i tłustej skóry z tendencją do nadmiernego wydzielania sebum doskonale sprawdza się zabieg laserowy laserem frakcyjnym.
Laser frakcyjny przebudowuje skórę, spłyca nierówności takie jak rozszerzone pory, wygładza skórę, poprawia jej koloryt. Zamykanie porów na twarzy laserem powoduje zmniejszenie produkcji sebum, skóra staje się matowa, pory ulegają wyraźnemu zmniejszeniu Zabieg laserowy pobudza produkcję kolagenu co wpływa na podniesienie elastyczności i jakości skóry, która staje się jędrna i gładka. Zabieg nie jest bolesny i nie wymaga rekonwalescencji.

Zamykanie porów zabiegi

Dla skóry tłustej i mieszanej z problemem powiększonych porów zalecane jest przede wszystkim odpowiednie oczyszczanie porów, aby usuwać z nich nadmiar łoju, obumarłych komórek i zanieczyszczenia, w przeciwnym razie może dojść do powstania zmian trądzikowych. Najlepszym sposobem na głębokie, ale nieinwazyjne oczyszczanie i zamykanie porów jest medyczne oczyszczanie Hydrafacial z atestem FDA. Jest to jedyny zabieg głębokiego oczyszczania skóry z atestem Amerykańskiej Agencji Leków.
Bardzo dobrze na zamykanie i oczyszczanie porów oraz normalizowanie skóry tłustej działają peelingi medyczne, takie jak kwas azelainowy o działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Kwas laktobionowy, który jest delikatny, ma silne działanie nawilżające i przeciwzapalne.

W Klinice Absolu na skórę łojotokową, trądzik zaskórnikowy i oczyszczanie i zamykanie porów polecamy również biorewitalizację BioRePeel, czyli medyczny dwufazowy peeling, który składa się z mieszanki kwasów, witamin i aminokwasów.

Zatkane pory

Zatkane pory mogą prowadzić do powstawania trądziku, zaskórników czy stanów zapalnych. W celu oczyszczenia porów i uniknięcia tych problemów, warto zastosować zabiegi, takie jak:

Hydrafacial z BioRePeel, który łączy w sobie oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum i martwego naskórka z zastosowaniem dwufazowego, medycznego peelingu BioRePeel.
Dermapen, stosowany do mikronakłuwania, pobudza naturalną regenerację skóry. W połączeniu z biorewitalizacją BioRePeel czy peelingiem chemicznym UberPeel działa oczyszczająco i normalizująco na skórę.
Fotona Resurfacing, czyli laserowe odbudowywanie warstwy naskórka, które efektywnie redukuje zatkanie porów i poprawia wygląd skóry.

Jakie zabiegi są najlepsze na rozszerzone pory?

Hydrafacial – oczyszcza skórę z nadmiaru sebum i martwego naskórka, normalizuje procesy wydzielania sebum, poprzez dokładne oczyszczenie skóry i zastosowanie aktywnych preparatów i normalizuje powiększone pory

Fotona resurfacing laserowy – laser frakcyjny przebudowuje skórę, stymuluje syntezę kolagenu w skórze, sprawia, że skóra po zabiegu jest wygładzona, pory zmniejszone. Zabieg resurfacing wspomaga regulację wydzielania sebum i normalizuje skórę. Bardzo skutecznie zmniejsza widoczność rozszerzonych porów i zapobiega powstawaniu zaskórników.

Zabiegi z zastosowaniem peelingów medycznych ( kwasów) – kwas salicylowy, glikolowy, BioRePeel, PRX-T33 normalizują wydzielanie sebum, widocznie zmniejszają rozszerzone pory, poprawiają koloryt i strukturę skóry, wyciszają i zapobiegają powstawaniu zaskórników i zmian trądzikowych.

Rozszerzone pory- zabiegi

Barbara Goździkowska

Masz pytania?

Jak oceniasz tę stronę?
Światowa Innowacja!
Jedyny Laser Wolumetryczny
Red Touch PRO
NIEPOWTARZALNA PROMOCJA