EN
Szukaj
Szukaj
Close this search box.

Jak menopauza wpływa na jakość skóry?

Masz pytanie?

Spis treści

Jeszcze do niedawna menopauza była tematem tabu, chociaż jest to naturalny etap w życiu każdej kobiety, który jest związany z końcem cyklu miesiączkowego i znacznymi zmianami hormonalnymi. Oprócz wpływu na stan zdrowia i samopoczucie zachodzące zmiany hormonalne mają ogromny wpływ na kondycję skóry i włosów.

Zaburzenia równowagi hormonalnej

Okres menopauzy wiąże się z dużymi zaburzeniami równowagi hormonalnej. Charakteryzuje się spadkiem poziomu estrogenów, co przekłada się na utratę wilgoci w skórze. Zmniejsza się poziom kolagenu, elastyny, glikozaminoglikanów i w efekcie prowadzi do przyspieszonego procesu starzenia się skóry i włosów.
Do okresu menopauzy estrogeny odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego poziomu kolagenu i elastyny, ponadto odpowiadają za prawidłowy poziom nawilżenia skóry, prawidłowe wydzielanie sebum a także żywotność komórek. ( Praca „FactorsI Influencing Skin Aging and the Important Role of Estrogens and Selective Estogen Receptor Modulators”

Zmiany w budowie skóry

Wraz z wiekiem skóra staje się cieńsza, następuje zmniejszenie grubości skóry. Zgodnie z publikacją American Academy of Dermatology w ciągu pierwszych pięciu lat po menopauzie dochodzi do 30 procentowego spadku zawartości kolagenu w skórze, następuje obniżenie zarówno kolagenu typu I i III.
Badania w biopsjach skórnych oraz pomiarach grubości skóry w USG potwierdzają redukcję liczby włókien kolagenowych w okresie menopauzy.
Okres menopauzy wiąże się też z postępującą suchością skóry i spadkiem elastyczności skóry. Jest to efekt obniżenia hydrofilowych glikozaminoglikanów, bo spadek estogenu ma przełożenie na obniżenie syntezy kwasu hialuronowego. Sucha skóra powoduje utrwalanie i pogłębianie się zmarszczek, które stają się bardziej widoczne.

Zwiększone ryzyko przebarwień

W okresie menopauzy może pojawić się zwiększone ryzyko wystąpienia przebarwień skórnych, zwłaszcza na twarzy, szyi i dekolcie. Jest to związane zarówno z naturalnym procesem starzenia się skóry, jak i z ekspozycją na promieniowanie UV w ciągu życia.

Stres oksydacyjny

Estrogeny i ich metabolity są silnymi antyoksydantami. Przyspieszone starzenie się skóry i włosów w okresie menopauzy może też wynikać ze stresu oksydacyjnego i utrzymywania się przewlekłego stanu zapalnego na skutek spadku estrogenów. Estrogeny wykazują działania ochronne wobec stresu oksydacyjnego, dlatego w czasie menopauzy występuje obniżenie tej ochrony.

Zwiększone ryzyko osteoporozy

Okres menopauzy to również obniżenie gęstości kości. Chociaż nie bezpośrednio związane z kondycją skóry, zmniejszenie gęstości kości może wpłynąć na strukturę i podparcie skóry, co może pogłębiać zmarszczki i inne objawy starzenia się skóry.

Jak dbać o skórę w okresie menopauzy?

Chociaż menopauza może być trudnym czasem, pełnym wyzwań dla skóry, istnieją kroki, które można podjąć, aby wspomóc jej zdrowie i kondycję:

Po pierwsze – regularne stosowanie kremów nawilżających i odżywczych, które pomogą utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry, warto zwrócić uwagę, żeby produkty pielęgnacyjne miały działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Ponadto należy stosować produkty oraz zabiegi kosmetologiczne, które mogą pomóc w stymulacji produkcji kolagenu i poprawie tekstury skóry. Zabiegi powinny być nakierowane na stymulowanie naturalnej produkcji kolagenu oraz na dostarczenie składników aktywnych, które będą hamować i spowalniać postępowanie procesu starzenia.
Po drugie– fotoprotekcja, czyli stosowanie preparatów z filtrem przeciwsłonecznym, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV przez cały rok
Po trzecie – należy zadbać o dietę bogatą w witaminy, minerały i antyoksydanty oraz dobrej jakości białko, które wspierają zdrowie skóry.

Podsumowując

Okres menopauzy jest czasem największych zmian w organizmie kobiety, ma ogromny wpływ na skórę poprzez przyspieszony proces starzenia się. Obniżenie poziomu estrogenów powoduje utratę wilgoci w skórze, a także kolagenu i elastyny. Dlatego warto zadbać odpowiednią pielęgnację skóry oraz zabiegi kosmetologii regeneracyjnej, aby utrzymać ją zdrową i w dobrej kondycji i opóźniać procesy starzenia.

Jak oceniasz tę stronę?
Barbara Goździkowska
Barbara Goździkowska
W branży Beauty pracuję już prawie 30 lat, moja pasja to holistyczna dbałość o zdrowie, urodę i samopoczucie, aby jak najdłużej utrzymać ciało i skórę w zdrowiu i dobrej kondycji. Stworzenie Absolu, Kliniki Medycyny Przeciwstarzeniowej i Estetycznej jest realizacją moich marzeń i pasji, aby oferować Pacjentom najbardziej nowoczesne rozwiązania i najwyższą jakość zabiegów, żeby zachować młody, zdrowy, naturalny wygląd na dłużej. Specjalizuję się w profilaktyce przeciwstarzeniowej, stawiam na nowoczesne, bezpieczne, skuteczne i minimalnie inwazyjne zabiegi, które w naturalny sposób odmładzają i regenerują skórę.
Top Zabiegi

HIT MIESIĄCA!

Program zabiegów Płaski Brzuch

3 najbardziej nowoczesne technologie modelowania ciała

PROMOCJA! DO -60% TANIEJ