Utrata elastyczności skóry
Zdrowa, piękna skóra to skóra elastyczna czyli sprężysta, napięta, jędrna. Skóra jest elastyczna, kiedy ma zdolność do odwracalnego odkształcania się. Elastyczność skóry można łatwo sprawdzić chwytając skórę kciukiem i palcem wskazującym i odciągając ją lekko na zewnątrz. Jeśli dopiero po chwili powraca do swojego pierwotnego kształtu to znaczy, że jest ubytek elastyczności skóry. Tą prostą metodę stosują zarówno lekarze medycyny estetycznej jak i kosmetolodzy diagnozując stan skóry.
Co odpowiada za elastyczność skóry?
Za elastyczność skóry odpowiada skóra właściwa, w której znajdują się fibroblasty, których zadaniem jest produkcja włókien kolagenowych i elastyny. Kolagen to rodzaj białka, który stanowi ok 70% skóry właściwej i zapewnia jej gęstość i objętość. Elastyna to drugie istotne białko będące składnikiem skóry właściwej. Stanowi co prawda tylko około 5% skóry właściwej, ale odpowiada za jej sprężystość i elastyczność. Elastyna można porównać do gumy, która rozciąga się i wraca do oryginalnego kształtu.
Utrata elastyczności skóry - przyczyny
Utrata elastyczności skóry to proces, który powoduje wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. Na skutek elastyczności skóry staje się ona wiotka, pojawia się nadmiar skóry w okolicy żuchwy, podbródka, na udach, brzuchu, ramionach.
Na utratę elastyczności skóry ma wpływ szereg przyczyn. Przede wszystkim tryb życia – czyli jakość odżywiania, regularne picie wody, palenie papierosów, aktywność fizyczna oraz stres, który ma duży wpływ na jakość skóry. Po drugie – sposób w jaki dbamy o skórę – regularna odpowiednia pielęgnacja, nawilżanie skóry od zewnątrz jak i od wewnątrz, ekspozycja skóry na słońce i opalanie się. Po trzecie – naturalne procesy starzenia się, po 30 roku życia zaczynamy tracić ok 1% kolagenu rocznie.
Finalnie – uwarunkowania genetyczne. Prawda jest taka, że genetyka to tylko 10% jakości skóry, a główny wpływ na utratę elastyczności ma tryb życia i sposób dbania o skórę, oraz naturalne procesy starzenia się, które przyspieszają po 40 roku życia. Utratę elastyczności w dużej mierze powoduje przesuszanie skóry oraz nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV.
Jak poprawić elastyczność i zagęścić skórę?
Przede wszystkim warto działać profilaktycznie, żeby nie dopuścić do dużej utraty elastyczności skóry, bo zdecydowanie trudniej jest odwrócić procesy, które już nastąpiły i ujędrnić wiotką obwisłą skórę.
Aby zatrzymać proces utraty elastyczności skóry na twarzy warto zwrócić uwagę na kilka czynników.
- Odpowiednia dieta i nawadnianie skóry – aby dłużej cieszyć się jędrną napiętą skórą warto zmienić nawyki żywieniowe, zrezygnować z cukrów prostych, które niszczą kolagen. Bardzo istotna jest różnorodna dieta bogata w warzywa oraz NKKT, nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli wysokiej jakości oleje i ryby. Nawilżanie od wewnątrz, czyli picie wody, średnio zalecane jest ok 2 litrów.
- Ochrona przeciwsłoneczna – promieniowanie UV to jeden z podstawowych czynników, który ma negatywny wpływ na skórę. Dlatego należy wprowadzić do codziennej pielęgnacji krem z wysokim filtrem UV, najlepiej 50 aby zabezpieczyć i ochronić skórę.
- Aktywność fizyczna – ma również pozytywny wpływ na jakość skóry twarzy i ciała, pozwoli na dłużej zatrzymać jej sprężystość i elastyczność.
- Zabiegi na elastyczną skórę na twarzy – medycyna estetyczna, a raczej regeneracyjna oferuje szerokie spektrum zabiegów, które nie tylko zapobiegają utracie elastyczności skóry, ale również odwracają zmiany. Sprawiają, że jakość i kondycja skóry znacznie poprawia się, skóra odzyskuje jędrność i elastyczność.
Metody poprawy elastyczności skóry na twarzy
Sprawdź nasze zabiegi poprawiające elastyczność skóry:
Zapraszam
Barbara Goździkowska
Metody poprawy elastyczności skóry na brzuchu, udach, ramionach, pośladkach
Zapraszam
Barbara Goździkowska