Umów wizytę Booksy

Czym się zajmuje medycyna estetyczna?

Spis treści

Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat medycyna estetyczna zyskała ogromną popularność. Wśród jej niewątpliwych zalet należy wymienić niewielką inwazyjność, bezpieczeństwo oraz szeroki zakres działania. Pacjenci mogą zdecydować się na redukcję zmarszczek, zmniejszenie cellulitu, powiększenie ust bądź wymodelowanie sylwetki, bez zrezygnowania z codziennych aktywności i przy nieznacznym obciążeniu organizmu. Czym dokładnie zajmuje się medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna – co to takiego?

Medycyna estetyczna według definicji to dział medycyny, który zajmuje się poprawą jakości życia ludzi zdrowych, dzięki zastosowaniu różnego rodzaju działań zapobiegawczych skupionych w ogromnej mierze wokół profilaktyki starzenia się skóry oraz w dalszej kolejności na odtworzeniu stanu sprzed tego procesu.

Zabiegi medycyny estetycznej są bezinwazyjne bądź o małym stopniu inwazyjności, a ich głównym założeniem jest usunięcie mankamentów urody bądź zapobiegnięcie ich powstania. Wszelkie podjęte w tym zakresie działania mają prowadzić do poprawy fizycznej atrakcyjności pacjenta.

Historia medycyny estetycznej

Mimo że początków kultu piękna można się doszukiwać już w czasach starożytnych, kiedy to ówczesne cywilizacje korygowały wygląd zewnętrzny wykonując mało inwazyjne zabiegi, medycyna estetyczna pojawiła się dopiero w latach 70. XX wieku. To właśnie wtedy francuski endokrynolog Jean Jacques Legrand założył pierwsze Towarzystwo Medycyny Estetycznej.

Do Polski medycyna estetyczna trafiła w latach 90. XX wieku, błyskawicznie popularyzując się nie tylko w środowisku medycznym, lecz także poza nim.

Czym się zajmuje medycyna estetyczna?

Nadrzędnym celem medycyny estetycznej jest polepszenie jakości życia pacjentów (nie tylko ich wyglądu zewnętrznego, lecz także samopoczucia), co jest możliwe dzięki zlikwidowaniu wszelkiego rodzaju niedoskonałości o zróżnicowanym podłożu.

Przeprowadzane zabiegi mają zarówno charakter profilaktyczny, jak i wspomagający leczenie zaawansowanych zmian. Bardzo często terapia nastawiona jest na zastopowanie procesów starzenia się skóry oraz redukcji zmarszczek i bruzd powstałych w wyniku zachodzących zmian w organizmie i w obrębie samego naskórka.

Medycyna estetyczna zajmuje się również innymi problemami, które mają związek z defektami urody i przypadłościami wpływającymi bezpośrednio na stan psychiczny pacjenta (jego komfort czy satysfakcję). Są to m.in.:

  • blizny,
  • rozstępy,
  • cellulit,
  • miejscowo nagromadzona tkanka tłuszczowa.

Zabiegi medycyny estetycznej należy uplasować pomiędzy procedurami przeprowadzanymi w ramach kosmetologii a chirurgii plastycznej. W odróżnieniu od dziedziny zajmującej się korektą zaawansowanych defektów ciała i wad wrodzonych, medycyna estetyczna obejmuje jedynie terapie małoinwazyjne, które nie wymagają pobytu w szpitalu, ani rekonwalescencji.

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Podczas zabiegów medycyny estetycznej wykorzystuje się:

  1. Laser – laseroterapia to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny estetycznej, wyróżniająca się bezpieczeństwem, skutecznością oraz szerokim spektrum niwelowania takich problemów, jak: zmiany trądzikowe, blizny, naczynka, wypadanie włosów czy przebarwienia. Jednym z najchętniej wybieranych przez pacjentów zabiegów jest odmładzanie przy użyciu lasera Fotona. Nowoczesna technologia umożliwia nie tylko redukcję zmarszczek, trądziku, rozszerzonych porów i przebarwień, lecz także lifting twarzy, podniesienie owalu oraz poprawienie konturu. Po zabiegu cera nabiera blasku, jest rozświetlona, wygładzona i napięta.
  2. Masaż – terapie wykorzystujące innowacyjne technologie ujędrniają ciało, redukują celullit oraz modelują sylwetkę. Popularne zabiegi to:

 

Endermologia, czyli mechaniczne pobudzenie tkanek poprzez masaż podciśnieniem. Dzięki procedurze skóra zostaje ujędrniona, cellulit zmniejszony, a tkanka tłuszczowa wyraźnie zredukowana. Terapia jest doskonałym uzupełnieniem treningów. Przyspiesza również proces rehabilitacji oraz działa terapeutycznie.

Drenaż limfatyczny – masaż uciskowy, który reguluje i pobudza krążenie, odżywia, uelastycznia, usuwa z organizmu toksyny, poprawia metabolizm i redukuje obrzęki kończyn. Zabieg może stanowić element rekonwalescencji po interwencji chirurgicznej.

  1. Biostymulatory – terapie odmładzające, rewitalizujące i regenerujące skórę. Jednym z popularnych zabiegów jest osocze bogatopłytkowe. W trakcie sesji pacjentowi podaje się preparat krwiopochodny, który nawilża, odświeża, poprawia napięcie, redukuje drobne zmarszczki, a także pozwala utrzymać skórę w bardzo dobrej kondycji.
  2. Wypełniacze – preparaty podawane przy użyciu niewielkich igieł w głąb skóry, nie tylko niwelują zmarszczki i bruzdy, lecz także modelują usta. Powiększenie i ujędrnienie warg za pomocą kwasu hialuronowego to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów przez pacjentów. Terapia przywraca ustom młody wygląd, poprawia ich objętość, ujędrnia, zarysowuje ich kontur, a także redukuje płytkie zmarszczki powstałe w okolicy miejsca zabiegowego.
  3. Toksyna b –  jest jednym z topowym zabiegów medycyny estetycznej. Wygładza i wypłyca zmarszczki nawet na okres 6 miesięcy, ogranicza wydzielanie potu, a także leczy migreny.
  4. Nakłuwanie – zabiegi iniekcyjne poprawiają kondycję skóry, regenerują ją oraz dogłębnie nawilżają. Mezoterapia igłowa odmładza, pobudza do produkcji kolagenu i elastyny oraz sprawia, że cera jest pełna blasku.

Podsumowanie

Medycyna estetyczna zajmuje się różnego rodzaju problemami, zapewniając skórze regenerację oraz zahamowując procesy jej starzenia się. Zabiegi dotyczą różnych partii ciała, nie tylko twarzy. Są to: modelowanie ust kwasem hialuronowym, wypełnianie zmarszczek toksyną botulinową czy eliminacja tkanki tłuszczowej poprzez masaż podciśnieniem.

5/5 - (5 głosów)
Barbara Goździkowska
Barbara Goździkowska
Od ponad 25 lat pracuję z kobietami i dla kobiet w branży Beauty, i wiem, że każda kobieta jest piękna, ale czasem trzeba kobietom pomóc to piękno wydobyć i pomóc w nie uwierzyć. Kobieta, która czuje się piękna w swojej skórze i akceptuje siebie i swoje ciało jest pewna siebie i szczęśliwa. Sama szukałam jednego miejsca, gdzie będę mogła zadbać o twarz i ciało w bardzo skuteczny, ale mało inwazyjny sposób, opóźnić procesy starzenia, wykorzystując najnowocześniejsze możliwości technologii urządzeń Hi-tech i medycyny estetycznej, ale bez bólu i męczącej rekonwalescencji. I stworzyłam takie miejsce. To jest realizacja moich marzeń i pasji. Zapraszam do świata kliniki Absolu. Co jest dla mnie najważniejsze w klinice Absolu? Przede wszystkim zrozumienie potrzeb naszych Pacjentów, bo każdy z nas jest inny i do każdego należy podejść indywidualnie dostosowując terapię do oczekiwań. Po drugie – najwyższa jakość i standardy zabiegowe, tak aby Pacjenci cieszyli się efektami zabiegów, ale jednocześnie czuli troskę i komfort. Największą radość i satysfakcję daje mi zadowolenie naszych pacjentów z efektów zabiegów i opieki w Absolu. Jestem wielką fanką profilaktyki - sama korzystam z nowoczesnych zabiegów na twarz i ciało, aby opóźnić procesy starzenia się, bo łatwiej zapobiegać, niż cofnąć pewnie zmiany. Wszystkie zabiegi testuję na sobie, żeby mieć pewność, że są skuteczne, bezpieczne i mogę je polecać Pacjentom. To co robię, jest moją pasją. Wciąż uczę się i rozwijam na kongresach międzynarodowych AMWC i na szkoleniach wraz z zespołem Absolu, tak aby oferować naszym Pacjentom to co najlepsze , służyć im wiedzą dotyczącą holistycznego dbania o siebie, bo piękno to wypadkowa zdrowia, dobrego samopoczucia i pięknego, naturalnego, młodego wyglądu!