EN
Szukaj
Szukaj
Close this search box.

Czym się zajmuje medycyna estetyczna?

Masz pytanie?

medycyna estetyczna
Spis treści

Na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat medycyna estetyczna zyskała ogromną popularność. Wśród jej niewątpliwych zalet należy wymienić niewielką inwazyjność, bezpieczeństwo oraz szeroki zakres działania. Pacjenci mogą zdecydować się na redukcję zmarszczek, zmniejszenie cellulitu, powiększenie ust bądź wymodelowanie sylwetki, bez zrezygnowania z codziennych aktywności i przy nieznacznym obciążeniu organizmu. Czym dokładnie zajmuje się medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna – co to takiego?

Medycyna estetyczna według definicji to dział medycyny, który zajmuje się poprawą jakości życia ludzi zdrowych, dzięki zastosowaniu różnego rodzaju działań zapobiegawczych skupionych w ogromnej mierze wokół profilaktyki starzenia się skóry oraz w dalszej kolejności na odtworzeniu stanu sprzed tego procesu.

Zabiegi medycyny estetycznej są bezinwazyjne bądź o małym stopniu inwazyjności, a ich głównym założeniem jest usunięcie mankamentów urody bądź zapobiegnięcie ich powstania. Wszelkie podjęte w tym zakresie działania mają prowadzić do poprawy fizycznej atrakcyjności pacjenta.

Historia medycyny estetycznej

Mimo że początków kultu piękna można się doszukiwać już w czasach starożytnych, kiedy to ówczesne cywilizacje korygowały wygląd zewnętrzny wykonując mało inwazyjne zabiegi, medycyna estetyczna pojawiła się dopiero w latach 70. XX wieku. To właśnie wtedy francuski endokrynolog Jean Jacques Legrand założył pierwsze Towarzystwo Medycyny Estetycznej.

Do Polski medycyna estetyczna trafiła w latach 90. XX wieku, błyskawicznie popularyzując się nie tylko w środowisku medycznym, lecz także poza nim.

Czym się zajmuje medycyna estetyczna?

Nadrzędnym celem medycyny estetycznej jest polepszenie jakości życia pacjentów (nie tylko ich wyglądu zewnętrznego, lecz także samopoczucia), co jest możliwe dzięki zlikwidowaniu wszelkiego rodzaju niedoskonałości o zróżnicowanym podłożu.

Przeprowadzane zabiegi mają zarówno charakter profilaktyczny, jak i wspomagający leczenie zaawansowanych zmian. Bardzo często terapia nastawiona jest na zastopowanie procesów starzenia się skóry oraz redukcji zmarszczek i bruzd powstałych w wyniku zachodzących zmian w organizmie i w obrębie samego naskórka.

Medycyna estetyczna zajmuje się również innymi problemami, które mają związek z defektami urody i przypadłościami wpływającymi bezpośrednio na stan psychiczny pacjenta (jego komfort czy satysfakcję). Są to m.in.:

  • blizny,
  • rozstępy,
  • cellulit,
  • miejscowo nagromadzona tkanka tłuszczowa.

Zabiegi medycyny estetycznej należy uplasować pomiędzy procedurami przeprowadzanymi w ramach kosmetologii a chirurgii plastycznej. W odróżnieniu od dziedziny zajmującej się korektą zaawansowanych defektów ciała i wad wrodzonych, medycyna estetyczna obejmuje jedynie terapie małoinwazyjne, które nie wymagają pobytu w szpitalu, ani rekonwalescencji.

Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej

Podczas zabiegów medycyny estetycznej wykorzystuje się:

  1. Laserlaseroterapia to jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny estetycznej, wyróżniająca się bezpieczeństwem, skutecznością oraz szerokim spektrum niwelowania takich problemów, jak: zmiany trądzikowe, blizny, naczynka, wypadanie włosów czy przebarwienia. Jednym z najchętniej wybieranych przez pacjentów zabiegów jest odmładzanie przy użyciu lasera Fotona. Nowoczesna technologia umożliwia nie tylko redukcję zmarszczek, trądziku, rozszerzonych porów i przebarwień, lecz także lifting twarzy, podniesienie owalu oraz poprawienie konturu. Po zabiegu cera nabiera blasku, jest rozświetlona, wygładzona i napięta.
  2. Masaż – terapie wykorzystujące innowacyjne technologie ujędrniają ciało, redukują celullit oraz modelują sylwetkę. Popularne zabiegi to:

 

Endermologia, czyli mechaniczne pobudzenie tkanek poprzez masaż podciśnieniem. Dzięki procedurze skóra zostaje ujędrniona, cellulit zmniejszony, a tkanka tłuszczowa wyraźnie zredukowana. Terapia jest doskonałym uzupełnieniem treningów. Przyspiesza również proces rehabilitacji oraz działa terapeutycznie.

Drenaż limfatyczny – masaż uciskowy, który reguluje i pobudza krążenie, odżywia, uelastycznia, usuwa z organizmu toksyny, poprawia metabolizm i redukuje obrzęki kończyn. Zabieg może stanowić element rekonwalescencji po interwencji chirurgicznej.

  1. Biostymulatory – terapie odmładzające, rewitalizujące i regenerujące skórę. Jednym z popularnych zabiegów jest osocze bogatopłytkowe. W trakcie sesji pacjentowi podaje się preparat krwiopochodny, który nawilża, odświeża, poprawia napięcie, redukuje drobne zmarszczki, a także pozwala utrzymać skórę w bardzo dobrej kondycji.
  2. Wypełniacze – preparaty podawane przy użyciu niewielkich igieł w głąb skóry, nie tylko niwelują zmarszczki i bruzdy, lecz także modelują usta. Powiększenie i ujędrnienie warg za pomocą kwasu hialuronowego to jeden z najczęściej wybieranych zabiegów przez pacjentów. Terapia przywraca ustom młody wygląd, poprawia ich objętość, ujędrnia, zarysowuje ich kontur, a także redukuje płytkie zmarszczki powstałe w okolicy miejsca zabiegowego.
  3. Toksyna b –  jest jednym z topowym zabiegów medycyny estetycznej. Wygładza i wypłyca zmarszczki nawet na okres 6 miesięcy, ogranicza wydzielanie potu, a także leczy migreny.
  4. Nakłuwanie – zabiegi iniekcyjne poprawiają kondycję skóry, regenerują ją oraz dogłębnie nawilżają. Mezoterapia igłowa odmładza, pobudza do produkcji kolagenu i elastyny oraz sprawia, że cera jest pełna blasku.

Podsumowanie

Medycyna estetyczna zajmuje się różnego rodzaju problemami, zapewniając skórze regenerację oraz zahamowując procesy jej starzenia się. Zabiegi dotyczą różnych partii ciała, nie tylko twarzy. Są to: modelowanie ust kwasem hialuronowym, wypełnianie zmarszczek toksyną botulinową czy eliminacja tkanki tłuszczowej poprzez masaż podciśnieniem.

5/5 - (5 głosów)
Picture of Barbara Goździkowska
Barbara Goździkowska
W branży Beauty pracuję już prawie 30 lat, moja pasja to holistyczna dbałość o zdrowie, urodę i samopoczucie, aby jak najdłużej utrzymać ciało i skórę w zdrowiu i dobrej kondycji. Stworzenie Absolu, Kliniki Medycyny Przeciwstarzeniowej i Estetycznej jest realizacją moich marzeń i pasji, aby oferować Pacjentom najbardziej nowoczesne rozwiązania i najwyższą jakość zabiegów, żeby zachować młody, zdrowy, naturalny wygląd na dłużej. Specjalizuję się w profilaktyce przeciwstarzeniowej, stawiam na nowoczesne, bezpieczne, skuteczne i minimalnie inwazyjne zabiegi, które w naturalny sposób odmładzają i regenerują skórę.
Top Zabiegi
AKCJA CIAŁO!
Zredukuj tkankę tłuszczową, cellulit, ujędrnij ciało!

Najbardziej nowoczesne, skuteczne technologie modelowania ciała i redukcji tkanki tłuszczowej

PROMOCJA 6 zabiegów - 45% taniej!