EN
Szukaj
Szukaj
Close this search box.

Kurze łapki – jak usunąć zmarszczki pod oczami?

Masz pytanie?

kurze łapki
Spis treści

Ponieważ skóra pod oczami jest cienka i delikatna, wraz z upływem czasu najszybciej traci sprężystość. Już po 25. roku życia w obrębie twarzy można zauważyć pierwsze zmarszczki mimiczne wokół oczu. Aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu skóry w kącikach oczu, należy stosować nawilżające kremy oraz kosmetyki antyoksydacyjne. Co jednak w sytuacji, gdy kurze łapki zdążyły już się pojawić? W takim przypadku pomogą skuteczne zabiegi na zmarszczki pod oczami, które poprawią napięcie skóry wokół oczu i wygładzą zmarszczki. Z jakich terapii warto skorzystać?

Jak powstają zmarszczki?

Z wiekiem ubywa kolagenu i elastyny w organizmie, nasza skóra traci elastyczność i jędrność, staje się cienka i wiotka co prowadzi do powstawania bruzd i zmarszczek.
Jednym z wiodących czynników, który ma wpływ na powstawanie bruzd i zmarszczek jest promieniowanie UV. Uszkodzenie skóry na skutek promieniowania UV jest też nazywane fotostarzeniem.

Początkowe objawy fotostarzenia pojawiają się ok 20-30 roku życia w postaci drobnych zmarszczek, przebarwień, a w późniejszym wieku są to zmarszczki w okolicy ust, oczu, z wiekiem pojawiają się też bardziej zaawansowane oznaki starzenia w postaci głębszych bruzd.
Zmarszczki pojawiają się głównie na twarzy, szyi i dłoniach, ale mogą również wystąpić na innych częściach ciała. Choć nie można ich całkowicie uniknąć, regularne nawilżanie i odżywienie skóry, ochrona przed słońcem oraz zabiegi medycyny estetycznej, mogą opóźnić ich powstawanie.

Do popularnych rodzajów zmarszczek można zaliczyć zmarszczki grawitacyjne, mimiczne i posłoneczne. Chociaż na skórze wyglądają podobnie, to inne są mechanizmy i przyczyny ich powstawania.

Zmarszczki mimiczne i mechanizm ich powstawania

Zmarszczki mimiczne są efektem zintensyfikowanej pracy mięśni twarzy, takiej jak śmiech, marszczenie brwi czy zmrużenie oczu.
Obszary występowania zmarszczek mimicznych to czoło, między brwiami, wokół oczu. Zmarszczki mimiczne nie są zależne od wieku, są wynikiem pracy mięśni mimicznych. Dlatego mogą pojawiać się już w młodym wieku, nawet po 20 roku życia.
Utrwalaniu i pogłębianiu zmarszczek mimicznych sprzyja unoszenie czy marszczenie brwi, marszczenie czoła, mrużenie oczu a nawet śmiech!

Zmarszczki pod oczami, czyli kurze łapki – co to takiego?

Kurze łapki to zmarszczki występujące w okolicach oczu. Pojawiają się z wiekiem na skutek stopniowego obniżania ilości kolagenu w skórze oraz w wyniku ekspresyjnej mimiki twarzy (podczas uśmiechania się czy płaczu). Kurze łapki są też wyraźniejsze u osób, które w nieodpowiedni sposób pielęgnują skórę pod oczami (np. zbyt mocno ją pocierają w trakcie demakijażu) oraz często i zbyt długo przebywają na słońcu. Ponadto pojawienie się zmarszczek mimicznych związane jest z:

 • nieodpowiednim poziomem nawilżenia twarzy,
 • niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wiatr, mróz),
 • uwarunkowaniami genetycznymi (kurze łapki pod oczami mogą być zauważalne w młodym wieku, już około 20. roku życia),
 • zanieczyszczeniem powietrza,
 • nieodpowiednią dietą (spożywanie zbyt dużej ilości cukru, niedobór witamin, picie alkoholu),
 • paleniem papierosów,
 • nadmiernym stresem,
 • przewlekłym zmęczeniem,
 • niedostateczną ilością snu,
 • brakiem aktywności fizycznej.

Co na zmarszczki pod oczami?

Przed podjęciem decyzji jaki zabieg na zmarszczki jest najlepszy warto skorzystać z konsultacji z kosmetologiem lub lekarzem z Absolu Clinic. Specjaliści pomogą Pacjentowi podjąć najlepszą decyzję, tak aby zabieg był skuteczny i zrealizował oczekiwania zabiegowe Pacjenta.
Warto pamiętać , że w walce ze zmarszczkami najlepiej stosować działania prewencyjne i zapobiegać ich powstawaniu.

Zabiegi na zmarszczki pod oczami

Mezoterapia igłowa, zabieg laserem Fotona, mikronakłuwanie Dermapen 4.0 czy HIFU to najefektywniejsze sposoby redukowania zmarszczek wokół oczu. Wspomniane zabiegi na zmarszczki pod oczami poprawią jędrność, gładkość i napięcie skóry, przez co twarz będzie wyglądać młodziej i promienniej.
Zabieg mezoterapii igłowej okolicy oka to doskonały sposób prewencji zmarszczek i niwelowania wczesnych oznak starzenia u osób młodych.

Ów zabieg w sposób szczególny polecany jest osobom młodym, z pierwszymi oznakami starzenia, które chcą zniwelować konkretne zmiany w obrębie twarzy. Mogą to być zarówno zmarszczki w okolicach oczu, jak i bruzdy nosowo-wargowe.

Mezoterapia igłowa po oczy

Mezoterapia igłowa polega na płytkim podaniu preparatu na bazie kwasu hialuronowego lub biostymulatora, np. Nucleofill w okolicę oka. Odpowiednio dobrany preparat głęboko nawilża, regeneruje skórę, stymuluje procesy regeneracji. Dzięki temu pierwsze zmarszczki ulegają spłyceniu i wygładzeniu. Mezoterapia igłowa okolicy oka to doskonała wczesna terapia profilaktyczna przeciwko tzw. kurzym łapkom.

Mimo że terapia jest bezpieczna, nie należy jej przeprowadzać w określonych sytuacjach. Są to:

 • ciąża i laktacja,
 • nowotwory,
 • infekcje skórne,
 • opryszczka,
 • aktywny trądzik,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • uczulenie na kwas hialuronowy.

Toksyna bot pod oczy

Toksyna bot to najczęściej przeprowadzany zabieg na zmarszczki. Podczas terapii lekarz aplikuje w okolice oczu niewielką ilość preparatu (o niskim stężeniu), używając do tego jednorazowej strzykawki i bardzo cienkiej igły. Toksyna bot zahamowuje impulsy przesyłane wzdłuż nerwu do mięśnia, co zapobiega jego skurczom. W ten sposób kurze łapki zostają wygładzone, zredukowane, a skóra pod oczami wygląda młodziej. Pierwsze efekty można zauważyć po około 4-14 dniach. Uzyskane rezultaty utrzymują się przez 3-6 miesięcy (jest to zależne od indywidualnych predyspozycji).

Zabieg na zmarszczki pod oczami polecany jest pacjentom w wieku 20-30 lat o ekspresyjnej mimice twarzy, która może przyspieszyć powstawanie kurzych łapek wokół oczu. Wczesne przeprowadzenie iniekcji zapobiega tworzeniu się, pogłębianiu i utrwalaniu zmarszczek.

Terapia jest małoinwazyjna i całkowicie bezpieczna, ponieważ preparat nie wpływa w żaden sposób na układ nerwowy poza obszarem zabiegowym. Wśród przeciwwskazań do zabiegu można wymienić:

 • ciążę i laktację,
 • gorączkę,
 • infekcje skórne w miejscu wykonywania zabiegu,
 • nadwrażliwość na składniki zawarte w preparacie,
 • problemy z krzepnięciem krwi,
 • choroby nerwowo-mięśniowe,
 • przyjmowanie niektórych leków.

Zabieg laserem Fotona Smooth Eye

Zabieg laserem Fotona Smooth Eye stymuluje wytwarzanie nowego kolagenu, dzięki czemu skóra staje się gładsza, ujędrniona i odmłodzona. Kurze łapki zniwelowane, obszar wokół oczu odświeżony, a gęstość poprawiona.

W trakcie terapii stosuje się laser erbowo-yagowy w nieablacyjnym trybie SMOOTH. Dzięki temu naskórek nie zostaje naruszony i uszkodzony podczas dostarczania energii w głąb skóry.

Terapia jest bezbolesna, nie wymaga szczególnego przygotowania. Przez 2-3 dni po sesji miejsce zabiegowe może być zaczerwienione. Pacjent może odczuwać również pieczenie i przesuszenie okolicy wokół oczu. Z tego powodu zaleca się używanie kremów z filtrem SPF 50 oraz kosmetyków nawilżających.

Zabieg laserem Fotona Smooth Eye powinno się wykonywać co 4-6 tygodni. W zależności od oczekiwanych rezultatów rekomenduje się 1-6 sesji.

Przeciwwskazania do laseroterapii to:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • choroby nowotworowe,
 • świeża opalenizna,
 • aktywna opryszczka,
 • przesuszona skóra,
 • stosowanie leków światłouczulających i preparatów z retinolem,
 • tendencje do powstawania bliznowców.

Zabieg mikronakłuwania okolic oczu Dermapen 4.0

Zabieg mikronakłuwania Dermapen 4.0 to doskonały zabieg naturalnej stymulacji syntezy kolagenu i elastyny oraz regeneracji skóry wokół oczu. Dermapen 4.0 ustawia się odpowiednio na delikatną skórę wokół oczu, stosuje się odpowiednią ampułkę z dużą zawartością kwasu hialuronowego. Ten zabieg na zmarszczki pod oczami jest całkowicie bezpieczny i bardzo skuteczny zarówno jako terapia prewencyjna przy młodych skórach, ale też jako redukcja zmarszczek wokół oka i kurzych łapek na bardziej dojrzałej skórze.

Przeciwwskazania do mezoterapii mikroigłowej Dermapen 4.0 to:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • choroby nowotworowe,
 • zmiany skórne i zapalenia.

Zabieg HIFU w okolicach oczu

Zabieg HIFU to doskonały zabieg dla osób po 40 toku życia, z zaawansowanymi zmarszczkami, utratą elastyczności i wiotkością skóry wokół oczu. To również idealny zabieg dla osób, które nie chcą wykonywać serii zabiegów, nie mają czasu na regularne powtarzanie. Zabieg HIFU wykonuje się nie częściej niż 1 raz na pół roku.

HIFU to High Intensity Focused Ultrasound, czyli sfokusowane ultradźwięki o wysokiej częstotliwości. Ultradźwiękowy lifting działa głęboko w skórze. Zabieg HIFU omija naskórek i na ustaloną głębokość dostarczana jest energia w głąb skóry. Dochodzi do podgrzania tkanek do temperatury 65-75 stopni C i punktowej koagulacji włókien kolagenowych, które skracają się, dając natychmiastowy efekt liftingu. Pierwsze efekty podniesienia powieki, spłycenia zmarszczek i lifting okolicy oka widoczne są po pierwszym zabiegu, a finalny efekt osiąga się po 2-3 miesiącach od zabiegu

Przeciwwskazania do HIFU:

 • ciąża i karmienie piersią,
 • choroby nowotworowe,
 • zmiany skórne i zapalenia,
 • zaburzenia czucia,
 • epilepsja, stwardnienie rozsiane,
 • implanty w miejscu wykonywania zabiegu.

 

Zmarszczki pod oczami – podsumowanie

Mimo że występowanie kurzych łapek kojarzy się powszechnie z osobami uśmiechniętymi i radosnymi, mogą one dodawać lat. Z wiekiem zmarszczki mimiczne pogłębiają się i stają się coraz wyraźniejsze. Próby wygładzenia ich makijażem nie przynoszą wówczas pożądanych rezultatów. Podkład czy puder zamiast zredukować zmiany, dodatkowo je uwypuklą. Zastanawiasz się zatem, w jaki sposób usunąć kurze łapki? Korzystając ze skutecznych zabiegów na zmarszczki pod oczami, takich jak regularna mezoterapia igłowa okolicy oka, toksyna bot oraz laser Fotona Smooth Eye, mikronakłuwanie Dermapen 4.0 czy HIFU. Wybór możliwości jest szeroki i każdy pacjent znajdzie zabieg odpowiedni dla siebie. Efekt – wygładzona, odmłodzona i zdrowa skóra.

4.9/5 - (10 głosów)
Picture of Barbara Goździkowska
Barbara Goździkowska
W branży Beauty pracuję już prawie 30 lat, moja pasja to holistyczna dbałość o zdrowie, urodę i samopoczucie, aby jak najdłużej utrzymać ciało i skórę w zdrowiu i dobrej kondycji. Stworzenie Absolu, Kliniki Medycyny Przeciwstarzeniowej i Estetycznej jest realizacją moich marzeń i pasji, aby oferować Pacjentom najbardziej nowoczesne rozwiązania i najwyższą jakość zabiegów, żeby zachować młody, zdrowy, naturalny wygląd na dłużej. Specjalizuję się w profilaktyce przeciwstarzeniowej, stawiam na nowoczesne, bezpieczne, skuteczne i minimalnie inwazyjne zabiegi, które w naturalny sposób odmładzają i regenerują skórę.
Top Zabiegi
Światowa Innowacja!
Jedyny Laser Wolumetryczny
Red Touch PRO
NIEPOWTARZALNA PROMOCJA