EN
Szukaj
Szukaj
Close this search box.

Dlaczego warto ochraniać skórę przed słońcem?

Masz pytanie?

Spis treści

Dlaczego warto chronić skórę przed słońcem?

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie słoneczne może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia naszej skóry. Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest głównym czynnikiem prowadzącym do starzenia się skóry oraz zwiększenia ryzyka nowotworów skóry, w tym czerniaka. Promienie UVB i UVA, mimo że różnią się sposobem działania, mogą powodować trwałe uszkodzenia skóry na poziomie komórkowym. Dlatego tak ważne jest, abyśmy skutecznie chronili się przed szkodliwym działaniem słońca.

Promienie UVB i UVA oraz ich działanie na skórę

Promieniowanie UV (ultrafioletowe) dzieli się na trzy główne rodzaje: UVA, UVB i UVC. Promienie UVC są zatrzymywane przez atmosferę i nie docierają do powierzchni Ziemi, dlatego skupimy się na UVA i UVB.

Promienie UVB: Stanowią około 5% promieniowania UV docierającego do Ziemi. Są główną przyczyną oparzeń słonecznych i uszkodzeń naskórka. Działają głównie na zewnętrzne warstwy skóry i są odpowiedzialne za większość zmian nowotworowych skóry, w tym czerniaka.

Promienie UVA: Stanowią około 95% promieniowania UV docierającego do Ziemi. Przenikają głębiej w skórę, aż do warstwy skóry właściwej, co powoduje uszkodzenia kolagenu i elastyny. Są głównym czynnikiem przyspieszającym starzenie się skóry i mogą również przyczyniać się do rozwoju nowotworów skóry.

Promieniowanie UV a starzenie się skóry

Promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry poprzez degradację kolagenu i elastyny, które są kluczowe dla jej jędrności i elastyczności. Promienie UVA uszkadzają włókna kolagenowe, co prowadzi do utraty elastyczności i powstawania zmarszczek. Nadmierna ekspozycja na słońce powoduje również nierównomierne rozkładanie melaniny, skutkujące powstawaniem plam pigmentacyjnych i przebarwień. Ponadto, uszkodzenie elastyny sprawia, że skóra traci swoją sprężystość, co prowadzi do jej wiotczenia.

Jak pozbyć się przebarwień posłonecznych?

Laserowe usuwanie przebarwień polega na skierowaniu skoncentrowanej wiązki światła na obszary dotknięte hiperpigmentacją. Energia lasera jest absorbowana przez melaninę, pigment odpowiedzialny za ciemne plamy, co prowadzi do jej rozbicia na mniejsze cząsteczki. Te cząsteczki są następnie naturalnie usuwane przez organizm. Proces ten jest precyzyjny i pozwala na skuteczne zredukowanie przebarwień bez uszkadzania otaczających tkanek.

Zabieg laserowy jest zazwyczaj szybki, a czas rekonwalescencji krótki, co pozwala pacjentom na szybki powrót do codziennych aktywności. W zależności od rodzaju i głębokości przebarwień, może być konieczne przeprowadzenie kilku sesji, aby osiągnąć optymalne rezultaty. Laseroterapia jest bezpieczna i skuteczna, a efekty w postaci jaśniejszej, bardziej jednolitej skóry są widoczne już po pierwszych zabiegach.

Dlaczego warto stosować krem SPF codziennie, nawet gdy jest pochmurno?

Promieniowanie UV przenika przez chmury i dociera do skóry nawet w pochmurne dni. Dlatego stosowanie kremu SPF codziennie jest kluczowe dla ochrony skóry przed długoterminowymi uszkodzeniami. Regularne stosowanie kremu przeciwsłonecznego pomaga utrzymać zdrową i młodą skórę, chroni przed oparzeniami, przebarwieniami oraz zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów skóry.

Podsumowanie

Ochrona skóry przed słońcem to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry, prowadzi do powstawania zmarszczek, przebarwień i może zwiększać ryzyko nowotworów skóry, dlatego warto stosować kremy przeciwsłoneczne codziennie. Pamiętajmy, że zdrowa skóra to piękna skóra, a ochrona przeciwsłoneczna to kluczowy element codziennej pielęgnacji.

 

5/5 - (1 głosów)
Picture of Barbara Goździkowska
Barbara Goździkowska
W branży Beauty pracuję już prawie 30 lat, moja pasja to holistyczna dbałość o zdrowie, urodę i samopoczucie, aby jak najdłużej utrzymać ciało i skórę w zdrowiu i dobrej kondycji. Stworzenie Absolu, Kliniki Medycyny Przeciwstarzeniowej i Estetycznej jest realizacją moich marzeń i pasji, aby oferować Pacjentom najbardziej nowoczesne rozwiązania i najwyższą jakość zabiegów, żeby zachować młody, zdrowy, naturalny wygląd na dłużej. Specjalizuję się w profilaktyce przeciwstarzeniowej, stawiam na nowoczesne, bezpieczne, skuteczne i minimalnie inwazyjne zabiegi, które w naturalny sposób odmładzają i regenerują skórę.
Top Zabiegi
AKCJA CIAŁO!
Zredukuj tkankę tłuszczową, cellulit, ujędrnij ciało!

Najbardziej nowoczesne, skuteczne technologie modelowania ciała i redukcji tkanki tłuszczowej

PROMOCJA 6 zabiegów - 45% taniej!