Wypadanie włosów
Włosy pełnią funkcję termoregulacyjną, mają chronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, promieniowaniem słonecznym, brudem, ale pełnią też ważną funkcję estetyczną. Włos składa się z : łodygi, korzenia, otoczki, cebulki i brodawki. Włos ma początek w mieszku włosowym, czyli otoczce. Cebulka tworzy wyraźne zgrubienie, które jest początkiem włosa. W centrum mieszka włosowego znajduje się korzeń włosa, który tworzą cebulka i
Brodawka. Łodyga to widoczny element włosa, który wystaje ponad skórę.
Cykl wzrostu włosa składa się z trzech faz:
– anagen – faza wzrostu włosa
– katagen – faza obumierania włosa
– telogen – proces przejściowy, kiedy włos przestaje rosnąć
Wypadanie włosów - przyczyny
Wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn.
Przede wszystkim naturalne jest to, że włosy wypadają, normą jest wypadanie ok 100 włosów dziennie. Dlatego nie należy panikować, jeśli widzimy włosy np. na grzebieniu.
Nadmierne wypadanie włosów powinno wzbudzić niepokój, bo może oznaczać problemy zdrowotne bądź hormonalne, i prowadzić do łysienia.
Nadmierne wypadanie włosów może być uwarunkowane stresem czy nerwicą, niedoborem np. żelaza, ale też zaburzeniami hormonalnymi, problemami z tarczycą czy otyłością.
Najbardziej powszechne jest wypadanie włosów na tle androgenowym ( tzw łysienie androgenowe).
Androgeny ( a dokładnie pochodna testosteronu – dihydrotestosteron) mają niekorzystny wpływ na mieszki włosowe.
Diagnostyka nadmiernego wypadania włosów i łysienia powinna obejmować badanie krwi, poziomu hormonów (testosteronu, DHA, hormonu tarczycy), ogólnie stanu zdrowia.
Jak zahamować wypadanie włosów?
Istnieją niechirurgiczne metody, aby zahamować wypadanie włosów i zregenerować mieszki włosowe, tak aby włosy rosły zdrowe, gęste.
Do takich metod zaliczamy:
- mezoterapię igłową skóry głowy – która polega na iniekcyjnym wprowadzeniu w skórę głowy specjalnie dedykowanych preparatów, które mają zapobiec wypadaniu włosów i zregenerować skórę głowy poprzez odżywienie cebulki włosowej.
- laseroterapię skóry głowy – światło lasera ma właściwości biostymulacyjne
W przypadku osób, które zaczynają mieć problemy z wypadaniem włosów warto najpierw rozpocząć terapię laserową, która ma za zadanie pobudzić uśpione mieszki włosowe i zapewnić zdrowy wzrost włosa. Laser Fotona na skórę głowy -dysponuje unikalnym trybem zabiegowym SMOOTH, którego impulsy dostarczają energię na skórę głowy w sposób nieablacyjny ( nie uszkadzając naskórka) i stymulują zdrowy wzrost włosa. - leczenie doustne- wymaga konsultacji z lekarzem, aby odpowiednio dobrać leczenie farmakologiczne do problemu skóry głowy
Metody leczenia wypadania włosów
Zapraszam
Barbara Goździkowska