Jedną z najczęstszych przyczyn wzmożonego wypadania włosów u kobiet i mężczyzn jest łysienie androgenowe. Jak pokazują badania, schorzenie to dotyka aż 70% mężczyzn i 40% kobiet. Dolegliwość ma bezpośredni wpływ na jakość życia pacjentów. Może wpływać negatywnie na pewność siebie, samoocenę, komfort psychiczny, a także utrudniać kontakty interpersonalne. Dodatkowo wypadanie włosów powoduje duży stres i obawę przed dalszą utratą włosów, pogorszeniem własnego wizerunku i atrakcyjności. Jakie są przyczyny i objawy łysienia androgenowego? Co zrobić żeby zapobiec wypadaniu włosów?
Łysienie androgenowe – przyczyny
Łysienie androgenowe to schorzenie, którego podłożem są uwarunkowania genetyczne oraz zaburzenia hormonalne. Badania wskazują, że jednym z głównych ‘winowajców’ łysienia androgenowego jest testosteron, a konkretnie jest to pochodna dihydrotestosteron. Oznacza to, że bezpośrednią przyczyną choroby jest nadwrażliwość organizmu na organiczny związek chemiczny DHT (dihydrotestosteron), który jest pochodną testosteronu. DHT oddziałuje w bezpośredni sposób na mieszki włosowe, powoduje ich stopniowy zanik. Nowe włosy są cienkie i krótkie, przez co wypadają szybciej. Z czasem może dojść do całkowitego zahamowania ich wzrostu.
W przypadku osób cierpiących na łysienie androgenowe, proces wytwarzania nowych włosów nie przebiega prawidłowo. Dochodzi wówczas do wydłużenia fazy telogenowej, czyli fazy wypadania włosów.
Wypadanie włosów – objawy
Pierwsze objawy wypadania włosów spowodowanego łysieniem androgenowym mogą pojawić się już w okresie nastoletnim. U mężczyzn głównym symptomem schorzenia jest cofnięcie linii włosów (zarówno na czole, jak i na skroniach). W przypadku kobiet natomiast można zauważyć zmniejszoną gęstości na szczycie głowy, bez przesunięcia linii włosów.
Łysienie androgenowe – leczenie
Leczenie łysienia androgenowego nie jest proste, bowiem nie ma jednej skutecznej terapii na rozwiązanie tego problemu. Terapia obejmuje kilkutorowe działania, a więc właściwą pielęgnację, dietę, kurację doustną oraz zabiegi.
Ważnym elementem zapobiegającym wypadaniu włosów oraz poprawy ich kondycji jest odpowiednia dieta. Należy jeść odpowiednią ilość białka, produkty o niskim indeksie glikemicznym oraz unikać posiłków wysokowęglowodanowych. Ogromne znaczenie mają witaminy i minerały. Aby włosy były zdrowsze, warto suplementować witaminę D, B i E oraz cynk i żelazo. Dobrym pomysłem będzie również wzbogacenie diety o kwasy ALA (linolenowy) i GLA (gamma linolenowy).
Laser Fotona – skuteczny zabieg na wypadanie włosów
Duże nadzieje w walce z łysieniem androgenowym daje zabieg laserem Fotona Er:YAG w trybie SMOOTH. W trakcie bezoperacyjnej stymulacji wzrostu włosów dochodzi do kontrolowanego podgrzania głębokich warstw skóry do konkretnej temperatury (65 stopni Celsjusza), i to bez uszkodzenia naskórka. W ten sposób uwolnione zostają czynniki wzrostu TGFB3 i EGF oraz zwiększa się dopływ krwi do mieszków włosowych, na skutek czego dochodzi do wytworzenia nowych, pełnowartościowych włosów.
Zabieg Fotona odżywia i dotlenia włosy, dzięki wywołaniu efektu termicznego. Wzmacnia je oraz zapobiega ich wypadaniu. Do tego regeneruje naskórek, co dodatkowo przyspiesza wzrost włosów osłabionych działaniem DHT.
Terapia laserem Fotona jest bezpieczna, bezbolesna i bardzo skuteczna. Zabieg przywraca nawet do 75% gęstości włosów już po jednej sesji. Rekomendowana liczba terapii to 4 zabiegi co 2-4 tygodnie.
Mezoterapia skóry głowy
Mezoterapia igłowa to zabieg wspomagający terapię włosów. Hamuje wypadanie włosów, wzmacnia je, a także pobudza wzrost nowych włosów. Mezoterapia igłowa skóry głowy stosowana jest w terapii łysienia androgenowego.
Bardzo skutecznym rozwiązaniem w przypadku osób cierpiących z powodu nadmiernego wypadania włosów jest również mezoterapia skóry głowy osoczem lub specjalna terapia peptydowa Dr Cyj. Jest to zabieg iniekcyjny, który poprzez aplikację specjalnego preparatu w skórę głowy, hamuje wypadanie włosów, pobudza krążenie, odżywia i rewitalizuje mieszki włosowe. Prowadzi to do stymulacji wzrostu nowych włosów.
Podsumowanie
Utrata włosów uwarunkowana genetycznie stanowi przeszło 90% wszystkich przypadków łysienia. Jest to poważny problem, który wpływa negatywnie na samopoczucie, postrzeganie własnej atrakcyjności i pewność siebie pacjentów. Doskonałym sposobem leczenia łysienia androgenowego są innowacyjne zabiegi pobudzające uśpione mieszki włosowe, takie jak stymulacja laserowa włosów, czy mezoterapia skóry głowy. Pobudzenie włosów laserem Fotona to nowoczesna terapia przeciwko wypadaniu włosów i łysieniu. Efekt – stymulacja mieszków włosowych do wytworzenia nowych, zdrowych włosów, zapobiegnięcie ich wypadaniu, wzmocnienie włosów oraz regeneracja skóry głowy. Alternatywnym zabiegiem, który również można łączyć z laseroterapią skóry głowy, jest mezoterapia igłowa. Jednym z bardziej znanych i sprawdzonych zabiegów regeneracji włosów jest Dr Cyj, czyli peptydowa terapia skóry głowy. Warto nadmienić, że wcześnie rozpoczęta terapia skóry głowy gwarantuje większą skuteczność w rozwiązaniu problemu wypadania włosów i łysienia.