Elastyczna skóra

Zdrowa, piękna skóra to skóra elastyczna czyli sprężysta, napięta, jędrna. Skóra jest elastyczna, kiedy ma zdolność do odwracalnego odkształcania się. Elastyczność skóry można łatwo sprawdzić chwytając skórę kciukiem i palcem wskazującym i odciągając ją lekko na zewnątrz. Jeśli dopiero po chwili powraca do swojego pierwotnego kształtu to znaczy, że jest ubytek elastyczności skóry. Tą prostą metodę stosują zarówno lekarze medycyny estetycznej jak i kosmetolodzy diagnozując stan skóry.

Co odpowiada za elastyczność skóry?

Za elastyczność skóry odpowiada skóra właściwa, w której znajdują się fibroblasty, których zadaniem jest produkcja włókien kolagenowych i elastyny. Kolagen to rodzaj białka, który stanowi ok 70% skóry właściwej i zapewnia jej gęstość i objętość. Elastyna to drugie istotne białko będące składnikiem skóry właściwej. Stanowi co prawda tylko około 5% skóry właściwej, ale odpowiada za jej sprężystość i elastyczność. Elastyna można porównać do gumy, która rozciąga się i wraca do oryginalnego kształtu.

Utrata elastyczności skóry - przyczyny

Utrata elastyczności skóry to proces, który powoduje wiotczenie skóry i powstawanie zmarszczek. Na skutek elastyczności skóry staje się ona wiotka, pojawia się nadmiar skóry w okolicy żuchwy, podbródka, na udach, brzuchu, ramionach.
Na utratę elastyczności skóry ma wpływ szereg przyczyn. Przede wszystkim tryb życia – czyli jakość odżywiania, regularne picie wody, palenie papierosów, aktywność fizyczna oraz stres, który ma duży wpływ na jakość skóry. Po drugie – sposób w jaki dbamy o skórę – regularna odpowiednia pielęgnacja, nawilżanie skóry od zewnątrz jak i od wewnątrz, ekspozycja skóry na słońce i opalanie się. Po trzecie – naturalne procesy starzenia się, po 30 roku życia zaczynamy tracić ok 1% kolagenu rocznie.
Finalnie – uwarunkowania genetyczne. Prawda jest taka, że genetyka to tylko 10% jakości skóry, a główny wpływ na utratę elastyczności ma tryb życia i sposób dbania o skórę, oraz naturalne procesy starzenia się, które przyspieszają po 40 roku życia. Utratę elastyczności w dużej mierze powoduje przesuszanie skóry oraz nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV.

Jak poprawić elastyczność i zagęścić skórę?

Przede wszystkim warto działać profilaktycznie, żeby nie dopuścić do dużej utraty elastyczności skóry, bo zdecydowanie trudniej jest odwrócić procesy, które już nastąpiły i ujędrnić wiotką obwisłą skórę.
Aby zatrzymać proces utraty elastyczności skóry na twarzy warto zwrócić uwagę na kilka czynników.

  • Odpowiednia dieta i nawadnianie skóry – aby dłużej cieszyć się jędrną napiętą skórą warto zmienić nawyki żywieniowe, zrezygnować z cukrów prostych, które niszczą kolagen. Bardzo istotna jest różnorodna dieta bogata w warzywa oraz NKKT, nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli wysokiej jakości oleje i ryby. Nawilżanie od wewnątrz, czyli picie wody, średnio zalecane jest ok 2 litrów.
  • Ochrona przeciwsłoneczna – promieniowanie UV to jeden z podstawowych czynników, który ma negatywny wpływ na skórę. Dlatego należy wprowadzić do codziennej pielęgnacji krem z wysokim filtrem UV, najlepiej 50 aby zabezpieczyć i ochronić skórę.
  • Aktywność fizyczna – ma również pozytywny wpływ na jakość skóry twarzy i ciała, pozwoli na dłużej zatrzymać jej sprężystość i elastyczność.
  • Zabiegi na elastyczną skórę na twarzy – medycyna estetyczna, a raczej regeneracyjna oferuje szerokie spektrum zabiegów, które nie tylko zapobiegają utracie elastyczności skóry, ale również odwracają zmiany. Sprawiają, że jakość i kondycja skóry znacznie poprawia się, skóra odzyskuje jędrność i elastyczność.

 

Metody poprawy elastyczności skóry na twarzy

Sprawdź nasze zabiegi poprawiające elastyczność skóry:

Zapraszam

Barbara Goździkowska

Metody poprawy elastyczności skóry na brzuchu, udach, ramionach, pośladkach

Barbara Goździkowska

Masz pytania?